Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
altPrzychody ze sprzedaży w Grupie BASF wzrosły o 3% w porównaniu z ubiegłorocznym trzecim kwartałem i osiągnęły 18,3 mld euro.

Wzrost ten wynikał przede wszystkim ze znacznego zwiększenia wolumenu w dziale Natural Gas Trading. Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 150 mln euro do około 1,8 mld euro. Główny wkład w powyższe wyniki miały segmenty Chemicals oraz Oil & Gas, a także segment Inne. Negatywny wpływ na wzrost miało znaczne zmniejszenie się zysków w segmencie Agricultural Solutions.

„Otoczenie gospodarcze w trzecim kwartale 2014 r. wciąż było trudne. Napięcia geopolityczne i rosnąca niepewność co do globalnego rozwoju gospodarczego znacząco stłumiły popyt na produkty chemiczne. Niemniej jednak sprzedaż i zyski Grupy BASF zwiększyły się trzecim kwartale 2014 r.” - powiedział dr Kurt Bock, Przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF SE.

W porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku zysk EBIT wzrósł o 128 mln euro do 1,8 mld euro. Wynik EBITDA (zysk operacyjny przed operacjami finansowymi, opodatkowaniem i amortyzacją) zwiększył się o kwotę 30 mln euro do 2,5 mld euro. Dochód przed opodatkowaniem oraz udziały mniejszościowe zwiększyły się o 126 mln euro w stosunku do analogicznego kwartału w ubiegłym roku i wyniosły 1,6 mld euro. Z uwagi na wyższą stawkę podatkową i wzrost udziałów mniejszościowych zysk netto zmniejszył się o 53 mln euro do 1 mld euro. Zysk na akcję w trzecim kwartale 2014 r. wyniósł 1,14 euro wobec 1,20 euro w tym samym kwartale 2013 r. Po uwzględnieniu wpływów specjalnych i amortyzacji środków niematerialnych i prawnych zysk na akcję wyniósł 1,27 euro i praktycznie nie zmienił się w porównaniu z ubiegłorocznym trzecim kwartałem (1,28 euro).

Perspektywy na cały rok 2014
W czwartym kwartale 2014 r. BASF nie spodziewa się wzrostu popytu. Firma skorygowała swoje oczekiwania wobec globalnej gospodarki w 2014 r. w następujący sposób (poprzednie prognozy w nawiasach):
  • Wzrost produktu krajowego brutto: 2,3% (2,5%)
  • Wzrost produkcji chemicznej: 4,0% (4,4%)
  • Średni kurs dolara do euro 1,35 : 1 (bez zmian)
  • Średnia roczna cena ropy naftowej (Brent) 105 dolarów za baryłkę (110 dolarów za baryłkę )
„Zakładamy utrzymanie się zmiennego i trudnego otoczenia. Niemniej jednak nadal zamierzamy przynajmniej minimalnie zwiększyć nasz zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych za 2014 r.” - powiedział Bock. Przychody ze sprzedaży najprawdopodobniej nieco spadną w wyniku planowanego na ten rok zbycia działu zajmującego się handlem gazem i jego magazynowaniem, jak również w związku z negatywnym wpływem zmiany kursów walutowych.

Strategiczne cele dotyczące sprzedaży i zysków na rok 2015
W trakcie konferencji telefonicznej firma przedstawiła aktualizację strategii „Tworzymy chemię” oraz powiązanych z nią celów finansowych na 2015 r., które pierwotnie opublikowano w 2011 r.

Z dzisiejszego punktu widzenia BASF nie zrealizuje ambitnych celów finansowych na 2015 r. (sprzedaż: 80 mld euro; EBITDA: 14 mld euro). Tempo wzrostu produktu krajowego brutto, produkcji przemysłowej oraz produkcji chemicznej w latach 2010–2015 będzie niższe od pierwotnie zakładanego:
  • BASF oczekuje obecnie, że średni roczny wzrost globalnego PKB będzie o około 0,8 punktu procentowego niższy (poprzednie założenia: 3,4% rocznie; obecne założenia: 2,6% rocznie).
  • Według obecnych założeń tempo wzrostu produkcji przemysłowej ma wynieść 3,4%, a nie 4,6% rocznie.
  • Firma zakłada, że tempo wzrostu produkcji chemicznej wyniesie 4,0%, a nie 4,9% rocznie ― jednak wciąż będzie wyższe od tempa wzrostu PKB i produkcji przemysłowej.
„Powody słabej globalnej koniunktury gospodarczej są oczywiste: zmniejszona dynamika wzrostu na rynkach wschodzących oraz spóźnione odzyskiwanie kondycji przez gospodarkę europejską” - powiedział Bock. Ponadto w przypadku niektórych produktów bazowych i częściowo w segmencie Performance Products odnotowano wyższą niż spodziewana presję na marże. Dlatego firma BASF zainicjowała program restrukturyzacji w tym segmencie, który ma przynieść wzrost zysku o około 500 mln euro od 2017 r.

