Manutan
Stokvis Tapes
Sandvik
VIA
Aalberts
Gotec
Po raz pierwszy w tym roku, w maju produkcja samochodów osobowych w Czechach była wyższa niż w analogicznym miesiącu 2021 roku. Wzrost produkcji o 12,8 proc. do 120,2 tys. pojazdów, oznacza zbliżenie się do poziomów dla maja osiąganych przez pandemią COVID-19.

W ciągu pierwszych pięciu miesięcach 2022 r. w Czechach zostało wyprodukowanych 481,5 tys.samochodów, o 14 proc. mniej niż przed rokiem.

- To dobra wiadomość, że czeski przemysł motoryzacyjny w końcu w maju odetchnął. Po bardzo trudnym okresie produkcja u finalnych producentów znów jest na plusie. Ogólnie potwierdza się trend stopniowego, choć bardzo delikatnego, wznowienia dostaw chipów półprzewodnikowych oraz, dzięki wznowieniu produkcji na Ukrainie, zabezpieczenia dostaw wiązek kablowych - komponentów, które najbardziej utrudniały działalność producentom w ostatnich miesiącach. Sytuacja pozostaje jednak niepewna, czy to ze względu na sytuację geopolityczną, utrzymującą się zerową zero COVID w Chinach, czy też skutki ekstremalnych podwyżek cen energii. Dopiero w najbliższych miesiącach przekonamy się, czy producentom uda się utrzymać wzrost produkcji. Jeśli tak, to jest szansa, że ​​ten rok będzie lepszy niż ubiegły - mówi Zdeněk Petzl, dyrektor generalny Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego AutoSAP.

W maju Škoda Auto zwiększyła produkcję wytwarzając 68,3 tys. aut (+14,1 proc.). W okresie styczeń-maj z linii montażowych zjechało 279,6 tys. (-23,4 proc.). Fabryka Hyundai Motor Manufacturing Czech w minionym miesiącu zanotowała znów wzrost produkcji. W Noszowicach zostało wyprodukowanych 30,9 tys. samochodów, o 19,3 proc. więcej niż w maju 2021 roku. Od początku 2022 roku HMMC może pochwalić się produkcją 134,8 tys. aut (+15,9 proc.).

W zeszłym miesiącu poprawiła się sytuacja w fabryce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Przyczynił się do tego m.in nowy model Toyoty Aygo X. W fabryce w Kolinie zostało wyprodukowanych 21 tys. aut (+1,1 rok do roku), czyli niemal 1/3 całej produkcji w pierwszych pięciu miesięcy tego roku (67,1 tys. sztuk, -14,5 proc.).
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ebalta Polska
WROPAK Sp. z o.o.
Shot Blasting Sp. z o.o.
EVOTEC Sp. z o.o.
Protomatic Sp. z o.o.
Malbox The Stamping Company