Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
altWyniki sprzedaży i dochodów firmy BASF są wyższe za rok 2013 w porównaniu z rokiem poprzednim. „2013 rok po raz kolejny okazał się okresem pełnym wyzwań dla naszej branży, niemniej jednak osiągnęliśmy nasz cel - zwiększyliśmy sprzedaż, pogłębiliśmy współpracę z naszymi klientami i rozszerzyliśmy naszą ofertę” - podczas Rocznej Konferencji Prasowej w Ludwigshafen powiedział dr Kurt Bock, Przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF SE.

Wyniki sprzedaży grupy BASF w czwartym kwartale 2013 roku przekroczyły 18,1 mld euro, co daje rezultat nieco lepszy w porównaniu do roku poprzedniego. Wolumeny wzrosły we wszystkich segmentach. Ceny sprzedaży nieznacznie spadły w czwartym kwartale ze względu na negatywne skutki przewalutowania we wszystkich działach. Przejęcia przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, szczególnie w segmentach Oil & Gas oraz Agricultural Solutions. Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w czwartym kwartale we wszystkich segmentach wzrósł o 223 mln euro do kwoty 1,5 mld euro. Wskaźnik EBIT wzrósł o 584 mln do kwoty 1,6mld euro, w tym wpływy specjalne w wysokości 429 mln euro w wyniku zmiany klasyfikacji spółki GASCADE Gastransport GmbH. Działalność joint venture do tej pory była w pełni skonsolidowana. Od 31 grudnia 2013 roku GASCADE jest rozliczane zgodnie z metodą praw własności w sprawozdaniu finansowym Grupy BASF ze względu na zmiany prawa głosowania w radzie nadzorczej.

W kontekście całego roku sprzedaż wzrosła o 3% do poziomu 74 mld euro, w dużej mierze dzięki znaczącemu wzrostowi sprzedaży w segmentach Oil & Gas oraz Agricultural Solutions, gdzie odnotowano istotne wzrosty wolumenów sprzedaży. Pomimo wyższych wolumenów, sprzedaż nieznacznie spadła w branży chemikaliów, w skład której wchodzą segmenty Chemicals, Performance Products oraz Functional Materials & Solutions. Było to głównie wynikiem negatywnych skutków przewalutowania. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 543 mln euro, dając sumę 7,2 mld euro. Poza dobrymi wynikami finansowymi biznesu związanego ze środkami ochrony roślin oraz wyższymi wpływami z segmentu Materials & Solutions, wzrost ten uwarunkowany był również w dużej części zwiększeniem dochodów w segmencie Innych produktów.

Zysk netto wyniósł 4,8 mld euro, czyli nieznacznie powyżej ubiegłorocznego poziomu. Zysk na akcję wzrósł z 5,25 euro do 5,27 euro. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 5,37 euro, zatem o 0,27 euro poniżej poziomu osiągniętego w poprzednim roku.

„Przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej osiągnął rekordowy poziom 7,9 mld euro” - skomentował dr Hans-Ulrich Engel, dyrektor finansowy BASF.

Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które odbędzie się 2 maja, Rada Dyrektorów Wykonawczych wraz z Radą Nadzorczą zaproponują dywidendę w wysokości 2,70 euro na akcję, co daje wzrost o 0,10 euro w porównaniu do roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę cenę akcji na koniec 2013 roku w wysokości 77,49 euro, firma BASF ponownie osiąga wysoką stopę dywidendy na poziomie 3,5%.

Perspektywy na cały rok 2014
„W tym roku również nie spodziewamy się znaczącego przyspieszenia ekonomicznego, niemniej jednak jesteśmy ostrożnie optymistyczni w odniesieniu do rozwoju gospodarczego na świecie. Pomimo niestabilnej sytuacji na rynkach, w 2014 roku przewidujemy, że gospodarka światowa nieznacznie poprawi się w porównaniu do roku 2013” – powiedział Bock. Dla światowego sektora chemicznego firma przewiduje stopy wzrostu porównywalne z ubiegłorocznymi. Prognozowane są także nieco wyższe wzrosty w kluczowych branżach klientów, takich jak transport, towary konsumpcyjne i przemysł elektroniczny. Będzie miało to zapewne pozytywny skutek dla wyników firmy BASF.

Perspektywy BASF na rok 2014 oparte są na następujących warunkach ekonomicznych (w nawiasie dane za ubiegły rok):
  • Światowy wzrost gospodarczy: +2,8% (+2,3%)
  • Wzrost globalnej produkcji chemicznej (z wyłączeniem przemysłu farmaceutycznego): +4,4% (+4,6%)
  • Średni kurs euro/dolar 1,30 $ za 1 euro (1,23 $ za 1 euro)
  • Średnia cena ropy 110 $/za baryłkę (109$/za baryłkę)
"Pomimo niekorzystnej sytuacji na rynkach, spodziewamy się dobrych wyników finansowych w 2014 roku. Naszym celem jest zwiększenie produkcji z wyłączeniem skutków przejęć i sprzedaży” - stwierdził Bock. Wyniki sprzedaży prawdopodobnie nieznacznie spadną w porównaniu z rokiem ubiegłym ze względu na planowaną w połowie 2014 roku sprzedaż biznesu związanego z handlem i magazynowaniem gazu. BASF spodziewa się niedużego wzrostu zysków EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych dzięki wpływom z segmentów Performance Products oraz Functional Materials & Solutions. Spółka przewiduje znacznie wyższy wynik EBIT dla całej Grupy BASF aniżeli w 2013 r., częściowo ze względu na wpływy specjalne pochodzące ze sprzedaży biznesu związanego z handlem i magazynowaniem gazu. „Planujemy znacząco zwiększyć zysk EBIT pomniejszony o koszty kapitałowe, dlatego też po raz kolejny zmierzamy do osiągnięcia wysokiej premii na kosztach kapitału w roku 2014” - dodał Bock.

