Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz broni rządowych dotacji dla fabryki półprzewodników tajwańskiego giganta TSMC w Dreźnie. Eksperci są sceptyczni

Tuż przed symbolicznym wbiciem łopaty pod budowę fabryki półprzewodników tajwańskiego giganta TSMC w Dreźnie we wtorek (20.08), Komisja Europejska w Brukseli dała Niemcom zielone światło dla wsparcia inwestycji kwotą pięciu miliardów euro z kasy państwa. W ocenie KE zarówno budowa, jak i funkcjonowanie fabryki „wzmocni bezpieczeństwo dostaw, odporność i suwerenność cyfrową Europy w dziedzinie technologii półprzewodnikowych. Zakład przyczyni się również do transformacji cyfrowej i ekologicznej, uzasadniła Komisja swoją decyzję. Zgodnie z „Europejskim aktem ws. czipów” (European Chips Act) UE chce zwiększyć swój udział w globalnej produkcji półprzewodników z dziesięciu do 20 procent do 2030 roku.

Inwestycja w Dreźnie to wspólne przedsięwzięcie TSMC oraz koncernów Infineon i Bosch z Niemiec oraz NPX z Holandii, realizowane w ramach spółki joint venture o nazwie ESMC. Nowa fabryka będzie przede wszystkim produkować mikroprocesory dla przemysłu motoryzacyjnego. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec 2027 roku. Ma powstać 2 000 miejsc pracy. Koszt to 10 mld euro – z czego aż połowę bierze na siebie niemiecki rząd.

Europa chce się uniezależnić

We wtorek podczas inauguracji budowy w Dreźnie kanclerz Olaf Scholz bronił dotacji dla inwestorów w dziedzinie nowych technologii. Mówił o bezpiecznym dostępie do półprzewodników dla niemieckich firm, promocji dobrze płatnych i przyszłościowych miejsc pracy oraz „dodatkowym impulsie” dla gospodarki całego regionu. Ważne jest, „aby moce produkcyjne półprzewodników rosły, szczególnie w Europie i w Niemczech”, powiedział Scholz. - Nie możemy być zależni od innych regionów świata w zakresie dostaw półprzewodników - przekonywał.

Miliardy dotacji otrzymać ma także nowa fabryka amerykańskiego koncernu Intel, powstająca w Magdeburgu, także we wschodnich Niemczech. Dokładna kwota wsparcia nie została jeszcze zatwierdzona i czeka na decyzję Komisji Europejskiej. Intel określił swoje potrzeby dotacji na 10 miliardów euro, czyli jedną trzecią wartości inwestycji.

Więcej na stronie "Deutsche Welle".
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Takoni Sp. z o.o.
BARIBAL Group
GREG-PLAST
Poliamid Plastics Sp. z o.o.
RABUGINO Sp. z o.o.
Nifco Poland Sp. z o.o.