Stokvis Tapes
Aalberts
VIA
W okresie dziesięciu miesięcy 2022 roku w Czechach zostało wyprodukowanych ponad milion samochodów osobowych. Milionowy poziom osiągnięto o miesiąc wcześniej niż w zeszłym roku.

- Pomimo ciągłych trudności w łańcuchach dostaw, finalni producenci nadal odnoszą sukcesy w zwiększaniu produkcji, dzięki czemu produkcja samochodów w Czechach wzrosła o 11,2 proc. rok do roku. Wysokie ceny energii, możliwy niedobór gazu ziemnego, wysoka inflacja, a zwłaszcza nowo wprowadzona propozycja normy emisji spalin Euro 7 pozostają fundamentalnym wyzwaniem dla firm. Ta ostatnia, w formie, w jakiej została przedstawiona przez Komisję Europejską, w sposób odwrotny do zamierzonego zagraża transformacji technologicznej i przejściu na bezemisyjną mobilność. Ustanawia nieproporcjonalnie surowe limity dla samochodów ciężarowych, może ograniczać podaż dostępnych pojazdów osobowych z niższą normą, a także grozi wyczerpaniem ograniczonych środków, które należy zainwestować w elektryfikację i realizację celów klimatycznych - ocenia Zdeněk Petzl, dyrektor wykonawczy Związek Przemysłu Samochodowego AutoSAP.

W październiku największy krajowy producent samochodów Škoda Auto wyprodukował 53,0 tys. aut (+61,5 proc.). Od początku roku z linii montażowych zjechało 556,6 tys. samochodów. To o 3,5 proc. więcej niż przed rokiem.

Fabryka Hyundai Motor Manufacturing Czech także kontynuuje trend wzrostowy. Od początku roku w Noszowicach zostało wyprodukowałych 269,8 tys. samochodów osobowych, czyli o 16,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Również w październiku produkcja była znacznie wyższa rok do roku i wyniosła 26,9 tys. aut (+10,7 proc.).

Październikowa produkcja była również znacząco wyższa w Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. W fabryce w Kolinie zmontowano 21,0 tys. aut, o 90 proc. więcej (!) niż przed rokiem. Łącznie od początku 2022 roku  japoński koncern wyprodukował w Czechach 164,0 tys. samochodów. To o 35,5 proc. więcej niż rok wcześniej.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

AGTOS Polska Sp. z o.o.
 bekuplast S.A.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
1Logistics Żuralski Sp. z o.o.
LINEX Sp. z o.o.
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.