Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Cyfrowa transformacja w ŠKODA AUTO nabiera tempa. W ramach programu AccelerateIT producent samochodów wzmacnia swoją współpracę z firmą Microsoft.

Członkowie zespołu IT i innych działów są szkoleni i certyfikowani przez firmę Microsoft w zakresie pracy z platformą chmurową Azure, z danymi oraz sztuczną inteligencją (AI). Microsoft zapewni również marce ŠKODA specjalne narzędzia i bezpłatne wsparcie specjalistów Azure w zakresie architektury chmury, danych i technologii AI.

ŠKODA AUTO zatrudnia obecnie ponad 42 000 osób na całym świecie. Do zarządzania środowiskiem IT marka korzysta z ponad 100 aplikacji na Microsoft Azure i jest doświadczonym użytkownikiem usług tej platformy.

- Nasza współpraca z Microsoft jest ważnym krokiem w cyfrowej transformacji ŠKODA AUTO. Cyfryzacja i wykorzystanie sztucznej inteligencji to kluczowe obszary, na których skupiamy się w naszej strategii do roku 2025 i warunek naszej dalszej transformacji z tradycyjnego producenta samochodów w firmę oferującą najlepsze rozwiązania z zakresu mobilności – mówi Klaus-Dieter Schürmann, członek zarządu ŠKODA AUTO ds. Finansów i IT.

Oparte na chmurze rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI) już teraz wspierają procesy w ŠKODZIE, na przykład w określeniu optymalnego załadunku kontenerów ciężarówek w głównym zakładzie w Mladej Boleslav. Efektem jest obniżenie kosztów wysyłki i redukcja emisji CO2. Każda decyzja sztucznej inteligencji (AI) uwzględnia potężną liczbę parametrów, co wymaga bardzo dużej mocy obliczeniowej. Nawet najmniejsza niedokładność może prowadzić do problemów logistycznych, dlatego obliczenia muszą być bardzo precyzyjne.

Na platformie Azure działa również konfigurator samochodów ŠKODY. Jest on obsługiwany przez centra danych Microsoft w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Australii, ponieważ z aplikacji korzystają ludzie z całego świata.

- ŠKODA AUTO zmienia się w dostawcę kompleksowych i innowacyjnych usług w zakresie mobilności, które są oparte na danych, a w coraz większym stopniu również na sztucznej inteligencji. Używamy jej, aby usprawniać wewnętrzne procesy w naszej firmie, w naszych samochodach, w tym także do opracowywania technologii jazdy autonomicznej i oczywiście tworząc przyjazne dla klienta usługi online. Aby przyspieszyć naszą transformację, ŠKODA AUTO uruchomiła strategiczny program AccelerateIT, który zostanie wzmocniony poprzez współpracę z Microsoft - podsumowuje Klaus Blüm, szef ŠKODA IT.

Firma Microsoft wspiera projekt AccelerateIT w realizacji kilku głównych celów. Po pierwsze Azure ma służyć jako platforma dla procesów i modeli biznesowych opartych na danych i sztucznej inteligencji. Cyfrowe usługi dla klientów stworzone na platformie chmurowej mają także pomóc wyróżnić się marce ŠKODA na tle konkurencji. Dalszy rozwój Centrum Kompetencyjnego ŠKODA AUTO dla Azure, a także migracja i aktualizacja aplikacji to drugi cel. Umożliwi to nieprzerwane połączone usługi IT bez przestojów w oparciu o bezpieczne i zgodne z prawem przetwarzanie danych. Trzecim obszarem zainteresowania jest stworzenie nowego i stymulującego środowiska pracy, aby ŠKODA była postrzegana jako najlepszy pracodawca IT w Europie Środkowej i Wschodniej. Czwarty cel to udostępnienie platform samoobsługowych – takich jak Power BI (Business Intelligence) do tworzenia raportów zarządczych i chatbotów zapewniających wszystkim obszarom biznesowym nowoczesne wsparcie – centralnie i w ustandaryzowanym formacie.

- W nadchodzących latach branżę samochodową czeka radykalna zmiana. ŠKODA już przygotowuje się do tego procesu i dużo inwestuje w cyfryzację i oprogramowanie. Praca z technologią AI i konsekwentne wykorzystanie danych w celu optymalizacji procesów wewnętrznych i wsparcia nowych usług dla klientów to kluczowe obszary naszej strategii cyfryzacji. W tym celu poszukujemy nowych sposobów współpracy. Wraz ze ŠKODA DigiLab utworzyliśmy Centrum AI, wspólną społeczność ekspertów i partnerów AI, aby szybko i sprawnie realizować nasze projekty - wyjaśnił Andre Wehner, dyrektor ds. Cyfrowych w ŠKODA AUTO.

- ŠKODA AUTO od lat korzysta z Microsoft Azure w aplikacjach chmurowych związanych z klientami, które wymagają wysokiego stopnia skalowalności i dostępności. ŠKODA AUTO obsługuje obecnie ponad 100 aplikacji na Microsoft Azure i jest jednym z największych klientów tej platformy w ramach Grupy Volkswagen - dodaje Stefan André Raschke, Senior Director Automotive, Microsoft Deutschland GmbH.
0
Udostępniono
baza dostawcow
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Gebrueder Peitz Polska Sp. z o.o.
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.
WOLMOT Sp. z o.o.
FABER CNC
BARIBAL Group
Bimax Sp. z o.o.