Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
fiat spa logoTrzeci rok z rzędu Fiat S.p.A. zostaje uznany liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju i potwierdza swoją obecność na indeksach Dow Jones Sustainability (DJSI) World i Dow Jones Sustainability Europe.

Fiat uzyskał, razem z BMW, maksymalny wynik w sektorze Automobiles (94/100) w porównaniu do średniej 72/100 firm z tego samego sektora analizowanych przez SAM, spółkę specjalizującą się w inwestycjach zgodnych z założeniem zrównoważonego rozwoju.

DJSI World i DJSI Europe są najbardziej prestiżowymi indeksami giełdowymi, dostępnymi jedynie dla spółek, które są uznane za najlepiej zarządzane, zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju. Indeksy obejmują tylko te firmy, które są liderem zarówno pod względem ekonomiczno-finansowym, jak i społecznym oraz środowiskowym. W latach 2011/2012, do spółek z branży samochodowej wpisanych do  DJSI World należą, oprócz spółki Fiat, tylko BMW i Volkswagen. Indeks Dow Jones Europe uwzględnia natomiast tylko spółki Fiat i BMW.

Dyrektor Generalny Fiata, Sergio Marchionne, tak skomentował to wydarzenie: "Potwierdzenie naszej obecności wśród liderów w zakresie zrównoważonego rozwoju na indeksach Dow Jones Sustainability jest dowodem na to, że wartości, w oparciu o które Spółka Fiat prowadzi swoją działalność, zostały docenione i uznane na poziomie międzynarodowym. Rezultat, który uzyskaliśmy uważamy za ważny i znaczący nie z uwagi na wizerunek, który kształtuje, ale ponieważ stanowi konkretny dowód, że realizując nasze cele kierujemy się etyką.  Praca, którą wykonujemy jest godna szacunku, a uzyskane wyróżnienie motywuje nas do większego wysiłku oraz do utrzymywania naszych standardów na niezmiennie wysokim poziomie".

Fiat uzyskał maksymalną punktację w prawie wszystkich obszarach analizy w zakresie ochrony środowiska (walka ze zmianami klimatycznymi, wyniki produktów, procesy logistyczne), w zakresie zaangażowania społecznego, za rozwój kapitału ludzkiego, zaangażowanie interesariuszy, odpowiedzialne zarządzanie łańcuchem dostaw oraz działania na rzecz społeczeństwa. Maksymalne uznanie zdobył również za zarządzanie ryzykiem oraz procesem innowacji.

W roku 2010 Fiat osiągnął bardzo ważne wyniki.  W dziedzinie ochrony środowiska,  Fiat został uznany, po raz czwarty z rzędu, za najbardziej ekologiczną spółkę w Europie, wygrywając z największymi europejskimi koncernami samochodowymi, dzięki najniższej emisji CO2 w swoich samochodach. Spółka Fiat Powertrain opracowała i zaprezentowała dwucylindrowy silnik TwinAir, który gwarantuje zmniejszenie emisji CO2 aż do 92 gramów na kilometr, co stanowi najniższy poziom wśród europejskich silników benzynowych.

Magneti Marelli kontynuuje prace w zakresie rozwoju technologii telematycznych w dziedzinie zrównoważonej mobilności, a Centrum Badawcze Fiata intensywnie rozwija działalność zorientowaną na rozwój naukowy w międzynarodowych projektach i platformach badawczych, ukierunkowanych na bezpieczeństwo pojazdu oraz zmniejszenie zużycia paliwa.  

Znaczący postęp uzyskano również w kwestii zmniejszenia wpływu procesów produkcyjnych na środowisko. Przykładowo, fabryki Fiat Group Automobiles na świecie, w stosunku do ubiegłego roku, zmniejszyły aż o 11% emisję CO2 na każdy wyprodukowany pojazd.

Jeżeli chodzi o zaangażowanie społeczne, Fiat nadal inwestował w projekty mające na celu promocję zdrowia oraz polepszenie bezpieczeństwa osób. Rok 2010 był rokiem bardzo pracowitym, ze względu na kryzys międzynarodowy. W tym czasie Grupa Fiat, z głębokim poczuciem odpowiedzialności względem pracowników starała się jak najbardziej złagodzić wpływ kryzysu na sytuację społeczną.

Kontynuowany jest proces uwrażliwiania sieci dostawców na kwestię odpowiedzialnego zarządzania biznesem, poprzez rozpowszechnianie szczegółowych wytycznych w zakresie zrównoważonego rozwoju i oceny ich poziomu zgodności.  

Ponadto spółka Fiat wzmocniła zaangażowanie na rzecz społeczności, w których jest obecna, przeznaczając 25,6 milionów Euro na wsparcie rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego.

Kryteria selekcji
DJSI bierze pod uwagę liczne kryteria, należące do trzech płaszczyzn (ekonomicznej, środowiskowej, społecznej), w których zawiera się idea zrównoważonego rozwoju.

Na płaszczyźnie ekonomicznej analizuje się ład korporacyjny, zarządzanie ryzykiem, kodeks postępowania, zarządzanie marką oraz proces innowacji. Płaszczyzna środowiskowa zwraca uwagę na reporting, politykę i system zarządzania środowiskiem, odpowiedzialne zarządzanie produktami, strategię względem zmian klimatycznych i redukcji emisji zanieczyszczeń oraz wydajność energetyczną.

Na płaszczyźnie społecznej znaczenie mają rozwój i zarządzanie zasobami ludzkimi, działalność dobroczynna, zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy, zarządzanie dostawcami,  zaangażowanie interesariuszy.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
Impel Group
DSR S.A.
SAFECHEM Europe GmbH
Alucrom Sp. z o.o.