Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
paragrafZ powodu małego zainteresowania zakupem nowych samochodów po raz drugi w tym miesiącu wstrzymana zostanie produkcja w fabryce Opla w Gliwicach.

- Wszyscy pracownicy za czas wstrzymania produkcji aut otrzymują 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Część pracowników skierowano w tym czasie na szkolenia, część do prac konserwacyjnych - mówi Wojciech Osoś z działu prasowego General Motors Poland.

Firmy, które wstrzymują produkcję, nie mogą z tego powodu ogłosić określonego w art. 81 kodeksu pracy tzw. przestoju w pracy. Zgodnie z orzeczeniem SN z 16 października 1992 r. (I PZP 58/92) ograniczenie zapotrzebowania na pracę, wywołane brakiem lub spadkiem popytu na produkty danego zakładu, a więc wynikające z przyczyn natury ekonomicznej, nie może być uznane za przyczynę wprowadzenia przestoju. Jest to bowiem możliwe tylko w przypadku wystąpienia zaburzeń funkcjonowania zakładu pracy spowodowanych przez czynniki techniczne (np. brak dostaw prądu) lub organizacyjne.

Wprowadzenie przestoju może być dla pracodawcy opłacalne. Za ten czas pracownikom przysługuje wynagrodzenie określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli jednak składnik ten nie został wyodrębniony przy określaniu warunków płacy, w okresie przestoju pracownikom przysługuje 60 proc. wynagrodzenia.

Więcej w poniedziałkowej "Gazecie Prawnej".
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Poliamid Plastics Sp. z o.o.
MESH Works Inc.
RABUGINO Sp. z o.o.
ProfilGate
QualityHUB24
Bodycote Polska Sp. z o.o.