Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
altFirma BASF zwiększyła obroty o 1,5% w trzecim kwartale 2013 roku, osiągając poziom niespełna 17,7 mld euro pomimo wyraźnie niekorzystnych trendów na rynku walutowym.

Wzrost jest w dużej mierze wynikiem zwiększonych wolumenów sprzedaży w segmencie Oil & Gas.  Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 221 mln euro do sumy niespełna 1,7 mld euro.

„W trzecim kwartale 2013 roku nasze wyniki osiągnęły stabilny poziom. Wzrost przychodów osiągnęliśmy głównie dzięki wyższym zyskom w segmentach Functional Materials & Solutions oraz Performance Products, a także za sprawą niższych kosztów poniesionych w segmentach oznaczonych jako Pozostałe” - skomentował dr Kurt Bock, prezes zarządu BASF SE.

W porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku EBIT wzrósł o 279 mln euro do sumy niespełna 1,7 mld euro. Zysk przed opodatkowaniem i bez uwzględnienia udziałów mniejszościowych wzrósł o 287 mln euro w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, osiągając 1,5 mld euro. Zysk netto wzrósł o 171 mln euro do sumy blisko 1,1 mld euro. Zysk na jedną akcję wyniósł 1,20 euro w trzecim kwartale 2013, co stanowi wzrost w porównaniu z kwotą 1,01 euro za ten sam kwartał w roku 2012.

 Potwierdzenie prognozy finansowej na cały rok 2013

Firma BASF prognozuje, że wskaźniki dla gospodarki światowej na 2013 rok pozostaną na tym samym poziomie:
  • Wzrost PKB: 2.0%,
  • Wzrost produkcji przemysłowej: 2.7%,
  • Wzrost produkcji chemikaliów: 3.1%,
  • Średni kurs  EUR / dolar - 1,30 dolara za EUR,
  • Średnia cena ropy w wysokości 105 dolarów za baryłkę.
„Nie spodziewamy się poprawy koniunktury w gospodarce światowej  w IV kwartale 2013 roku. Sytuacja gospodarcza najprawdopodobniej nadal pozostanie niekorzystna. Prognozujemy nierównomierny rozwój uwarunkowany niepewną sytuacją gospodarczą. Negatywne trendy na rynku walutowym będą miały wpływ na wyniki obrotów i zysków w czwartym kwartale. Pomimo tego w dalszym ciągu dążymy do przekroczenia poziomów sprzedaży i wskaźnika EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych z 2012 roku.” – powiedział Bock.

Firma BASF kontynuuje działania mające na celu restrukturyzację oferty, m.in. poprzez przejęcia przyczyniające się do rozwoju innowacji oraz inwestowanie w sieć produkcyjną Verbund. BASF skupia się na segmencie Performance Products, gdzie wzrost i dochodowość niektórych produktów standardowych nie spełnia jeszcze oczekiwanych wyników. Prowadzonych jest szereg działań w dziale pigmentów, mających na celu wzrost konkurencyjności oraz koncentrację na potrzebach klientów. BASF, jako lider na rynku pigmentów, będzie nadal inwestować w sieć produkcji oraz badania i rozwój.

Duży przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej
W trzech kwartałach 2013 roku środki pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły około 6,0 mld euro, co daje wzrost o 957 mln euro w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2012. Wolne środki pieniężne wyniosły 2,9 mld euro – jest to wzrost w porównaniu do kwoty 2,3 mld euro osiągniętej w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 roku.

Sytuacja finansowa w drugim kwartale w poszczególnych segmentach
Obroty w segmencie Chemicals spadły o 8% poniżej poziomu trzeciego kwartału 2012 roku i wyniosły 4,2 mld euro. Obniżone ceny przyczyniły się do zmniejszonych obrotów, szczególnie w dziale monomerów. Ponadto negatywne trendy na rynku walutowym, a także niższe wolumeny we wszystkich działach przyczyniły się do niższych wyników sprzedaży. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w segmencie wyniósł 527 mln euro, co w porównaniu z ubiegłorocznym trzecim kwartałem (569 mln euro) daje spadek. Jest to wynikiem niższych marż dla izocyjanianów i amoniaku w Azji.

Wolumeny sprzedaży wzrosły natomiast dla segmentu Performance Products. Obroty wyniosły 3,9 mld euro, co daje wynik nieco poniżej analogicznego okresu w zeszłym roku -głównie z powodu różnic kursowych. Marże utrzymały się w większości przypadków na stabilnym poziomie. Natomiast EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w segmencie wyniósł 376 mln euro i przekroczył poziom uzyskany w trzecim kwartale 2012 roku o 9 %. Było to głównie wynikiem odpowiedniego zarządzania kosztami stałymi.

