Stokvis Tapes
Aalberts
VIA
Umicore i PowerCo, nowa firma zajmująca się akumulatorami w Grupie Volkswagena, ogłosiły 26 września br. o utworzeniu spółki joint venture (JV) zajmującej się produkcją prekursorów i materiałów katodowych w Europie.

Od 2025 r. spółka JV  będzie zaopatrywać europejskie fabryki ogniw akumulatorowych PowerCo w kluczowe materiały. Partnerzy zamierzają wyprodukować do końca tej dekady materiały katodowe i ich prekursory o mocy ogniw 160 GWh rocznie, co pozwoli zasilić około 2,2 miliona w pełni elektrycznych pojazdów. Aktywne materiały katodowe mają kluczowe znaczenie dla udanego przejścia układów napędowych na e-mobilność, ponieważ stanowią kluczową dźwignię technologiczną dla wydajności baterii, a także największy pojedynczy wkład w całkowity koszt baterii.

Mathias Miedreich, dyrektor generalny Umicore: „To partnerstwo dodatkowo wzmacnia i dywersyfikuje naszą ekspozycję na głównego gracza w łańcuchu wartości pojazdów elektrycznych i stanowi ważny krok w realizacji naszej strategii tworzenia wartościowych partnerstw kreatywnych w całej wartości baterii.

Jest to również silny sygnał uznania naszej fachowej wiedzy w zakresie produktów i procesów oraz świadectwo sukcesu naszej strategii ustanowienia zrównoważonych łańcuchów wartości materiałów akumulatorowych na skalę przemysłową w obiegu zamkniętym w kluczowych regionach.

Od samego początku wspieramy naszych klientów w ich drodze do elektryfikacji i jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy współpracować z PowerCo i wspierać Volkswagena w szybkiej transformacji w kierunku zrównoważonej mobilności elektrycznej”.

Thomas Schmall, Członek Zarządu Grupy ds. Technologii w Volkswagen AG i Przewodniczący Rady Nadzorczej PowerCo SE, powiedział podczas podpisywania umowy JV: „Materiał katodowy jest niezbędnym strategicznym zasobem do produkcji akumulatorów, stanowi około 50 proc. całkowitej wartości ogniw. Natychmiastowy i długoterminowy dostęp do dużej przepustowości jest zatem bardzo wyraźną przewagą konkurencyjną.Tworzymy zrównoważony, przejrzysty łańcuch dostaw o wysokich standardach środowiskowych i społecznych, lokalizując tworzenie wartości w Europie.

PowerCo i Umicore planują zainwestować około 3 mld euro. Produkcja w JV ma się rozpocząć w 2025 r., aby zasilić fabrykę PowerCo w Salzgitter i osiągnąć roczną zdolność produkcyjną 40 GWh w 2026 r. Obaj partnerzy zamierzają zwiększyć roczną zdolność produkcyjną JV do 160 GWh do końca dekady, w oparciu o rozwój rynku i popytu.

Strony podają, że wciąż trwa poszukiwanie lokalizacji dla zakładu produkcyjnego. Wydaje się wysoce prawdopodobne, że inwestycja PowerCo-Umicore finalnie będzie realizowana w Polsce. Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami w Nysie został oficjalnie otwarty zakład Umicore Poland.

Jeśli tak się stanie projekt o wartości 3 mld euro będzie największą inwestycją motoryzacyjną w historii naszego kraju.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Etyfol
 bekuplast S.A.
Shot Blasting Sp. z o.o.
YETICO S.A.
Stokvis Tapes Polska Sp. z o.o.
Scanway S.A