VIA
Stellantis N.V. i Terrafame Ltd. ogłosiły dzisiaj podpisanie umowy na dostawy siarczanu niklu, który będzie wykorzystywany do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych (EV). W ramach pięcioletniej umowy, począwszy od 2025 roku, fińska spółka Terrafame będzie dostarczać Stellantis siarczan niklu.

Umowa z Terrafame jest częścią agresywnej strategii elektryfikacji Stellantis i pokryje znaczną część zapotrzebowania na nikiel ze zrównoważonych dostaw pochodzących z regionu.

„Zawarta umowa jest częścią strategii zaopatrzenia w podstawowe surowce w celu zaspokojenia naszych potrzeb w zakresie produkcji pakietów akumulatorów do samochodów elektrycznych,” powiedział dyrektor generalny Stellantis, Carlos Tavares. „Kontynuujemy tworzenie nowego, globalnego łańcucha wartości z najwyższej klasy partnerami, aby wspierać naszą globalną strategię i realizować nasze zobowiązanie, aby stać się liderem w branży w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych, osiągając zerową emisję dwutlenku węgla do 2038 r., wyprzedzając tym samym naszą konkurencję”.

W ramach planu strategicznego Dare Forward 2030, Stellantis ogłosiła plany, zgodnie z którymi do końca 2030 roku 100% miksu sprzedaży samochodów osobowych w Europie i 50% miksu sprzedaży samochodów osobowych i lekkich samochodów ciężarowych w Stanach Zjednoczonych będą stanowiły samochody z napędem w pełni elektrycznym (BEV). Aby zaoferować swoim klientom czystą, bezpieczną i przystępną cenowo mobilność, Stellantis planuje do 2025 roku zainwestować ponad 30 miliardów euro w elektryfikację i rozwój oprogramowania, jednocześnie stawiając sobie za cel, by nadal być o 30 procent bardziej efektywnym niż branża pod względem całkowitych wydatków inwestycyjnych (Capex) oraz wydatków na badania i rozwój (R&D) w stosunku do przychodów.

Terrafame posiada w Finlandii jeden z największych na świecie zakładów produkujących chemię do akumulatorów do samochodów elektrycznych. Dzięki zintegrowanemu procesowi produkcji, który rozpoczyna się we własnej kopalni, a kończy na chemikaliach do akumulatorów, zlokalizowanych w jednym obiekcie przemysłowym, produkcja Terrafame jest w pełni identyfikowalna. Ponadto, dzięki unikalnej technologii produkcji, ślad węglowy siarczanu niklu produkowanego przez Terrafame należy do najniższych w branży.

„Współpraca z liderami branży, takimi jak Stellantis, umacnia pozycję Terrafame jako znaczącego partnera w zakresie dostaw chemii akumulatorowej dla europejskiego przemysłu motoryzacyjnego” – powiedział dyrektor generalny Terrafame, Joni Lukkaroinen. „W tych trudnych czasach istnieje duże zapotrzebowanie na produkowane w sposób zrównoważony i przejrzysty chemikalia do akumulatorów, które są wytwarzane w Europie, dla Europy. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do dekarbonizacji europejskiej mobilności i zwiększenia wydajności przemysłu motoryzacyjnego na kontynencie europejskim.”
0
Udostępniono
baza dostawcow
Automotivr CEE Day

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o
Radpol Andrzej Połot
Galwanizer Sp. z o.o.
TM LagerTechnik
Gergonne Polska  Sp. z o.o.
ASTEK Polska