Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
altDzięki dobrej sytuacji na światowym rynku samochodowym sprzedaż Grupy Renault osiągnęła w trzecim kwartale poziom 632 412 samochodów, co oznacza 6,7% wzrostu udziału w światowym rynku, który odnotował zwyżkę w wysokości 3,7%.

Po trudnościach z zaopatrzeniem w podzespoły i części, które niekorzystnie odbiły się na działalności handlowej w pierwszym i na początku trzeciego kwartału, Grupie udało się dostarczyć zamówione samochody – zwłaszcza pojazdy z silnikami wysokoprężnymi – i zrealizować zebrane w Europie zamówienia. Grupa nadal kontynuuje ofensywę na rynkach pozaeuropejskich. Odnotowany wzrost sprzedaży jest wyższy od wzrostu rynkowego we wszystkich regionach.

W Europie, na rynku zwyżkującym o 1,4%, sprzedaż Grupy spadła o 4,4%
Z 8-procentowym udziałem w rynku samochodów osobowych i dostawczych marka Renault uplasowała się na trzecim miejscu. Na wynikach sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych w tym kwartale zaważyły jeszcze trudności zaopatrzeniowe. Zostały one jednak rozwiązane, o czym może świadczyć wzrost sprzedaży we wrześniu, zwłaszcza we Francji. Marka Renault utrzymała pozycję lidera na rynku samochodów dostawczych w Europie dzięki udziałowi w rynku na poziomie 14,8%.

Na sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych marki Dacia, która odnotowała spadek o 7,5%, niekorzystnie wpłynęły - zwłaszcza jeśli chodzi o Sandero (-47%) - trudności z zaopatrzeniem w podzespoły, a także zakończenie dopłat do złomowania oraz dopłaty do LPG we Francji. Marka zdobyła 1,4% udziału w rynku. Duster potwierdził swój sukces - jego sprzedaż w tym kwartale wyniosła ponad 28.600 samochodów (+59%).  

Na rynkach pozaeuropejskich sprzedaż Grupy, napędzana dynamicznym rozwojem rynków, wzrosła w trzecim kwartale o 21,9% i obecnie stanowi 48% łącznych obrotów Grupy (+6 p.proc.).

Najlepszy wynik Grupa odnotowała w regionie Eurazji, gdzie jej sprzedaż wzrosła o 63,5% przy wzroście na rynku wynoszącym 28,7%. Rynek rosyjski potwierdził swoją pozycję czwartego rynku Grupy (przesuwając się o 6 miejsc do przodu w stosunku do analogicznego okresu roku 2010) dzięki sukcesowi Sandero (10.744 sprzedanych samochodów, +134%) i Logana (19.900 sztuk, +37%).

W regionie Ameryki Środkowej i Południowej Grupa odnotowała wzrost o 18,2% przy wzroście na rynku wynoszącym 9%. W Brazylii, która w trzecim kwartale była drugim rynkiem Grupy, firma uzyskała rekordowy udział w rynku, w szczególności dzięki doskonałej sprzedaży Sandero faza 2.

W regionie Euromedu sprzedaż zwiększyła się o 10,7%, w sytuacji wzrostu na rynku o 3,5%. Dobre wyniki osiągnięto zwłaszcza w Turcji dzięki sukcesowi Clio Symbol - najlepiej sprzedającego się modelu na rynku - i Fluence. Wzrost sprzedaży wyniósł 8,9% pomimo spadku na rynku o 3,1%.

Po trudnym pierwszym półroczu w regionie Azji i Afryki wzrost sprzedaży wyniósł 21,9% przy wzroście na rynku o 1,1%. W Korei podjęte działania zapewniły w trzecim kwartale względną stabilizację sprzedaży (-2,2% na rynku zwyżkującym o 6,2%).

Obroty kwartalne dla poszczególnych sektorów działalności
W trzecim półroczu 2011 roku obroty Grupy wzrosły o 11,9%  do  9 ,745 mld euro , co daje wzrost o 14% bez uwzględnienia różnic kursowych.

Obroty sektora samochodowego wzrosły o 12% do 9,259 mld euro na fali dobrej dynamiki wzrostu sprzedaży samochodów Grupy. Na wzrost obrotów sektora w stosunku do trzeciego kwartału 2010 roku złożyły się: wzrost wielkości sprzedaży – +7,6 p.proc. (z uwzględnieniem ujemnego wpływu zmiany mixu geograficznego o 0,9 p.proc.), zmiana relacji mixu do ceny (+3,3 p.proc.) i straty kursowe (-2,3 p.proc.). Na saldo w wysokości +3,4 p.proc. składają się inne zakresy działalności, m.in. sprzedaż gotowych samochodów, komponentów i podzespołów mechanicznych dla partnerów Grupy (+1,5 p.proc.).

Obroty sektora finansowania sprzedaży (RCI Banque) wyniosły 486 mln euro, co daje wzrost o 9,7% w stosunku do analogicznego okresu roku 2010. Liczba nowych umów finansowania (235.100 nowych umów) wzrosła o 2% w stosunku do trzeciego kwartału 2010 roku, a średnia wartość portfela wyniosła 22,9 mld euro, co oznacza wzrost o 9,1%.

Ogólny opis sytuacji finansowej
W trzecim kwartale Grupa kontynuowała działalność finansową – należy odnotować emisję trzech serii obligacji RCI Banque o wartości 1 mld euro (dwie operacje na rynku euro i jedna we frankach szwajcarskich) oraz sekurytyzację należności koncesjonerów niemieckich na kwotę 460 mln euro. Operacje te świadczą o wysokiej zdolności RCI Banque do pozyskiwania finansowania na rynkach kapitałowych pomimo niesprzyjającej sytuacji zewnętrznej.

Na dzień 30 września 2011 roku:
  • Sektor samochodowy dysponuje niewykorzystanymi liniami kredytowymi w czołowych instytucjach bankowych na kwotę 3,9 mld euro;
  • dostępne zabezpieczenia RCI Bank (potwierdzone, niewykorzystane linie kredytowe, należności możliwe do zrealizowania w Europejskim Banku Centralnym oraz środki pieniężne) opiewają na kwotę 6,6 mld euro, zapewniając ponad dwukrotne pokrycie wartości krótkoterminowych papierów dłużnych oraz świadectw depozytowych.

Perspektywy
Zmiany na światowym rynku samochodowym oraz wyniki działalności Grupy w trzecim kwartale są zbieżne z oczekiwaniami. Niepewność w skali makroekonomicznej, zwłaszcza w Europie, nie miała znaczącego wpływu na popyt na samochody. W tej sytuacji Grupa spodziewa się w 2011 roku łącznego wzrostu światowego rynku samochodowego (samochodów osobowych i dostawczych) o 3%, przy utrzymaniu się stabilnej sytuacji w Europie i spadku na rynku francuskim o 3%.
Dzięki dużej ilości zamówień w Europie i dynamicznemu wzrostowi na rynkach pozaeuropejskich Grupa powinna osiągnąć w 2011 roku wyższą sprzedaż i obroty niż w roku 2010. Zgodnie z przyjętymi założeniami free cash flow operacyjny sektora samochodowego Grupy w 2011 roku powinien przekroczyć 500 milionów euro, a koszty prac badawczo-rozwojowych i inwestycji powinny się sytuować na poziomie poniżej 9% obrotów.
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.
PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
Shapers’ Polska Sp. z o.o.
WOLMOT Sp. z o.o.