Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
W poniedziałek wieczorem otrzymaliśmy stanowisko Solaris Bus & Coach dotyczące rozpoczętego strajku.

"Pracodawca w pełni respektuje prawo organizacji Związkowych do podjęcia strajku. Oczywiście z poszanowaniem wszystkich przepisów, w szczególności tych dotyczących możliwości kontynuowania pracy przez pracowników naszej firmy, którzy nie popierają strajku i się do niego nie przyłączają (większość wszystkich pracowników firmy nie wzięła udziału w referendum lub była przeciw strajkowi w referendum- 51,1%).

Jednocześnie wyrażamy głębokie ubolewanie, że strona Związkowa zdecydowała się na podjęcie, w naszym odczuciu nieproporcjonalnych działań, jakim jest decyzja o strajku. Od samego początku, na każdym etapie negocjacji, strona Związkowa bowiem wykazywała pozorowaną chęć rozmów i wypracowania porozumienia kończąc jednostronnie poszczególne fazy negocjacji po zaledwie dwóch spotkaniach.

Z przykrością przyjmujemy fakt, że w trakcie rozmów pracodawcy przyszło głównie rozmawiać z zewnętrznymi doradcami związków zawodowych, a nie bezpośrednio z naszymi pracownikami liderującymi tym organizacjom. Mimo wielokrotnych propozycji zawarcia porozumienia, było ono odrzucane przez liderów związkowych.

Dlatego w dniu 14 stycznia pracodawca, jednostronnie przyznał wszystkim pracownikom firmy podwyżki w wysokości 5% wynagrodzenia (minimum 270 zł brutto, co z premiami oznacza około 340 zł brutto). Dodatkowa grupa około 800 pracowników bezpośrednio produkcyjnych otrzymała dodatkową podwyżkę - dotyczy to elektryków, spawaczy, lakierników i brygadzistów. Jest to część wynagrodzenia zasadniczego. Podwyżki w takiej wysokości oznaczają łącznie w skali całej firmy podniesienie budżetu płacowego o blisko 17 mln zł rocznie. Przypomnijmy także, że firma Solaris w ostatnich trzech latach przeznaczyła łącznie (skumulowanie) na podwyżki dla swoich pracowników ponad 60 mln złotych.

Decyzja o rozpoczęciu strajku nie zmieni decyzji o przyznanych podwyżkach.

Rozpoczęta dziś (24 stycznia) akcja strajkowa może wpłynąć negatywnie na działanie przedsiębiorstwa, co w przyszłości nie tylko utrudni rozmowy o podwyżkach płac, ale może także zachwiać stabilnością miejsc pracy. Przypominamy, że osobom, które biorą udział w strajku nie przysługuje za ten czas wynagrodzenie.

Dlatego ponownie apelujemy do strony związkowej i jej liderów, o zaprzestanie strajku, powrót do rozmów i jak najszybsze wypracowanie porozumienia z korzyścią dla wszystkich pracowników i przyszłego rozwoju firmy.

Wstępnie oszacowana na pierwszej i drugiej zmianie frekwencja pokazuje duże zróżnicowanie jeśli chodzi o absencję w pracy i liczbę osób, które przystąpiły do strajku lub pracy.

Firma Solaris ma kilka lokalizacji m.in. w Bolechowie, Środzie Wlkp., Jasinie czy Murowanej Goślinie. W niektórych z nich do strajku przystąpiły pojedyncze osoby.
Procesy produkcyjne, choć w niektórych obszarach z utrudnieniami, są kontynuowane.

Mateusz Figaszewski
E-mobility Development and Market Intelligence Director /
E-mobility Development and Market Intelligence Office
Solaris Bus & Coach Sp. z o.o."
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
RAMPF Production Systems GmbH & Co.
Etyfol
BARIBAL Group
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
T.ERRE POLSKA Sp. z o.o.