Automotive CEE Day 2020
Stokvis Tapes (do 14 lipca 2020)
Georg Utz (do 07 lipca 2020)
Hauck Heat Treatment (do 05.12.2020)
Grupa Wielton, należąca do grona największych światowych producentów przyczep, naczep i zabudów samochodowych, podsumowuje osiągnięcia operacyjne brytyjskiej spółki Lawrence David Limited (Lawrence David, LDV).

 

Rok 2019 był pierwszym pełnym rokiem firmy w strukturach Grupy Wielton. Ubiegłoroczne działania brytyjskiej spółki, w ramach integracji z Grupą Wielton, skupiły się na reorganizacji zakładu, pogłębieniu synergii i optymalizacji modelu współpracy z Grupą. Rośnie też liczba podwozi dostarczanych do Lawrence David z Wieltonu, a dzięki temu możliwość realizacji zamówień na wysokim poziomie od klientów globalnych.


Rok 2019 był dla spółki Lawrence David okresem intensywnych zmian i reorganizacji. Dołączając do Grupy Wielton, brytyjska spółka rozpoczęła proces integracji procesowej, zakupowej, produkcyjnej oraz sprzedażowej. Uzyskane w tych obszarach synergie, nie tylko istotnie zwiększyły pozycję negocjacyjną Lawrence David, ale również korzystnie wpłynęły na optymalizację kosztową i możliwość realizacji większych zamówień. Zapewnia to między innymi wsparcie Wieltonu i dostarczanie gotowych podwozi z Wielunia. Brytyjska spółka utrzymała również sprzedaż na wysokim poziomie. W trzech kwartałach ubiegłego roku Lawrence David (LDV) sprzedał ponad 3 tys. szt. naczep i zabudów, osiągając 8 proc. udział w rynku. Warto zaznaczyć, że w 2019 r. brytyjski rynek spadł o ok. 5 proc., głównie z powodu niepewności związanej z procesem opuszczenia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej.

- Wyniki osiągnięte przez Lawrence David w 2019 r. stanowią solidny fundament pod realizację celów sprzedażowych, jakie brytyjska spółka wytyczyła na 2020 r. Pomocny będzie również wkład Wieltonu, który dostarczy do Wielkiej Brytanii ponad 2 tys. podwozi. Dotychczas w ramach dostaw zrealizowaliśmy wiele interesujących zamówień m.in. do uznanych klientów lokalnych oraz o zasięgu międzynarodowym. Zaufanie takich klientów wskazuje nam jaki potencjał drzemie w Lawrence David - powiedział Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.

W ubiegłym roku w ramach współpracy z Wielunia wyjechało do LDV około 700 szt. podwozi. Jak zapewnia Grupa, współpraca będzie kontynuowana w 2020 r. na dużo wyższym poziomie. Wielton przekaże do Wielkiej Brytania ponad 2 tys. gotowych podwozi. Stanowi to znaczne wsparcie w realizacji dużych zamówień, których nie brakuje w Lawrence David. Spółka posiada wiele, obiecujących kontraktów z największymi firmami m.in. globalną firmą kurierską, światowym liderem e-handlu oraz czołową siecią hipermarketów w Wielkiej Brytanii.

- Możliwość dywersyfikacji geograficznej pozwala na pełne wykorzystanie potencjału Grupy Wielton. Dzisiaj w zakładach w Wieluniu produkowane są podwozia, które jeszcze w ubiegłym roku dostarczała konkurencja. Liczne kontrakty brytyjskiej spółki i solidny backlog, tworzą dobrą perspektywę na realizację przyjętych założeń na ten rok, pomimo Brexitu i obserwowanego spowolnienia na rynkach europejskich - dodaje Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.

Integracja z Grupą Wielton i reorganizacja Lawrence David

Po dołączeniu brytyjskiej spółki do Grupy Wielton rozpoczęto intensywny proces reorganizacji i integracji z Grupą. Wśród najważniejszych wdrożonych inwestycji w zakładach Lawrence David jest uruchomienie nowej linii do produkcji nadwozi. Dzięki temu brytyjska spółka będzie w stanie efektywniej zarządzać produkcją i łańcuchem dostaw. Ważne zmiany LDV wprowadziło również w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju - idei, która jest dla Grupy Wielton niezwykle ważna. Zakończono instalację paneli słonecznych na dachu Woodston Point. Wdrożono nowe rozwiązania Total Waste Management oraz LEAN. Rozwiązania te zwiększają efektywność recyklingu i ograniczenia ilość odpadów podczas produkcji.

Spółka Lawrence David Limited dołączyła do Grupy Wielton we wrześniu 2018 r., kiedy to spółka z Wielunia nabyła za kwotę 26 mln funtów 75 proc. udziałów. Dzięki transakcji Grupa Wielton przejęła kontrolę nad jednym z głównych producentów naczep na brytyjskim rynku, na którym wcześniej nie była obecna. W portfolio polskiego giganta znajdują się również takie marki jak francuski Fruehauf, niemiecki Langendorf, włoskie Viberti oraz Cardi. Wielton S.A. jest notowana na GPW od 2007 r. Wchodzi w skład indeksu sWIG80. W okresie 9 miesięcy 2019 r. skonsolidowane przychody Grupy Wielton wyniosły ponad 1,8 mld zł (wzrost o 26,3 proc. r/r) co przełożyło się na 119 mln zł zysku EBITDA (o 17,7 proc. więcej r/r).

0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

GELP KTL Sp. z o.o.
 A. Kayser Automotive Systems Polska Sp. z o.o.
Härter Technika Wytłaczania Sp. z o.o. Sp.k.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
Takoni Sp. z o.o.
Bodycote Polska Sp. z o.o.