W I półroczu wydano 99 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie SSE, w II półroczu może być ponad 100 kolejnych - informuje "Gazeta Prawna".
Wszystko wskazuje na to, że prognozy GP z marca tego roku dotyczące poziomu inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych zostaną wypełnione. Przypomnijmy - szacowaliśmy, że SSE mogą przyciągnąć w tym roku 200 firm z inwestycjami o wartości nawet 11 mld zł. Z ankiety, którą rozesłaliśmy do wszystkich 14 działających specjalnych stref ekonomicznych, wynika, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wydano 99 zezwoleń na rozpoczęcie działalności na terenie SSE. To o 13 proc. wydanych zezwoleń więcej niż w I połowie 2007 r. i jednocześnie prawie połowa prognozowanej przez nas na ten rok ogólnej liczby zgód na działalność w strefach.
Więcej niż przed rokiem
Pod względem wartości inwestycji strefy zrealizowały w I półroczu ponad 50 proc. planu - pozyskując firmy, które zadeklarowały projekty inwestycyjne o wartości około 6,7 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. W efekcie planowanych inwestycji ma powstać na terenie specjalnych stref ekonomicznych około 11,7 tys. nowych miejsc pracy. Przypomnijmy, że optymistyczne prognozy na cały ten rok mówiły o pozyskaniu 15 tys. miejsc pracy.
Zarządzający strefami wyjaśniają, że szybki przyrost liczby wydawanych zezwoleń w porównaniu z ubiegłym rokiem to m.in. efekt tego, że na początku 2007 roku były problemy wynikające z braku odpowiednich rozporządzeń ówczesnego ministra gospodarki. W efekcie do marca strefy nie mogły wydawać zezwoleń.
- Wiele projektów czekało na nowelizację ustawy o SSE, która daje zarządzającym strefami zielone światło na obejmowanie nowych terenów statusem SSE - mówi Izabela Fechner z kostrzyńsko-słubickiej SSE.
SSE będą miały więcej gruntów
Uprawomocnienie się ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, które ma nastąpić na początku sierpnia, przyspieszy rozwój stref.
Nowe przepisy ustawy o SSE zwiększają limit obszaru tych stref z 12 do 20 tys. ha. Ponadto nowelizacja wprowadza możliwość zmiany zezwolenia strefowego w zakresie poziomu zatrudnienia zadeklarowanego na początku. Dotąd było to bardzo rygorystyczne kryterium, a rynek pracy bardzo się zmienił i często inwestor nie jest w stanie spełnić zobowiązania sprzed kilku lat. Nowa ustawa przewiduje możliwość 20-proc. odchylenia. Złą wiadomością jest to, że nowe przepisy obejmą tylko nowe inwestycje, które rozpoczynają się pod rządami nowej ustawy.
Lepsze drugie półrocze
Choć wyniki naszej ankiety świadczą, że już w pierwszym kwartale pozyskiwanie nowych inwestycji większości stref szło dobrze, to wszystko wskazuje na to, że w drugim półroczu może być jeszcze lepiej. Szacunki tylko 10 zarządów specjalnych stref ekonomicznych wskazują, że do końca roku wydanych może być kolejnych 117 zezwoleń na rozpoczęcie nowych projektów.
Największe problemy sygnalizowane przez Specjalne Strefy Ekonomiczne:
- infrastruktura drogowa
- brak wykwalifikowanej kadry
- rosnące koszty pracy
- brak dostatecznych środków finansowych i zaangażowania samorządów terytorialnych w rozbudowę infrastruktury technicznej
- konieczność ponoszenia opłat z tytułu podatku od nieruchomości
- trudności związane z przejęciem gruntów stanowiących zasób Skarbu Państwa
- długa procedura ustanawiania obszarów SSE
- brak deklaracji rządu, dotyczącej czasu funkcjonowania SSE
Więcej w dzisiejszej "Gazecie Prawnej".