Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
altKoncepcja oświetlenia OLED do dachów samochodowych obejmuje zasilane energią słoneczną źródło światła, które po wyłączeniu jest przezroczyste.


Firmy BASF i Philips zdołały rozwinąć technologię OLED (Organic Light Emitting Diode) na tyle, by zbliżyć się do zastosowania jej w praktyce, na przykład poprzez zintegrowanie z dachami samochodów. Wyłączone diody OLED są przezroczyste, co umożliwia nieograniczoną widoczność. Jedno przyciśnięcie klawisza pozwala oświetlić wnętrze pojazdu. Koncepcja zastosowania oświetlenia OLED w dachach samochodów jest wynikiem wieloletniej współpracy firm BASF i Philips w zakresie badań i rozwoju w obszarze modułów OLED.

Takie rozwiązanie oferuje nie tylko innowacyjne możliwości w zakresie projektowania, ale także nowe ścieżki w budowie pojazdów. Dzięki niemu można na przykład stworzyć konstrukcję warstwową, która składa się z przezroczystych diod OLED i takich ogniw słonecznych.

„To połączenie daje kierowcy jedyne w swoim rodzaju poczucie otwartej przestrzeni. W ciągu dnia wytwarza energię elektryczną, a w nocy przezroczyste i bardzo wydajne diody OLED wydzielają przyjemne, ciepłe światło” - mówi dr Felix Görth, kierownik działu ds. organicznych diod świetlnych i organicznych ogniw fotowoltaicznych w firmie BASF Future Business GmbH. Dr Dietrich Bertram, kierownik działu OLED w firmie Philips, dodaje: „Projekt ten w bardzo dobitny sposób dowodzi, jakie możliwości oferują diody OLED. W pełni uwidacznia to potencjał technologii Lumiblade firmy Philips w innowacyjnych zastosowaniach oświetleniowych, które podnoszą jakość życia ludzi”.

BASF i Philips ściśle współpracują od 2006 r. w ramach inicjatywy Federalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki (BMBF) „OLED 2015”. BASF opracowuje materiały organiczne i chemiczne, takie jak barwniki, które Philips wykorzystuje do opracowywania i produkcji diod OLED. Dzięki temu obaj partnerzy mogli stworzyć technologię oświetleniową OLED, którą można zastosować w dachach pojazdów.

Diody OLED - oświetleniowa rewolucja
Zalety technologii OLED to duża wydajność energetyczna oraz nowe rozwiązania z zakresu projektowania. Diody OLED to cienkie na 1,8 mm źródła światła, które mogą być także przezroczyste. Rozproszone światło powstaje na ich całej powierzchni. Dzięki temu są przyjazne dla użytkownika, ponieważ w przeciwieństwie do starszych punktowych źródeł światła nie oślepiają i rzucają mniej ostre cienie.

Inicjatywa „OLED 2015” Federalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki
W styczniu 2010 r. ruszył wspólny projekt „TOPAS 2012”, druga faza inicjatywy „OLED 2015” Federalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki. Skrót TOPAS oznacza „Tausend Lumen organische Phosphoreszenzbauelemente für Anwendungen in Licht-Systemen” (Organiczne fosforyzujące elementy konstrukcyjne o strumieniu tysiąca lumentów, stosowane w systemach świetlnych). Partnerzy konsorcjum - m.in. BASF i Philips - koncentrują się w tym projekcie zarówno na rozwijaniu innowacyjnych materiałów i architektury konstrukcyjnej, jak i na nowatorskich maszynach do produkcji rozwiązań oświetleniowych, które zawierają wysoce wydajne organiczne diody świetlne.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
TIMRET Sp. z o.o.
Stokvis Tapes Polska Sp. z o.o.