Automotive CEE Day 2020
Stokvis Tapes (do 14 lipca 2020)
Georg Utz (do 07 lipca 2020)
Myzer (do 15.05.2021)
Grafe (do 17.12.2020)
VIA (do 31.12.2020)
Solar (do 25 czerwca2021)
Icetech (do 21.10.2020)
Hauck Heat Treatment (do 05.12.2020)
34 nowe inwestycje, ponad 2,1 mld zł zadeklarowanych nakładów i 828 nowych miejsc pracy. To wynik z jakim rok 2019 kończy Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jest to rekordowy wynik w historii spółki.

Łódzka strefa pozyskała o czterech inwestorów więcej niż w roku 2018. Inwestorzy zadeklarowali ponad 2,1 miliarda złotych wydanych na inwestycje. To o 600 milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku. Zadeklarowali także stworzenie 828 nowych miejsc pracy, czyli o 93 więcej niż w 2018 roku.

Aż 25 inwestorów to firmy o kapitale polskim, a wśród nich tak duże marki jak: Impexmetal, Adamed, Aflofarm czy FF Marka Własna. Ustawa, która w ubiegłym roku spowodowała, że cała Polska jest jedną strefą inwestycji przyspieszyła rozwój firm. Szczególnie polskie firmy z sektora MŚP decydują się na rozbudowę bądź budowę nowego zakładu blisko już prowadzonej działalności, np.: Amargo z Ożarowa Mazowieckiego, Modular System z Proboszewic czy Salve Medica z Łodzi. Na inwestowanie na swoich terenach zdecydowało się 27 z 34 inwestorów, którzy w 2019 roku zaufali łódzkiej strefie.

- Na inwestycje w strefie decyduje się coraz więcej polskich firm. To bardzo dobry trend, który mógł wystąpić dzięki zmianie przepisów - mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Widzimy wzmożoną aktywność firm z sektora MŚP, co jest efektem wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji. Do tej pory liczba firm mikro, małych i średnich oscylowała rocznie w granicach 30 procent. W 2019 roku ponad połowa projektów w ŁSSE to inwestycje firm z sektora MŚP, bo aż 18 na 34. Liczymy, że taki trend utrzyma się, a nawet wzmocni w przyszłym roku - dodaje Marek Michalik.

Specjaliści z ŁSSE dotarli praktycznie do wszystkich gmin, które obejmuje strefa. Do miejscowości takich jak: Płock, Wieruszów, Konin, Kalisz, Legionowo, Radomsko czy Warszawa. Łącznie odbyli blisko 40 spotkań z przedsiębiorcami, z których skorzystało ponad tysiąc osób. Wyniki inwestycyjne pokazują, że ŁSSE to bardzo atrakcyjne miejsce także dla zagranicznych inwestorów. W mijającym roku na inwestycje w łódzkiej strefie zdecydowały się tak uznane marki na świecie jak: Corning Optical, Nippon Seiki, Johnson Matthey czy Union Industries. Wszyscy zagraniczni inwestorzy to duże firmy.

Wśród nowych inwestorów w 2019 roku przeważają branże: automotive, AGD, farmaceutyczna, spożywcza, czy produkcja opakowań i tworzyw sztucznych.

