Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Począwszy od 2026 roku, wszystkie nowo opracowane samochody dostawcze Mercedes-Benz będą oparte na jednej innowacyjnej, modułowej i skalowalnej architekturze o nazwie VAN.EA (Van Electric Architecture). Zgodnie ze strategią „electric only”, koncepcja VAN.EA została opracowana od podstaw jako pojazd elektryczny zasilany baterią z energii trakcyjnej (BEV).

Budowane na niej będą wszystkie przyszłe średnie i duże samochody dostawcze, zarówno komercyjne, jak i prywatne. Niezależnie od tego, czy używany biznesowo jako wszechstronny samochód dostawczy klasy premium, czy jako rodzinny luksusowy van: pojazdy oparte na VAN.EA będą koncentrować się na wartości dodanej dla klientów i spełnieniu ich indywidualnych potrzeb.

Opracowanie jednej architektury VAN.EA pozwoli Mercedes-Benz Vans uprościć specjalnie zaprojektowaną ofertę pojazdów elektrycznych, co przełoży się na znaczne korzyści skali. Planowane jest zmniejszenie liczby wariantów w portfolio o ponad 50% w porównaniu z obecnie dostępnymi wersjami samochodów dostawczych z napędem spalinowym (ICE), przy jednoczesnym uwzględnieniu tej samej liczby zastosowań dla klientów.

„Od 2026 roku wprowadzimy naszą specjalnie opracowaną architekturę pojazdów elektrycznych VAN.EA. Dzięki niej możemy skonsolidować nasze średnie i duże samochody dostawcze w jednej architekturze i znacznie uprościć nasze portfolio produktów. Maksymalna wartość dodana dla klientów przy jednoczesnej trwałej rentowności: VAN.EA wyraźnie podkreśla nasze dążenie do bycia liderem elektromobilności”.Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans

Architektura (VAN.EA)

Dzięki VAN.EA Mercedes-Benz Vans koncentruje się na wydajności i osiągach w każdym aspekcie pojazdu - w tym aerodynamice, układzie napędowym, oponach i podwoziu. Celem jest osiągnięcie dużego zasięgu przy optymalnej pojemności akumulatora, co bezpośrednio wiąże się z masą samochodu i kosztami.

Modułowa i skalowalna architektura oznacza również wysoki poziom efektu skali, a także maksymalne synergie dzięki prostszym i szybszym procesom. Z kolei efektywne wykorzystanie zasobów zarówno w rozwoju pojazdu, jak i w jego produkcji, zapewnia trwałą rentowność.

Trzy moduły VAN.EA pomagają osiągnąć te cele:
  • Moduł przedni składa się z elektrycznego układu napędowego i przedniej osi. Moduł ten jest taki sam we wszystkich wariantach VAN.EA, dzięki zoptymalizowanej strategii części wspólnych. Istotne dla klienta rozróżnienie odbywa się w dwóch pozostałych modułach.
  • Moduł środkowy wyznacza długość pojazdu. Tutaj również znajduje się znormalizowana obudowa baterii. Wewnątrz obudowy zainstalowane są akumulatory wysokonapięciowe o różnych pojemnościach.
  • Moduł tylny będzie dostępny w dwóch wersjach: z silnikiem elektrycznym dla wersji VAN.EA z napędem na wszystkie koła oraz bez silnika elektrycznego dla wersji z napędem na przednie koła.


Na bazie tych trzech modułów, VAN.EA umożliwia produkcję zarówno komercyjnych samochodów dostawczych, jak i używanych prywatnie vanów, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej synergii.

Luksusowe prywatne vany (VAN.EA-P)

VAN.EA-P oznacza prywatne vany w segmencie średniej wielkości o nowym poziomie luksusu. Jako samochód dla klientów ceniących wysoki styl życia, pojazd do przewozu VIP, lokalnie wolne od emisji CO2 mobilne biuro czy wreszcie auto dla aktywnych rodzin: dzięki innowacyjnemu systemowi operacyjnemu Mercedes-Benz (MB.OS), VAN.EA-P jest zawsze gotowy i radzi sobie ze wszystkimi codziennymi wyzwaniami. Z planowanym zasięgiem ponad 500 kilometrów doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju aktywności, nawet poza miastem. W momencie wprowadzenia na rynek dostępna będzie autonomiczna jazda poziomu drugiego, a do końca dekady planowane jest wdrożenie poziomu trzeciego według klasyfikacji SAE.

Samochody dostawcze premium (VAN.EA-C)

VAN.EA-C oznacza pojazdy dostawcze premium klasy średniej i dużej. To idealna baza dla klientów ceniących sobie funkcjonalność, zasięg, ładowność i przestrzeń ładunkową. Dzięki modułowej i skalowalnej konstrukcji architektura jest dostosowana do różnych konfiguracji i rozwiązań zabudowy: od pojazdów kurierskich po karetki pogotowia lub samochody dostarczające świeżą żywność, od miejskich vanów lub pojazdów z platformą po podnośniki koszowe lub samochody kempingowe – możliwych jest bardzo wiele opcji. Dzięki systemowi operacyjnemu MB.OS Mercedes-Benz Vans zaoferuje klientom komercyjnym więcej cyfrowych możliwości, w tym dostęp do aplikacji innych firm. W momencie wprowadzenia na rynek dostępna będzie jazda autonomiczna poziomu drugiego, a do końca dekady planowane jest wdrożenie poziomu czwartego według klasyfikacji SAE, aby wykorzystać potencjał biznesowy transportu bez kierowcy.