BASF przewiduje obecnie, że w 2015 r. sprzedaż i marża EBITDA będą zgodne z oczekiwaniami rynku. Poziom EBITDA jest szacowany na 10 do 12 mld euro. Jak zwykle firma przedstawi perspektywy na 2015 r. na dorocznej konferencji prasowej zaplanowanej na 27 lutego 2015 r., a także ogłosi aktualizację swoich długookresowych celów.

„Jeżeli chodzi o nasz kierunek strategiczny, realizujemy go zgodnie z planem. Nawet jeżeli otoczenie jest nieco trudniejsze, będziemy kontynuować rentowny wzrost” - zadeklarował Bock.

Postęp programu strategicznego doskonalenia STEP wyprzedza harmonogram. „Do końca 2015 r. zamierzamy osiągnąć poprawę o 1,3 mld euro, czyli o 300 mln euro większą od początkowo planowanej” - powiedział Bock.

Nowa konfiguracja globalnych platform badawczych
Innowacje są zasadniczym filarem strategii „Tworzymy chemię”. W 2020 r. BASF zamierza osiągnąć 30 mld euro wpływów ze sprzedaży produktów, które są na rynku od mniej niż 10 lat. Podstawą tych innowacji jest sprawne i wydajne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Aby zrealizować ów ambitny cel, BASF kontynuuje rozbudowę struktur badawczych oraz konsoliduje swoje kompetencje w trzech globalnych platformach:
  • Advanced Materials & Systems Research z siedzibą w Innovation Campus Asia Pacific BASF w Szanghaju (otwarcie do 2016 r.)
  • Bioscience Research z siedzibą w Research Triangle Park w Karolinie Północnej (od stycznia 2015 r.)
  • Process Research & Chemical Engineering z siedzibą w Ludwigshafen

Wzmocnienie obecności poza Europą stworzy nowe szanse do budowania i rozszerzania relacji z klientami oraz współpracy naukowej. Wszystkie trzy platformy badawcze będą ustanowione globalnie w celu wspierania potrzeb klientów BASF w zakresie badań i rozwoju. Wzmocni to prace badawczo-rozwojowe jednostki Verbund, a także poprawi atrakcyjność BASF jako partnera i pracodawcy w regionach.

Rozwój działalności w poszczególnych segmentach w trzecim kwartale
Sprzedaż w segmencie Chemicals dorównała poziomowi odnotowanemu w ubiegłorocznym trzecim kwartale. Otoczenie rynkowe w Azji było trudne; w Europie nastąpił spadek wolumenu sprzedaży. Z kolei w Ameryce Północnej znacznie zwiększył się wolumen sprzedaży w dziale Petrochemicals. Zyski w tym segmencie wyniosły 616 mln euro i były wyższe w porównaniu z poprzednim trzecim kwartałem o 89 mln euro, głównie dzięki wyższym marżom.

W segmencie Performance Products sprzedaż osiągnęła poziom z trzeciego kwartału 2013 r. Wolumen oraz ceny sprzedaży pozostały stabilne przy niekorzystnym wpływie zmian kursowych. Wolumen wzrósł znacznie w dziale Performance Chemicals. Niestety w dziale Paper Chemicals spadek wolumenu przełożył się na znaczne zmniejszenie wpływów ze sprzedaży. Częściowo dzięki restrukturyzacji udało się obniżyć koszty stałe. Zysk na poziomie 376 mln euro odpowiadał poziomowi z trzeciego kwartału ubiegłego roku.

W segmencie Functional Materials & Solutions sprzedaż przekroczyła poziom z trzeciego kwartału 2013 r. o 2%. W większości obszarów biznesowych można było podnieść ceny, co z nadwyżką skompensowało negatywny wpływ zmian kursowych. Utrzymał się duży popyt ze strony branży motoryzacyjnej, zwłaszcza na katalizatory. Zyski wzrosły o 10 mln euro, do 310 mln euro, głównie za sprawą większego wkładu działów Coatings i Catalysts.