- Trzeba przyznać, że są to branże które napędzają łódzką strefę. Duże możliwości rozwoju daje branża automotive. Producenci motoryzacyjni budują ofertę aut hybrydowych i całkowicie elektrycznych, co jest nieuniknioną przyszłością. Volvo na przykład zapowiedziało zakończenie produkcji aut z tradycyjnymi napędami, co może nastąpić już w przyszłym roku. Dlatego pewną nobilitacją jest dla nas, że w Koninie powstanie inwestycja globalnej firmy produkującej akumulatory do aut elektrycznych, brytyjskiego giganta Johnson Matthey. Oczywiście nie zamykamy się też na inne branże. Trzeba mieć szeroki wachlarz inwestycji - wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Łódzka strefa kładzie nacisk na społeczną odpowiedzialność biznesu. Podejmowanymi działaniami wspiera wiele grup społecznych. W mijającym roku wzięła udział w organizacji blisko 90. wydarzeń, w których wzięło udział ponad 10 tyś. osób. W tym tak duże jak Kongres AGD – największe spotkanie branży w Europie, a także dużo mniejsze, np. spotkania i warsztaty o tematyce HR. Strefa wspierała osoby niepełnosprawne, np. organizując kongres „Niepełnosprawni na Rynku Pracy” oraz współpracując z fundacjami. Współorganizowała najważniejsze w regionie wydarzenia sportowe, takie jak: Bieg Grohmana, czy Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarność". Dużym uznaniem cieszą się coroczne spotkania na piknikach u Grohmana, a także inne inicjatywy kulturalne, np.: „Festiwal o. Tomasza Rostworowskiego, Grand Prix Jazz Melomani 2018, koncert "Dumni z Polskiej historii" Zespołu Śląsk, czy Freedom Jazz Festiwal.

Łódzka strefa trafiła do pierwszej dziesiątki najlepszych stref ekonomicznych na świecie w rankingu przygotowywanym przez fDi Magazine z grupy Financial Times. Znalazła się na 8. miejscu i na 2. w Europie. Utrzymała status najlepszej strefy dla firm z sektora MŚP w Europie i drugiej w świecie. Konkurencja była ogromna, bo ocenie podlegało blisko sto stref z całego świata. ŁSSE otrzymała od fDi Magazine najwięcej nagród za działalność, m. in. w kategoriach: Connectivity za wdrażanie technologii 5G w Przemyśle, Przemysł 4.0 za stworzenie Technikum Automatyki i Robotyki, szkoły prowadzonej wraz z inwestorami, w kategorii Rozwój i Umiejętności za program bonowy Strefa RozwoYou, gdzie firmy z sektora MŚP uzyskują 80% dofinansowania na kursy i szkolenia dla pracowników, a także nagrodę specjalną w kategorii Appliances za rozwój branży AGD w łódzkiej strefie.

- Od początku łódzkiej strefy zainwestowało w niej ponad 30 firm z branży AGD. W tym takie marki jak: Whirpool, Miele czy BSH. Producenci i podwykonawcy stworzyli blisko 7,2 tys. miejsc pracy - mówi Dorota Lombardi, dyrektor Departamentu Pozyskiwania i Obsługi Inwestorów w ŁSSE. Łódzka strefa stała się rozpoznawalnym miejscem dla firm z branży AGD nie tylko w Polsce ale i w Europie. Co roku organizujemy kongres AGD, największy szczyt CEO w branży w Europie, który przyciąga blisko czterystu gości - dodaje.

Wyniki inwestycyjne ŁSSE w 2019 r. plasują ją wśród polskich stref na podium, właściwie w każdej rozpatrywanej kategorii. Nowy rok to kolejne wyzwania. Już teraz strefa rozmawia z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Plan na rok 2020 to poprawienie wyników i pozyskanie blisko 40 inwestorów. Stworzenie Hubu Innowacji opartego o Akcelerator S5, program Startup Spark, Technikum Automatyki i Robotyki oraz Strefę RozwoYou. W nadchodzącym roku ŁSSE jako pierwsza strefa na świecie będzie wdrażać innowacje oparte o technologię 5G w fabrykach inwestorów. Ten pionierski projekt realizowany będzie we wsparciu ze startupami technologicznymi z całego świata. Z rozwiązań i wiedzy wypracowanej w projektach strefy będą mogli korzystać obecni i potencjalni inwestorzy. Rozwój parku przemysłowego w Ksawerowie pod Łodzią, a także rewitalizacja około 2 ha zabytkowego terenu w Centrum Łodzi. Połączona z rozbudową dawnej fabryki Ludwika Grohmana o nowy budynek biurowy.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Bodycote Polska Sp. z o.o.
GABEC
PHU BOMI Michalina Kołcz
Lüttgens Polska Sp. z o.o. Sp.k.
SHOT BLASTING Sp. z o.o. Sp. k.
SHOT BLASTING Sp. z o.o.