Sytuacja finansowa w poszczególnych segmentach
Segment Chemicals odnotował spadek sprzedaży o 5% w czwartym kwartale osiągając poziom 4,2 mld euro. Wyższe wolumeny sprzedaży we wszystkich działach nie skompensowały niższych cen oraz negatywnych skutków przewalutowania. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 65 mln euro do kwoty 510 mln euro głównie dzięki wyższym dochodom w segmencie Petrochemicals. Z powodu niższych cen i negatywnych trendów na rynku walutowym, sprzedaż w całym roku spadła o 5% w porównaniu z rokiem ubiegłym i osiągnęła poziom 17 mld euro. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 11 mln euro, co dało kwotę 2,2 mld euro.

Sprzedaż w segmencie Performance Products w czwartym kwartale utrzymywała się stabilnie na poziomie ok. 3,7 mld euro. Spadek cen i niekorzystny kurs wymiany walutowej został skompensowany przez wyższe wolumeny sprzedaży. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 33 mln euro do kwoty 216 mln euro dzięki  wyższym wolumenom i marżom. Pomimo wyższych wolumenów, sprzedaż w całym roku spadła o 1% do 15,5 mld euro. W porównaniu do 2012 roku, zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych zmniejszył się o 56 mln euro do kwoty 1,4 mld euro.

W czwartym kwartale obroty w segmencie Functional Materials & Solutions zmniejszyły się o 1% osiągając poziom 4,1 mld euro. Wyższe wolumeny zostały zrównoważone negatywnymi skutkami przewalutowania. Wzrost popytu w przemyśle motoryzacyjnym miał wpływ na zwyżkę wolumenów sprzedaży. Za sprawą wyższych wpływów z działów katalizatorów i powłok, wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 10 mln euro osiągając poziom 238 mln euro. Sprzedaż w segmencie w całym roku wzrosła o 1% do kwoty niespełna 17,3 mld euro głównie dzięki wyższym wolumenom sprzedaży. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych osiągnął poziom 1,1 mld euro, co daje kwotę o 138 mln euro wyższą w porównaniu do roku poprzedniego.

Pomimo bardzo niekorzystnych skutków przewalutowania, sprzedaż w segmencie Agricultural Solutions wzrosła o 1% do poziomu 890 mln euro w warunkach spowolnienia gospodarczego w czwartym kwartale. Było to uwarunkowane nabyciem spółki Becker Underwood oraz nieznacznym wzrostem wolumenów i cen. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych podwoił się i osiągnął poziom 67 mln euro dzięki wyższym marżom oraz przejęciu Becker Underwood. Sprzedaż w odniesieniu do całego roku wyniosła 5,2 mld euro, co stanowi wartość wyższą o 12% w porównaniu do roku ubiegłego. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w całym roku wzrósł o 185 mln euro do kwoty 1,2 mld euro, głównie dzięki wyższym wolumenom i cenom.

Dzięki wyższym wpływom z nabytych aktywów na terenie Norwegii oraz zwiększonej produkcji na polach Achimgaz, a także wyższym wolumenom sprzedaży w ramach działalności związanej z obrotem gazem ziemnym segment Oil & Gas odnotował wzrost sprzedaży o 10% w czwartym kwartale osiągając poziom 4,2 mld euro. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 128 mln euro do kwoty 535 mln euro. Norweskie aktywa znacząco przyczyniły się do wzrostów. Sprzedaż w całym roku wzrosła do poziomu 14,8 mld euro, co daje 16-procentową przewagę nad rokiem ubiegłym głównie dzięki zwiększonym wolumenom sprzedaży. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych przekroczył ubiegłoroczny poziom o ponad 93 mln euro osiągając wynik prawie 2 mld euro. Zysk netto poprawił się o 579 mln euro. Dało to w sumie kwotę ok. 1,8 mld euro.

Sprzedaż w segmencie Inne wzrosła o 7% i wyniosła 1,1 mld euro w czwartym kwartale. Spółka joint venture ELLBA, w ramach której prowadzona jest produkcja monomerów styrenu i tlenku propylenu w Europie i Azji znacząco wpłynęła na wzrost sprzedaży. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych spadł o 47 mln euro do minus 114 mln euro. Sprzedaż w wzrosła o 3% w porównaniu do poprzedniego całego roku i wyniosła 4,2 mld euro. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych osiągnął poziom minus 618 mln euro, co stanowi wzrost w porównaniu do kwoty minus 790 mln euro uzyskanej w 2012 roku.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

WOLMOT Sp. z o.o.
YETICO S.A.
MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
GABEC
Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.