Manutan
Stokvis Tapes
Aalberts
VIA
Gotec
Zarówno w lipcu jak i w sierpniu 2021 r. w Czechach nastąpił znaczący spadek produkcji samochodów osobowych.

Lipcowy wynik to 68,3 tys. aut (-17,37 proc.). Spadek w kolejnym miesiącu przekroczył 50 proc. (-56,83 proc., 44,1 tys. pojazdów). - Sytuacja w branży motoryzacyjnej się nie poprawia, wręcz przeciwnie, pogarsza się. W Malezji produkcja kluczowych dostawców chipów została tymczasowo zawieszona, z powodu podjętych środków przeciwko rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. Na dostawy wpłynęły również problemy logistyczne, na przykład zamknięcie niektórych dużych chińskich portów. W rezultacie niektórzy producenci nie byli w stanie zrealizować wymaganej produkcji, nie tylko w Czechach - komentuje Zdeněk Petzl, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia SAP. - Szacujemy, że z powodu brakujących chipów w naszym kraju nie zostanie wyprodukowanych około 140 tys. pojazdów, które w normalnych warunkach spotkałyby się z zainteresowaniem klientów.

Od początku roku w Czechach zostało wyprodukowanych 775,5 tys. samochodów osobowych. To o 12,6 proc. więcej rok do roku, ale w porównaniu z przedkryzysowym rokiem 2019 produkcja spadła o 17,7 proc. Strata ta odzwierciedla sytuację na rynku, gdy produkcja w różnym stopniu spowalnia, zwłaszcza w ostatnich trzech miesiącach, z powodu brakujących chipów

Škoda Auto wyprodukowała do końca sierpnia 486,4 tys. aut (+7,9 proc.). W miesiącach letnich istotny wpływ na produkcję miały wymuszone przestoje produkcyjne. W lipcu i sierpniu Škoda AUTO wyprodukowała 65,6 tys pojazdów, czyli o 42,0 proc. mniej niż w tym samym okresie 2020 roku.

Jak dotąd tylko Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) skutecznie radzi sobie z kryzysem. Od stycznia do końca sierpnia w Noszowicach wyprodukowano 182,4 tys. aut, czyli o 33,1 proc. więcej przed rokiem. W lipcu z linii montażowych HMMC zjechało 17,5 tys. pojazdów (-4,6 proc.), a w sierpniu 22,5 tys. pojazdów (+0,9 proc.). W sumie w miesiącach wakacyjnych wyprodukowała tylko o 650 samochodów mniej niż przed rokiem (-1,6 proc.).

Brak chipów znacząco wpłynął na produkcję Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. W lipcu wyprodukowano 6,7 tys. samochodów (-37,4 proc.), ale przez cały sierpień produkcja w fabryce Kolinie była wstrzymana. Od początku roku Toyota wyprodukowała łącznie 106,7 tys. pojazdów, czyli o 5,8 proc. więcej niż przed rokiem.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ebalta Polska
MM Systemy Sp. z o.o.
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
HMT HELDENER METALLTECHNIK POLSKA Sp. o.o. & CO Sp. komandytowa
Plastoplan Polska Sp. z o.o.
NESDESIGN Sp. z o.o.