Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
Technologie chmurowe pomagają firmom rozwijać się i reagować z większą elastycznością na niestabilności rynku. W ostatnich latach przekonało się o tym wielu producentów z branży Automotive. Czy w obliczu czekającej sektor rewolucji związanej z elektryfikacją motoryzacji sprawdzą się równie dobrze?

Zdania na temat elektryfikacji motoryzacji są podzielone. Nie ma wątpliwości, że rynek elektromobilności nabiera rozpędu. Jednocześnie wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie wyprodukowany ostatni silnik spalinowy. Dla producentów i dostawców związanych z branżą oznacza to konieczność adaptacji do zupełnie nowego rynku, podczas gdy nikt nie wie, jak długo jeszcze potrwa klasyczny, dochodowy biznes. Tylko od nich zależy, czy będzie to zmiana na lepsze. Niewątpliwie jest jednak wyzwaniem, do którego warto podejść z dającym elastyczność i dostęp do kompleksowych informacji systemem ERP.

Szereg wyzwań
Obserwowana transformacja sektora Automotive niesie szereg wyzwań dla producentów samochodów oraz dostawców OEM. Najbardziej oczywiste są tu kwestie związane z rewolucją w łańcuchu dostaw. Główną kwestią pozostaje nadążanie za rosnącym zapotrzebowaniem na materiały do produkcji akumulatorów, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i zminimalizowaniu wpływu ich produkcji na środowisko. A to dopiero początek, bo choć nie licząc rury wydechowej z zewnątrz pojazdy elektryczne i benzynowe wyglądają podobnie, to od wewnątrz różnią się diametralnie. Szacuje się, że pojazd elektryczny ma nawet 70% innych komponentów składowych niż jego odpowiednik napędzany benzyną. Wspólne 30% cech obejmuje takie elementy, jak zawieszenie, koła i opony, hamulce oraz układ kierowniczy. W efekcie produkcja pojazdów elektrycznych i podzespołów do nich wymaga wprowadzenia wielu zmian w liniach produkcyjnych, zaimplementowania szeregu nowych technologii oraz gruntownej przebudowy łańcuchów dostaw.

Sposób na zmianę
Przemysł motoryzacyjny znajduje się więc punkcie zwrotnym. Jego przedstawiciele potrzebują nowych strategii i rozwiązań, które pozwolą im nie tylko pozostać w grze, lecz także się rozwijać. W tym niełatwym zadaniu producenci mają jednak prawdziwego asa w rękawie, a raczej - w chmurze. To nowoczesne, kompleksowe, komponowalne platformy ERP dostępne w postaci usługi chmurowej. Mogą one wesprzeć producentów aut i ich dostawców w przygotowaniu do zdobycia lub utrzymania udziału w rynku pojazdów elektrycznych, mają bowiem kluczowe znaczenie dla poprawy elastyczności i zdolności adaptacyjnych przedsiębiorstw, tak potrzebnych w „nowej rzeczywistości”. Aby się do niej dostosować, dostawcy i producenci samochodów muszą na nowo opracować część procesów tak, aby były zwinne, elastyczne i zrównoważone. Chmurowe platformy oprogramowania zapewniają niezbędną podstawę technologiczną do rozpoczęcia udanej transformacji.

Z pomocą technologii
W tym miejscu warto podkreślić, że nie ma tutaj jednego, idealnego, uniwersalnego narzędzia. Firmy z sektora automotive mają odmienne potrzeby w zależności od tego, czy są to producenci samochodów, części czy dostawcy OEM. Wychodząc naprzeciw ich specyficznym wymaganiom, Infor oferuje chmurowe platformy oprogramowania biznesowego dostosowane do potrzeb branży motoryzacyjnej. Pakiety obejmujące takie rozwiązania, jak system ERP i wspomagane przez sztuczną inteligencję narzędzia analityki biznesowej zapewniają kompleksowy wgląd, obsługę i - tam, gdzie to możliwe - automatyzację kluczowych procesów. Co więcej, dzięki wbudowanym modułom integracji można szybko i łatwo wzbogacać je o kolejne funkcjonalności, jak SCM czy WMS, aby jeszcze lepiej odpowiadały na potrzeby producentów i dostawców.

Innowacyjne firmy korzystają z chmurowych rozwiązań
Firma P3 to start-up powiązany z chorwacką Grupą Rimac, którego celem jest opracowanie usług mobilności miejskiej opartych na w pełni autonomicznych pojazdach elektrycznych. Przedsiębiorstwo opracowuje właśnie zupełnie nowy ekosystem autonomicznej mobilności miejskiej. Firma wybrała Infor CloudSuite Automotive spośród wąskiego grona konkurentów. Decyzja zapadła w oparciu o referencje Infor, zaangażowanie jego pracowników, wiedzę branżową i nieszablonowe podejście firmy do tworzonych rozwiązań oraz obsługi klientów.

Elektryfikacja motoryzacji niesie wiele wyzwań dla producentów aut i dostawców. Jednocześnie stanowi dla nich okazję do efektywnego rozwoju działalności. Nowoczesne, dostępne w postaci usługi, chmurowe platformy oprogramowania mogą stanowić istotne wsparcie dla organizacji w procesie transformacji i późniejszego funkcjonowania w oparciu o nowe procesy biznesowe i technologiczne.

Szereg korzyści
Wdrożenie chmurowych pakietów oprogramowania, jak Infor CloudSuite Automotive, trwa zazwyczaj kilka miesięcy, a nie lat, jak było to w przypadku klasycznych systemów ERP. Uruchomienie specjalizowanego branżowo rozwiązania wymaga też mniejszego zaangażowania zasobów firmy, ponieważ większość funkcji i procesów jest gotowych i skrojonych do potrzeb sektora motoryzacyjnego. W efekcie firmy doświadczają mniejszych zakłóceń biznesowych związanych z prowadzonym wdrożeniem. Co więcej, dzięki automatycznym aktualizacjom korzystają zawsze z najnowszych wersji systemu, bez konieczności upgrade’u i migracji.

Infor CloudSuite Automotive zapewnia specyficzne dla branży możliwości bez konieczności rozbudowanych dostosowań lub integracji. Łączy platformę chmurową Infor® stworzoną w oparciu o usługi infrastrukturalne Amazon Web Services® (AWS®) i Infor OS. Oferuje użytkownikom kompleksowy zestaw sprawdzonych rozwiązań, zbudowany na rdzeniu ERP i wyposażony w cenne aplikacje rozszerzające. Wspiera firmy m.in. w obsłudze takich obszarów, jak: jakość i produkcja, zarządzanie łańcuchami dostaw, planowanie i obsługa magazynów, zarządzanie relacjami z klientami i wiele innych.

Jeśli interesują Cię tematy poruszone w powyższym artykule, zapraszamy do pogłębienia wiedzy i pobrania bezpłatnego e-booka: Dlaczego producenci powinni zainwestować w nowoczesny system ERP.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
Kempny Komponenty
MESH Works Inc.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
Etyfol