Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
fiat_group_logoDrugi rok z rzędu Fiat S.p.A zostaje uznana za lidera zrównoważonego rozwoju i potwierdza swoją obecność na indeksach Dow Jones Sustainability (DJSI) World i Dow Jones Sustainability Europe z wynikiem 93/100.

 Średnia dla firm z analogicznego sektora, analizowane przez SAM, spółkę specjalizującą się w inwestycjach zgodnych z założeniem zrównoważonego rozwoju to 70/100.

DJSI World i DJSI Europe są najbardziej prestiżowymi indeksami giełdowymi, do których dostęp mają tylko spółki uznane za najlepiej zarządzane, zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju. Indeksy obejmują tylko te firmy, które są liderem zarówno pod względem ekonomiczno-finansowym jak i społecznym oraz środowiskowym. W latach 2010/1011, liczba spółek z branży samochodowej wpisanych do DJSI Word, znacznie się obniżyła: prócz Fiata, indeks uwzględnia tylko spółki BMW i Volkswagen.

Dyrektor Generalny Fiata, Sergio Marchionne, stwierdził: “W Fiacie codziennie staramy się odnajdywać właściwą równowagę pomiędzy racjami ekonomicznymi a dbałością o środowisko i społeczeństwo tak, aby móc stworzyć coś wielkiego, lepszego i trwalszego dla wszystkich zainteresowanych stron. Potwierdzenie obecności Fiata na indeksach Dow Jones Sustainability jest ważnym wyróżnieniem, które motywuje do coraz wydajniejszej pracy oraz do utrzymywania na niezmiennie wysokim poziomie naszych standardów.”  

Istotne były wyniki osiągnięte przez Grupę w 2009 roku.
W dziedzinie ochrony środowiska, Fiat został uznany za najbardziej ekologiczną spółkę w całej Europie – zarówno na poziomie całej Grupy jak i marki Fiat, wygrywając z największymi europejskimi koncernami samochodowymi dzięki najniższej średniej emisji CO2 w swoich samochodach (źródło Jato Dynamics).

Spółka Fiat Powertrain Technologies – twórca systemów MultiAir w silnikach benzynowych i Multijet II w silnikach diesel, stała się punktem odniesienia w świecie silników, a to właśnie z powodu innowacyjności technologicznych, mających na celu ograniczenie zużycia oraz emisji zanieczyszczeń. Zaangażowanie na tym polu jest widoczne również w 2010 roku i przejawia się wypuszczeniem na rynek dwucylindrowego silnika TwinAir, który gwarantuję zmniejszenie emisji CO2 aż o 30%, w porównaniu do innych silników o tych samych osiągach.

Od 2009 roku cała gama średnich i ciężkich samochodów ciężarowych Iveco jest zgodna z normami EEV (Enhanced Environmentally-friendly Vehicles) – najostrzejszymi standardami europejskimi dotyczącymi emisji zanieczyszczeń.

CHN rozwinęło system ABS SuperSteerTM, który stanowi pierwsze zastosowanie technologii ABS w ciągnikach i który nie tylko ułatwia manewrowanie traktorem, ale również zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy po stromych zboczach.

Magneti Marelli należy do liderów w dziedzinie zrównoważonej mobilności, inwestując w rozwój ważnych technologii telematycznych, zwłaszcza łączności mobilnej.

Centrum Badawcze Fiata kontynuuje intensywną działalność zorientowaną na rozwój naukowy Grupy w projektach i międzynarodowych platformach badawczych. Działalność ta znajduje swoje potwierdzenie w 29 złożonych w tym roku wnioskach patentowych.

Równolegle, rośnie zaangażowanie w kwestię zmniejszenia wpływu procesów produkcyjnych na środowisko. Przykładowo, fabryki Fiat Group Automobiles na świecie, w stosunku do ubiegłego roku, zmniejszyły aż o 12, 6% emisję CO2 i o 9, 7% zużycie wody – są to wartości liczone na każdy wyprodukowany pojazd.

Jeśli chodzi o zaangażowanie społeczne, 2009 był rokiem bardzo pracowitym, ze względu na wpływ międzynarodowego kryzysu na rzeczywistą sytuację ekonomiczną. W tym czasie Grupa Fiat z głębokim poczuciem odpowiedzialności względem pracowników, nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach, stawiała czoła konsekwencjom trudnej sytuacji ekonomicznej. Kontynuowano inwestycje mające na celu polepszenie bezpieczeństwa i warunków pracy w firmie tak, że, w stosunku do lat ubiegłych, znacznie zmniejszyły się: częstotliwość oraz skala wypadków przy pracy. Koncept zrównoważonego rozwoju Grupy Fiat nie kończy się jednak w obrębie zakładu. W trakcie roku sieć dostawców jest uwrażliwiana na kwestię odpowiedzialnego zarządzania biznesem, a to poprzez rozpowszechnianie szczegółowych wytycznych w zakresie zrównoważonego rozwoju i oceny ich poziomu zgodności.

Ponadto spółka Fiat wzmocniła zaangażowanie na rzecz społeczności, w których jest obecna, przeznaczając 21,8 milionów Euro (+16% w stosunku do ubiegłego roku) na wsparcie rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego.

Kryteria selekcji

DJSI bierze pod uwagę liczne kryteria, należące do trzech płaszczyzn (ekonomicznej, środowiskowej, społecznej), w których zawiera się idea zrównoważonego rozwoju. Na płaszczyźnie ekonomicznej analizuje się ład korporacyjny, zarządzanie ryzykiem, kodeks postępowania, zarządzanie marką oraz proces innowacji. Płaszczyzna środowiskowa zwraca uwagę na reporting, politykę i system zarządzania środowiskiem, odpowiedzialne zarządzanie produktami, strategię względem zmian klimatycznych i redukcji emisji zanieczyszczeń oraz wydajność energetyczną.

Na płaszczyźnie społecznej znaczenie mają rozwój i zarządzanie zasobami ludzkimi, działalność dobroczynna, zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy, zarządzanie dostawcami, partnerskie zaangażowanie.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

HQ Plastics
Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
Galwanizer Sp. z o.o.
WOLMOT Sp. z o.o.
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
Mondi Simet Sp. z o.o.