W segmencie Functional Materials & Solutions obroty wzrosły o 3% w porównaniu do ubiegłorocznego trzeciego kwartału, osiągając sumę 4,4 mld euro.  Dzięki wzrostowi wolumenów sprzedaży działy Katalizatorów oraz Performance Materials zanotowały wzrost obrotów, natomiast w działach Chemii Budowlanej i Powłok wyniki obrotów zmalały. Jest to związane z negatywnymi skutkami przewalutowania. Za wyjątkiem działu Powłok, zyski znacząco wzrosły we wszystkich dywizjach. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w segmencie wyniósł 300 mln euro i jest wyższy w porównaniu z trzecim kwartałem 2012 roku (231 mln euro).

Pomimo negatywnych trendów na rynku walutowym, segment Agricultural Solutions odnotował wzrost obrotów. Podobnie jak w ubiegłorocznym trzecim kwartale, obroty w segmencie przekroczyły poziom 1 mld euro. Wolumeny i ceny sprzedaży są wyższe we wszystkich wskaźnikach. Przejęcie firmy Becker Underwood, zakończone w listopadzie 2012 r., również przyczyniło się do wzrostu obrotów. Ze względu na zwiększone wydatki na inwestycje w badania i rozwój, produkcję oraz dystrybucję, EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w segmencie wyniósł 172 mln euro i osiągnął poziom ubiegłorocznego trzeciego kwartału.

W segmencie Oil & Gas sprzedaż wzrosła o 25%, osiągając wynik 3,1 mld euro. Było to głównie wynikiem wzrostu wolumenów w obrocie gazem ziemnym. Obroty wzrosły także w sektorze eksploracji i produkcji, co w dużej mierze związane jest z działalnością w Norwegii w ramach nabycia Statoil 31 lipca 2013 roku. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych spadł o 15%, osiągając 422 mln euro . Jest to wynikiem spadku zysków związanych ze spadkiem wolumenów sprzedaży w Libii oraz podwyższonych kosztów zaniechania działań wydobywczych, a także niższych wpływów z sektora obrotów gazem ziemnym.

Pozostałe segmenty odnotowały 13% spadek sprzedaży w porównaniu z tym samym kwartałem roku poprzedniego, uzyskując wynik 947 mln euro. Natomiast EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł do minus 105 mln euro dzięki niższym kosztom, przeznaczonym również na długoterminowy program motywacyjny.

Sytuacja finansowa w poszczególnych regionach
Obroty jednostek zlokalizowanych w Europie wzrosły o 5%, głownie za sprawą wyższych wolumenów w segmencie Oil & Gas. Sprzedaż spadła natomiast w segmencie Chemicals, głównie w wyniku niższych wolumenów i cen.  EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 61 mln euro do łącznej kwoty 928 mln euro. Stało się tak dzięki wyższym wpływom z segmentów Performance Products oraz Functional Materials & Solutions, a także wyższym zyskom w pozostałych segmentach.

W Ameryce Północnej obroty wzrosły o 6% w dolarach amerykańskich, natomiast w walucie europejskiej pozostały na tym samym poziomie. Negatywne trendy na rynku walutowym spowolniły wzrost sprzedaży we wszystkich działach. Zostało to skompensowane przez wyższe wolumeny sprzedaży, zwłaszcza w Dziale Katalizatorów i w segmencie Agricultural Solutions. EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 128 mln euro do łącznej kwoty 355 mln euro głównie dzięki wyższym wpływom z segmentu Chemicals.

Sprzedaż w regionie Azji i Pacyfiku wzrosła o 4% w lokalnych walutach, ale spadła o 4% w euro. Wyższe wolumeny sprzedaży tylko częściowo zrównoważyły negatywne trendy na rynku walutowym. Ponadto niższe ceny przyczyniły się do spadku wyników sprzedaży w regionie. Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych spadł o 14 mln euro do łącznej kwoty 206 mln euro ze względu na obniżenie marż w segmencie Chemicals.

Obroty w Ameryce Południowej, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie wzrosły o 8 punktów procentowych w lokalnych walutach, natomiast w walucie europejskiej spadły o 6% głównie za sprawą bardzo negatywnych trendów na rynku walutowym. Po części zostało to skompensowane przez wysokie wolumeny i ceny. Dzięki wzrostowi zysków w segmencie Oil & Gas na terenie Argentyny oraz przy dobrych wynikach finansowych działalności związanej ze środkami ochrony roślin, wskaźnik EBIT  przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w regionie wzrósł o 46 mln euro do 203 mln euro.
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

MESH Works Inc.
Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
METCHEM Sp. z o.o.
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
Sigfox Poland Sp. z o.o.
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.