50 milionów euro zainwestuje spółka Capchem Poland w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK”.
Zakład związany z produkcją elektrolitu do baterii litowo-jonowych wykorzystywanych w pojazdach elektrycznych i hybrydowych zostanie otwarty w Śremie, w województwie wielkopolskim.
Capchem Poland należy do grupy Shenzhen Capchem Technology specjalizującej się w działalności badawczo-rozwojowej oraz produkcji produktów chemicznych wykorzystywanych w branży elektronicznej. Odbiorcami chińskiego koncernu są m.in. firmy Apple i Samsung oraz takie motoryzacyjne marki jak: Porsche, Volkswagen czy BMW.
Zakład w Śremie zajmie się produkcją elektrolitu znajdującego się w bateriach pojazdów elektrycznych. Na ten cel zostaną zaadoptowane byłe zakłady koncernu BASF, które firma Capchem kupiła od niemieckiego potentata chemicznego. Koszt przebudowy, wyposażenia i uruchomienia produkcji wyniesie 50 mln euro, a w zakładzie znajdzie zatrudnienie około 60 osób. Inwestycja uzupełni łańcuch produkcji samochodów elektrycznych w Polsce, zgodnie z założeniami Planu Rozwoju Elektromobilności, opracowanego przez Ministerstwo Energii. Elektrolit produkowany w Wielkopolsce trafi przede wszystkim do firm LG Chem, Northvolt, Tesla oraz innych producentów baterii litowo-jonowych.
- Decyzja o zlokalizowaniu zakładu w Śremie miała związek z możliwością wykorzystania już istniejących zabudowań. Fabryka zostanie wyposażona w nowoczesne systemy produkcyjne zapewniające odpowiednią jakość, bezpieczeństwo oraz dbałość o środowisko - podkreśla Peter Ma, członek zarządu Capchem Poland. - Ważnym powodem naszej decyzji był też fakt, że Śrem to miejsce, w którym sektor chemiczny rozwija się od lat, dzięki czemu możemy liczyć na dostępność odpowiednio wykwalifikowanej kadry - dodaje.
Capchem poszukiwać będzie pracowników na stanowiska laboratoryjne, produkcji, utrzymania ruchu, obsługi magazynu oraz administracyjne, w tym m.in. menadżerów HR, BHP, logistyki i finansów. Zapowiada także projekty ważne dla lokalnej społeczności, w tym wsparcie sportu, edukacji oraz akcji dobroczynnych. Planowane uruchomienie zakładu wyznaczono na pierwszą połowę 2022 roku.
W ostatnich latach na inwestycje związane z elektrycznymi i hybrydowymi jednostkami napędowymi w Wałbrzyskiej Strefie zdecydowały się między innymi: koncern Daimler i Toyota oraz motoryzacyjni poddostawcy, jak Umicore, Mitsui High-Tec czy LS EV.
- Wałbrzyska strefa staje się kołem zamachowym polskiej elektromobilności. Inwestycja Capchem to kolejny dowód na przemiany w sektorze motoryzacyjnym podążającym w stronę nowoczesnych technologii i standardów przemysłu 4.0 - mówi Artur Siennicki, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.
Polska
Capchem uruchomi w Śremie produkcję elektrolitu do baterii litowo-jonowych
- Szczegóły
- Autor: WSSE Invest-Park