Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
altCałkowite obroty agencji pracy tymczasowych, należących do Forum HR, za drugi kwartał 2012 osiągnęły poziom 489 995 310 PLN, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku mamy do czynienia z ponad 7% wzrostem.

Porównując obroty za II kwartale 2012 r. z I kwartale 2012 r. nastąpił wzrost o 3,34%.

W Polsce praca tymczasowa to głównie stanowiska produkcyjne a branże w których dominuje ta forma zatrudnienia, odznaczają się sezonowością.

Obroty z zakresu pracy tymczasowej w drugim kwartale 2012 wyniosły 435 990 387 PLN i w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosły o ponad 4%. Natomiast porównując wyniki do pierwszego kwartału 2012 mamy do czynienia ze wzrostem obrotów na poziomie 2%.

Względnie nieduże wzrosty świadczą o tym, że również nasza branża zaczyna odczuwać rosnący pesymizm polskich pracodawców. Warto przypomnieć sytuację z 2008 roku kiedy to właśnie praca tymczasowa i stagnacja na tym rynku była pierwszym sygnałem nadciągającego spowolnienia gospodarczego. Pracownicy tymczasowi są pierwszymi z którymi pracodawcy kończą współpracę w momencie osłabienia koniunktury.

Wśród agencji zrzeszonych w Polskim Forum HR obroty z zakresu pracy tymczasowej generują 89% całkowitego obrotu. Dla polskiego rynku pracy tymczasowej wciąż charakterystyczna pozostaje znaczna przewaga stanowisk produkcyjnych, w 2Q 2012 roku 80% obrotów z zakresu pracy tymczasowej pochodziło z delegowania pracowników na stanowiska produkcyjne.

W II kwartale 2012 r. pracownicy tymczasowi wypracowali 20,5 mln godzin z czego 91% czasu pracy wypracowane zostało w oparciu o umowy o prace. Pozytywna tendencja ograniczająca stosowanie umów cywilnoprawnych wśród agencji członkowskich trwa. Dla przypomnienia w 2011 roku odsetek ten wyniósł 90,5%.

Pomimo iż obroty z pracy tymczasowej wzrosły o 2% (2Q2012/1Q2012), FTE spadło o około 1%, co spowodowane jest przede wszystkim stagnacją na rynku. Mimo, iż liczba przepracowanych godzin w przeliczeniu na pełne etaty spadała, obroty wzrosły, za co odpowiedzialny jest wzrost płacy minimalnej, która wpływa na inne składniki wynagrodzenia. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku FTE pozostało niemal na tym samym poziomie.

Z analiz Forum HR wynika, że wśród pracowników tymczasowych wciąż największą grupę stanowią osoby młode do 26 roku życia, których odsetek w 2Q 2012 wyniósł aż 47% w przeliczeniu na pełne etaty i wzrósł w porównaniu do ubiegłego kwartału o ponad 5 punktów procentowych. Odsetek osób zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi po 50 roku życia to nieco ponad 8% (również w przeliczeniu na FTE).

W drugim kwartale 2012 roku udział kobiet w ogólnej liczbie pracowników tymczasowych ciągle rośnie i jest wyższy niż udział mężczyzn. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku mamy do czynienia z zupełnym odwróceniem tendencji w tej kategorii.

Największe obroty, a co za tym idzie największa liczba pracowników tymczasowych była zatrudniona w branży motoryzacyjnej prawie 18%, przemyśle maszynowym - 12% i branży spożywczej ponad 9%.

Na uwagę zasługuje fakt, że liczba pracodawców korzystających z usług agencji tylko nieznacznie wzrosła w 2Q2012 było ich ponad 3 tys., w porównaniu z 2Q2011 liczba ta wzrosła o 3,68%, natomiast w porównaniu z 1Q2012 roku o 3,89%. Mając na uwadze 39-procentowy wzrost liczby pracodawców użytkowników w 2011 roku (w porównaniu do 2010) jest to bardzo niepokojący sygnał i kolejny dowód na ogromną ostrożność pracodawców w realizacji polityki zatrudnienia.
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.
Craemer GmbH
Bodycote Polska Sp. z o.o.
METCHEM Sp. z o.o.
ITA Sp. z o. o.  Sp. k.
Impel Group