Stokvis Tapes
VIA
Początek bieżącego roku dla przemysłu motoryzacyjnego rozpoczął się w lepszych okolicznościach niż w 2021 rok. Sytuację zmieniła rosyjska inwazja na Ukrainę i przerwanie łańcuchów dostaw. Dość szybkie dostosowanie się europejskiego sektora do nowych zmiennych okoliczności pozwoliło tej branży w Polsce ustanowić kilka nowych rekordów.

Produkcja sprzedana
W I półroczu 2022 r. produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep), zatrudniających więcej niż 9 osób, wyniosła 93,8 mld złotych. To 2,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. - Pomimo zawirowań w europejskim przemyśle motoryzacyjnym, związanych z trwającym niedoborem półprzewodników oraz skutkami wojny na Ukrainie, w II kwartale nastąpił wzrost wartości produkcji, który pozwolił zniwelować 2-procentowy spadek z I kwartału - podkreśla Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - Uzyskany wynik blisko 94 miliardów złotych jest nowym rekordem dla pierwszych sześciu miesięcy roku.

produkcja sprzedana I półrocze 2022
W grupie firm średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana w I półroczu br. osiągnęła poziom 90,2 mld złotych. To o 2,3 proc. więcej niż przed rokiem. Ponad połowę tej wartości wygenerowali producenci części i akcesoriów (PKD 29.3). Wynik 54,2 mld złotych jest o 2,2 proc. wyższy od osiągniętego w I półroczu 2021 roku.

Zatrudnienie
Na koniec I półrocza 2022 roku przeciętne zatrudnienie w zakładach grupy PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep), zatrudniających więcej niż 9 osób, wyniosło 196,8 tys. - Choć jest to o 2,1 proc. mniej niż przed rokiem to istotne jest zatrzymanie trendu spadkowego w ostatnich miesiącach - mówi Rafał Orłowski. - Przeciętne zatrudnienie na koniec I półrocza było na tym samym poziomie co po I kwartale tego roku.

W komunikacie, także:
  • jak zmieniło się przeciętne zatrudnienie u producentów producentów części i akcesoriów
  • nowy rekord eksportu za I półrocze
  • czerwiec 2022 - najwyższa w historii miesięczna wartość eksportu, w tym części i akcesoriów oraz pojazdów ciężarowych
  • po raz pierwszy (w ujęciu półrocznym) zmałał eksport akumulatorów litowo-jonowych

informacja prasowa wyniki przemyslu motoryzacyjnego I półrocze 2022 Pobierz pełną wersję komunikatu


0
Udostępniono
MotoSolutions
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Gergonne Polska  Sp. z o.o.
YETICO S.A.
CVGS Sp. z o.o. Sp. k.
Alucrom Sp. z o.o.
DAGA Sp. z o.o.
Projektowanie i Budowa Maszyn Artur Kania