Takoni
Stokvis Tapes
VIA
ueKomisja Europejska zaaprobowała wniosek władz Polski o wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

Kwota 633 077 euro, o którą wystąpiła Polska, pomoże 590 zwolnionym pracownikom w powrocie na rynek pracy. Wniosek złożono po tym, jak pracę straciło 1 104 pracowników dwóch wielkopolskich przedsiębiorstw produkujących przewody i systemy okablowania dla przemysłu motoryzacyjnego. Wniosek zostanie teraz skierowany do Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich (władzy budżetowej UE), które zatwierdzają uwolnienie środków.

„Popyt w przemyśle motoryzacyjnym w Europie gwałtownie spadł, co oznacza trudności dla pracowników. Jestem przekonany, że dzięki dzisiejszej decyzji pracownicy ci zwiększą swoje umiejętności, co pomoże im wrócić na rynek pracy”, powiedział komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego László Andor.

Wniosek Polski ma związek ze zwolnieniem 1 104 pracowników dwóch przedsiębiorstw w zachodniej Wielkopolsce produkujących przewody i systemy okablowania dla przemysłu motoryzacyjnego: SEWS Polska Sp. z o.o. i Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. Zwolnienia były konsekwencją kryzysu finansowego i gospodarczego, który spowodował znaczny spadek popytu na samochody i części samochodowe. Produkcja samochodów w Polsce w pierwszej połowie 2009 r. stanowiła jedynie 48,7 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 r., a w sektorze samochodów ciężarowych zaledwie 27 proc. produkcji w analogicznym okresie w 2008 r.

Problem najbardziej dotknął trzy powiaty w południowej Wielkopolsce: Ostrzeszów, Leszno i Rawicz, a wpływ zwolnień w skali lokalnej jest znaczący. W okresie od grudnia 2008 r. do grudnia 2009 r. osoby, które straciły pracę w dwóch wspomnianych przedsiębiorstwach, stanowiły 9 proc. ogółu bezrobotnych w Lesznie, 14,8 proc. w Rawiczu i 33,4 proc. w Ostrzeszowie.

Adresaci pomocy finansowej to 590 pracowników, którzy doświadczyli największych trudności z powrotem na rynek pracy. Pakiet wsparcia z funduszu oferuje pracownikom przemysłu motoryzacyjnego w Wielkopolsce szkolenia w miejscu pracy, inne szkolenia i przekwalifikowanie dostosowane do indywidualnych potrzeb, pomoc w samozatrudnieniu, sprzęt i doposażenie miejsca pracy oraz dodatki na szkolenia. Łączny szacowany koszt pakietu to niecały milion euro, przy czym wsparcie z EFG, o które zwrócono się do Unii Europejskiej, ma wynieść 633 077 euro.

0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

GATNER GROUP Sp. z o.o. CNC Sp.k.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
RABUGINO Sp. z o.o.
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
Alucrom Sp. z o.o.
GABEC