VIA
W grudniu 2022 roku rejestracje nowych samochodów w UE zwiększyły się o 12,8%, co oznacza piąty z rzędu miesiąc wzrostu w tym roku. Pomimo tego pozytywnego rezultatu tylko dwa z czterech głównych rynków regionu wykazały zwyżkę.

Niemiecki i włoski rynek samochodowy zakończył rok 2022 wyjątkowo dobrze, notując dwucyfrowe wzrosty odpowiednio o 38,1% i 21,0%. Hiszpania odnotowała wyraźny spadek (-14,1%), a Francja utrzymała się na stabilnym poziomie (-0,1%).

W całym 2022 roku rynek samochodów osobowych w Unii Europejskiej skurczył się o 4,6%, głównie z powodu braku części w pierwszej połowie roku. Mimo że sytuacja na rynku uległa poprawie od sierpnia do grudnia 2022 roku, to skumulowany wolumen w liczbie 9,3 mln sztuk, oznacza najniższy poziom w regionie od 1993 roku, kiedy to zarejestrowano 9,2 mln sztuk.

Wśród czterech największych rynków UE tylko Niemcy zdołały odnotować wzrost w 2022 roku (+1,1%), do którego przyczynił się wysoki wynik z grudnia. Pozostałe trzy rynki uzyskały słabsze rezultaty niż w 2021 roku, przy czym najbardziej ucierpiały Włochy (-9,7%), następnie Francja (-7,8%) i Hiszpania (-5,4%).

*/Dane dla Malty są niedostępne w ujęciu miesięcznym. Dane dla Polski dostarczył zespół Analiz i Statystyki PZPM.
0
Udostępniono
Automotivr CEE Day
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Nifco Poland Sp. z o.o.
MWM Business Solutions Sp. z o.o.
Craemer GmbH
YETICO S.A.
Trucksystems.pl Sp. z o.o.
ST TRADING Sp. z o.o. (NORM HOLDING)