„Zgodnie ze strategią „electric-only”, VAN.EA jest opracowywana od podstaw jako specjalnie skonstruowany pojazd elektryczny, w pełni wykorzystujący zalety nowej technologii. Nasz cel ponad 50% udziału BEV do 2030 r. idzie w parze ze znaczną redukcją emisji CO2 w całym cyklu życia nowych samochodów dostawczych”.Andreas Zygan, szef działu rozwoju Mercedes-Benz Vans

Nowe rynki, nowi klienci

Mercedes-Benz Vans dąży do dalszego rentownego wzrostu w swoich najważniejszych regionach. Dziś Europa jest najsilniejszym rynkiem z 60% udziału w całkowitej sprzedaży na całym świecie. Mercedes-Benz Vans chce tutaj jeszcze umocnić swoją pozycję. Patrząc w przyszłość, firma dostrzega jednocześnie znaczny potencjał wzrostu w przypadku dużych samochodów dostawczych klasy premium w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Chinach w segmencie luksusowych prywatnych vanów.

Do 2030 roku w Stanach Zjednoczonych Mercedes-Benz Vans zamierza znacząco zwiększyć sprzedaż i rentowność, a także rozszerzyć portfolio, dodając do oferty samochody dostawcze oparte na VAN.EA.Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Chinach, producent planuje oferować oparte na VAN.EA prywatne vany o niezrównanym poziomie luksusu, aby jeszcze lepiej zaspokoić oczekiwania swoich wyrafinowanych klientów.

W Stanach Zjednoczonych Mercedes-Benz Vans po raz pierwszy zaoferuje także prywatnego luksusowego vana średniej wielkości.

Firma rozszerzy również gamę fabrycznych pojazdów turystycznych o nową linię modeli w pełni elektrycznych samochodów kempingowych średniej i dużej wielkości, opartych na VAN.EA. Mercedes-Benz Vans ma na celu zdefiniowanie nowego standardu branżowego wraz ze swoimi międzynarodowymi partnerami biznesowymi w zakresie kamperów na całym świecie.

Światowy rynek usług kurierskich, którego roczny wzrost wynosi 6,8%, jest silnym motorem napędowym w pełni elektrycznej mobilności miejskiej i międzymiastowej. Mercedes-Benz Vans koncentruje się na wyższych przedziałach cenowych branży kurierskiej, gdzie po raz pierwszy zamierza zaoferować fabryczną wersję VAN.EA dla tego sektora.

Sieć produkcyjna

Mercedes-Benz Vans reorganizuje globalną sieć produkcyjną, m.in. przez budowę pierwszej fabryki w pełni elektrycznych lekkich samochodów dostawczych (eLCV) w Jaworze na Dolnym Śląsku. Nowa fabryka będzie pracować wg. najwyższych standardów w zakresie produktywności, uproszczonych procesów i zrównoważonego rozwoju w produkcji samochodów elektrycznych segmentu premium. Fabryka dużych samochodów dostawczych opartych na VAN.EA będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, podobnie jak wszystkie inne zakłady w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Vans. Fabryka planuje także pokryć 100% swojego zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych, łącząc różne odnawialne źródła energii na pokrycie zapotrzebowania zarówno na prąd jak i na ciepło. Zakłada się wykorzystanie różnych źródeł - fotowoltaiki, energii wiatrowej i pomp ciepła oraz energii geotermalnej. W razie potrzeby, jako rezerwę w godzinach szczytu, bierze się pod uwagę niewielką ilość biogazu.

W Düsseldorfie w Niemczech oprócz samochodów dostawczych eSprinter i Sprinter z napędem spalinowym, produkowane będą również podwozia z dużą kabiną oparte na VAN.EA. Fabryka w Ludwigsfelde, druga z dwóch w Niemczech, będzie nadal produkować Sprintera i eSprintera, a także stanie się centrum kompetencyjnym w zakresie przekształcania na elektryczne vany na przykład samochodów kempingowych. Ponadto Mercedes-Benz Vans będzie produkować średniej wielkości samochody dostawcze oparte na VAN.EA w swoim zakładzie w Vitorii w Hiszpanii. Dołączą do nich inne fabryki.

Strategia elektryfikacji Mercedes-Benz Vans

Mercedes-Benz Vans mocno zakorzenił w swojej strategii aspiracje do bycia liderem elektromobilności. Dzięki Vito E-CELL producent był już w 2010 roku pionierem na rynku lokalnie wolnych od emisji CO2 samochodów dostawczych.

W 2023 roku Mercedes-Benz Vans oferuje już w pełni elektryczne warianty w każdym segmencie, od małych i średnich po duże samochody dostawcze.

Dzięki VAN.EA firma wdraża kolejny etap swojej strategii elektryfikacji. Od 2026 roku wszystkie średnie i duże samochody dostawcze oparte na nowej modułowej architekturze będą wyłącznie elektryczne.

W 2022 roku Mercedes-Benz Vans osiągnął ponad 20% udziału w europejskim rynku dużych i średnich samochodów dostawczych. Sprzedano już ponad 40 000 elektrycznych vanów, a producent planuje dalszy silny wzrost w segmencie elektrycznym.
0
Udostępniono
baza dostawcow
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
QualityHUB24
WOLMOT Sp. z o.o.
LINEX Sp. z o.o.