Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Firma współpracująca z powiązaną spółką z innego państwa będzie mogła skorygować zysk po wizycie fiskusa u kontrahenta. Nie może tego zrobić przy krajowych transakcjach.

(..) Proponowane rozwiązania to konsekwencja nowelizacji art. 11 ustawy o CIT i art. 25 ustawy o PIT, które od 1 stycznia wprowadziły możliwość korekty dochodów polskiego podatnika.

(...) Celem nowych przepisów jest wyeliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów powiązanych firm z różnych krajów, w szczególności z Unii Europejskiej.

- Załóżmy, że polska spółka sprzedała zagranicznej powiązanej firmie towary za 100, wykazała taki przychód, a kontrahent koszt - tłumaczy Monika Poteraj, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper. - Jeśli zagraniczny urząd uzna, że cena zakupu towarów jest nierynkowa, może obniżyć koszt u kupującego np. do 80 i określić dodatkowy dochód do opodatkowania w jego kraju. Po wydaniu protokołu kontroli lub decyzji w tej sprawie polska firma będzie mogła złożyć wniosek o korektę (zmniejszenie) swojego dochodu.

Tryb takiej korekty będzie określony w rozporządzeniu. Procedurę wszczyna minister finansów na wniosek podatnika. Powinien go złożyć w ciągu trzech lat od doręczenia jemu lub powiązanemu podmiotowi protokołu kontroli lub decyzji, które mogą spowodować podwójne opodatkowanie.

Więcej w "Rzeczpospolitej".
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

RAMPF Production Systems GmbH & Co.
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
METCHEM Sp. z o.o.
WOLMOT Sp. z o.o.
GREG-PLAST
item Polska Sp. z o. o.