Takoni
Stokvis Tapes
VIA
W lutym 2024 roku w Czechach zostało wyprodukowanych 130,7 tys. samochodów osobowych, podało stowarzyszenie SAP. To o 27,8 proc. więcej niż rok wcześniej.


- Dane dotyczące produkcji pojazdów nie tylko w styczniu, ale także w lutym przewyższają w wartościach bezwzględnych najlepsze wyniki sprzed kryzysu. Pomimo problemów z niektórymi komponentami czy doniesień o spowolnieniu gospodarczym, branża motoryzacyjna w dalszym ciągu wspiera czeską gospodarkę. Pojazdy krajowych marek radzą sobie dobrze zarówno na rynku krajowym, jak i europejskim. Potwierdzają to dane najlepiej sprzedających się marek w Europie pod względem liczby sprzedanych pojazdów, gdzie Toyota i Škoda Auto znajdują się w pierwszej "trójce” - mówi Zdeněk Petzl, dyrektor wykonawczy Związku Przemysłu Motoryzacyjnego SAP.

W pierwszych dwóch miesięcach tego roku w Czechach zostało wyprodukowanych łącznie 263,0 tys. samochodów osobowych, tj. o 23,3 proc. więcej iż rok wcześniej. Z linii montażowych zjechało 18,5 tys. samochodów elektrycznych, w tym 13,3 tys. pojazdów BEV i 5,2 tys. hybryd typu plug-in. Segment pojazdów elektrycznych spadł do 7 proc. całkowitej produkcji w tym kraju.

W zakładach Škoda Auto, w styczniu i w lutym, zostało łącznie wyprodukowanych 161,7 tys. aut, o 14,1 proc. więcej niż w tym samym okresie 2023 roku. Największy producent w Czechach wyprodukował 7,0 tys. pojazdów elektrycznych w pełni elektrycznych (BEV) i 1,6 tys. hybryd (PHEV), co stanowiło tylko 5,3 proc. całkowitej produkcji tej marki.

Fabryka Hyundai Motor Manufacturing Czech zanotowała wzrost o 8,7 proc., produkując 58,8 tys. samochodów. Z tej liczby prawie 6,3 tys. przypadło na samochody BEV a 3,7 tys. na hybrydy typu plug-in. Ogółem samochody elektryczne (BEV i PHEV) stanowiły 16,9 proc. całej produkcji fabryki w Noszowicach.

Wzrost aż o 120 proc. odnotowała Toyota Motor Manufacturing (42,5 tys. aut). Tak wysoki wzrost procentowy wynika z niskiej produkcji i w przestoju jaki dotknął zakład Kolinie w lutym 2023 roku. Prawie 47 proc produkcji przypadła na hybrydowego Yarisa HV.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

WAMECH P. A. WĄSIK Sp. J.
PW TYREX Sp. z o.o.
WOLMOT Sp. z o.o.
GATNER GROUP Sp. z o.o. CNC Sp.k.
Bimax Sp. z o.o.
SJM EUROSTAT SAS