Bosch i Microsoft łączą siły, aby stworzyć platformę cyfrową, która zintegruje samochody z wirtualną chmurą obliczeniową.
Celem współpracy jest uproszczenie i przyspieszenie rozwoju i aktualizacji oprogramowania pojazdów w całym okresie ich eksploatacji, zgodnie z normami jakości branży motoryzacyjnej. Nowa platforma będzie oparta na usłudze Microsoft Azure i będzie zawierać moduły oprogramowania Bosch. Rozwiązanie pozwoli na tworzenie i zdalne aktualizowanie oprogramowania jednostek sterujących i komputerów pojazdów.
Kolejnym celem współpracy będzie opracowanie narzędzi, które poprawią efektywność procesu tworzenia oprogramowania. Zwiększy to innowacyjność i zmniejszy koszty prac, także w projektach, w których uczestniczy kilka firm. Dla kierowców platforma ta będzie oznaczać szybszy dostęp do nowych funkcji i usług cyfrowych w ich pojazdach. Wspólny projekt połączy obszerną wiedzę ekspercką w zakresie oprogramowania, elektroniki i systemów wiodącego dostawcy branży motoryzacyjnej jakim jest Bosch, z know-how w dziedzinie inżynierii oprogramowania i chmur obliczeniowych, którym dysponuje Microsoft. Obie firmy zamierzają wdrożyć nową platformę cyfrową dla pierwszych prototypowych pojazdów do końca 2021 roku.
„Bosch już dzisiaj zapewnia bezpieczne aktualizacje oprogramowania samochodów w sposób zdalny. Tworząc kompleksową cyfrową platformę dla pojazdów, chcemy jeszcze bardziej ułatwić producentom samochodów opracowywanie nowych funkcji i szybsze wprowadzanie ich na drogi” – mówi Dr Markus Heyn, członek Zarządu Robert Bosch GmbH. „Nasza współpraca z Bosch łączy wiedzę ekspercką jednego z wiodących dostawców w branży motoryzacyjnej z możliwościami chmury Microsoft, sztucznej inteligencji i GitHub” - mówi Scott Guthrie, wiceprezes Zarządu, Cloud + AI, Microsoft. „W związku z tym, że oprogramowanie staje się głównym czynnikiem wyróżniającym w branży motoryzacyjnej, naszym celem jest wsparcie firm w szybszym dostarczaniu unikatowych usług w samochodach osobowych i flotach komercyjnych na dużą skalę”.
Wspólne tworzenie przyszłości branży motoryzacyjnej
Oprogramowanie będzie odgrywało coraz większą rolę w pojazdach. Nowe trendy, takie jak elektromobilność, pojazdy autonomiczne oraz nowoczesne usługi w zakresie mobilności, nie byłyby bez niego możliwe. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonywania częstszych aktualizacji tego oprogramowania. Surowe wymogi bezpieczeństwa obowiązujące przez cały okres eksploatacji pojazdu sprawiają, że zdalne aktualizacje i usługi cyfrowe dla samochodów są bardzo złożone. Szeroka gama dostępnych serii i modeli samochodów powoduje, że jest to jeszcze większe wyzwanie. Wspólny projekty wykorzysta szeroką wiedzę Bosch w zakresie architektury elektrycznych i elektronicznych jednostek sterujących i komputerów pojazdów, która jest niezbędna w przypadku zdalnych aktualizacji dla pojazdów. Firma wniesie też swoje doświadczenie, produkty oparte na oprogramowaniu oraz narzędzia programistyczne dla samochodów. „Posiadanie kompleksowej platformy cyfrowej łączącej pojazd z chmurą obliczeniową zmniejszy złożoność procesu tworzenia oprogramowania i jego integracji z systemami pojazdu. Dzięki temu stworzymy warunki do zdalnych aktualizacji, które będą działały w pojazdach tak samo sprawnie jak aktualizacje na smartfonach” – mówi Heyn. Platforma znacznie ograniczy złożoność zdalnych aktualizacji. Pomoże to zapewnić pojazdom zawsze aktualne oprogramowanie – chmura i oprogramowanie pojazdu będą działały w ramach tej samej architektury.
Nowe usługi dla programistów
Bosch i Microsoft planują też wzbogacić istniejące narzędzia programistyczne, co pozwoli producentom i dostawcom samochodów uprościć i przyspieszyć tworzenie własnego oprogramowania, jednocześnie dostosowując się do unikalnych wyzwań branży motoryzacyjnej. Firmy mają też zamiar wykorzystać platformę GitHub, aby upublicznić istotne elementy kodu źródłowego nowej platformy cyfrowej i zachęcić do współdzielenia kodu oraz wymiany najlepszych praktyk w branży.
Polska
Bosch i Microsoft stworzą cyfrową platformę ułatwiającą integrację samochodów z chmurą obliczeniową
- Szczegóły
- Autor: Bosch