W segmencie Agricultural Solutions sprzedaż była o 3% niższa w porównaniu z trzecim kwartałem 2013 r. Ciągle spadające ceny towarów rolnych i spowodowana tym ostrożność w dokonywaniu zakupów były zauważalne niemal na wszystkich rynkach. Podwyżki cen we wszystkich regionach nie zdołały skompensować skutków spadku wolumenu sprzedaży. Zyski ― w kwartale przypadającym na tradycyjnie słabszy sezon ― spadły o 129 mln euro do 43 mln euro. Oprócz niższego wolumenu w dużej mierze przyczyniły się do tego słabsze marże związane z mniej korzystną strukturą produktów, a także zwiększone nakłady na badania i rozwój, produkcję i dystrybucję.

Sprzedaż w segmencie Oil & Gas wzrosła o 17% w porównaniu z poprzednim trzecim kwartałem. Należy to przypisać przede wszystkim gwałtownemu wzrostowi wolumenu w dziale Natural Gas Trading. Tempo tego wzrostu zostało spowolnione przez spadek cen ropy i gazu. Zyski zwiększyły się o 82 mln euro do 504 mln euro dzięki wyższemu udziałowi sektora Natural Gas Trading.

W segmencie Inne zanotowano wzrost sprzedaży o 3%, głównie za sprawą zwiększenia obrotu surowcami. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych poprawił się o 98 mln euro do minus 7 mln euro. Dużą rolę odegrały tu efekty wyceny w długookresowym planie motywacyjnym; poprawiły się także wyniki związane ze zmianami kursów walut.

Rozwój działalności w poszczególnych regionach w trzecim kwartale
Sprzedaż w spółkach zlokalizowanych w Europie wzrosła o 3% w porównaniu z poprzednim trzecim kwartałem. Wynikało to głównie ze znacznie wyższych wolumenów w sektorze Natural Gas Trading. Zmniejszyły się natomiast wolumeny sprzedaży w segmentach Chemicals i Agricultural Solutions. Z kolei znaczny wzrost sprzedaży i wolumenu odnotowano w dziale Catalyst. W dziale Petrochemicals mniejsza dostępność zakładów negatywnie wpłynęła na sprzedaż. Zysk EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 202 mln euro do 1,1 mld euro, głównie za sprawą większego wkładu ze strony segmentów Chemicals, Oil & Gas oraz Inne.

W Ameryce Północnej sprzedaż wzrosła o 3%, zarówno w dolarach amerykańskich, jak i euro. Należy to przypisać głównie wzrostowi wolumenu i cen w dziale Petrochemicals. Zyski na poziomie 342 mln euro były minimalnie niższe (355 mln euro w trzecim kwartale 2013 r.), częściowo z uwagi na mniejszy wkład segmentu Agricultural Solutions.

Sprzedaż w regionie Azji i Pacyfiku zwiększyła się o 4% zarówno w walutach lokalnych, jak i w euro, głównie dzięki wzrostowi wolumenu, zwłaszcza w działach Catalysts i Performance Chemicals. Minimalny spadek cen sprzedaży oraz negatywny wpływ kursów walut osłabił wzrost sprzedaży w regionie. Zyski na poziomie 173 mln euro były o 33 mln euro niższe w porównaniu z trzecim kwartałem 2013 r. Było to w dużej mierze spowodowane znacznie niższymi zyskami na produktach bazowych w segmencie Chemicals.

W Ameryce Południowej, Afryce i na Bliskim Wschodzie sprzedaż wzrosła o 8% w walutach lokalnych oraz o 4% w euro. Negatywne zmiany kursowe zostały z nadwyżką skompensowane głównie przez wyższe ceny. Zwłaszcza w segmencie Oil & Gas wzrost cen doprowadził do znacznego wzrostu wartości sprzedaży. W trzecim kwartale odnotowano wyraźną poprawę wolumenu sprzedaży w dziale Crop Protection. Minimalnie zmniejszyły się zyski: o 6 mln euro do 197 mln euro. W segmencie Agricultural Solutions zyski znacznie spadły w konsekwencji gorszych marż i silnej konkurencji ze strony odtwórczych środków owadobójczych.
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Lubricant Polska Sp. z o.o.
TIMRET Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
QualityHUB24
Shapers’ Polska Sp. z o.o.
ZG Lighting Polska Sp. z o.o.