Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
sse12 grudnia br. do Rady Ministrów wpłynął projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kostrzyńsko-słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej.

Wśród 8 proponowanych włączeń do strefy, jedno związane jest ze sektorem motoryzacyjnym.

Gedia Poland Sp. z o.o. realizuje inwestycję na podstawie zezwolenia nr 238 z dnia 19 grudnia 2013 r., polegającą na zwiększeniu mocy produkcyjnych istniejącego zakładu poprzez zakup nowoczesnych linii do tłoczenia i formowania na gorąco kornponentów do części karoserii i podwozia branży motoryzacyjnej, zakup nowej prasy transferowej o napędzie elektrycznym, zakup zrobotyzowanych linii do cięcia laserowego, rozbudowę hali produkcyjnej na potrzeby nowej linii tłoczenia na gorąco oraz budowy hali magazynowej.

Termin zakończenia inwestycji mija 31 grudnia 2017 r. Zgodnie z zezwoleniem spółka ma ponieść nakłady w wysokości co najmniej 100 mln zł oraz utworzyć co najmniej 35 nowych miejsc pracy.

Inwestycja została już rozpoczęta. Do 17 sierpnia 2016 r. spółka poniosła wydatki kwalifikowane w wysokości 91,1 mln zł na budynki i budowle, pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.

Jednym z ważnych elementów inwestycji, wskazanym w biznesplanie, jest budowa hali magazynowej. Pierwotnie spółka zakładała jej budowę na własnym terenie, objętym statusem specjalnej strefy ekonomicznej. Jedyna dostępna wówczas powierzchnia była oddzielona od reszty zakładu rzeką Czama Struga. W okresie uruchamiania technologii tłoczenia na gorąco okazało się, że oddzielenie powierzchni magazynowej, w której przechowywane jest oprzyrządowanie i surowce, od hali produkcyjnej ma niekorzystny wpływ na przebieg procesu produkcyjnego oraz stwarza zagrożenia jakościowe.

Przemieszczanie surowców na zewnątrz zakładu (szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura powietrza spada poniżej 0° C) powoduje, że po umieszczeniu ich w hali produkcyjnej para wodna skrapla się na powierzchni surowców, które po
wprowadzeniu do komór pieców radykalnie zwiększają zawilgoceriie atmosfery pieców. W rezultacie automatyka linii technologicznej zatrzymuje proces produkcyjny, a znajdujące się w piecach części stają się odpadem technologicznym. Gedia Poland Sp. z o.o. jest pierwszym w Polsce i drugim w Europie Wschodniej przedsiębiorstwem, które podjęło się uruchomienia procesu technologicznego tłoczenia na gorąco. W związku z tym inwestor nie miał doświadczenia pozwalającego przewidzieć, że lokalizacja hali magazynowej w oddzielnym budynku wpłynie na powstanie problemów technologicznych. Rozwiązaniem optymalnym pod względem kosztowym i technicznym jest organizacja wszystkich procesów produkcyjnych i magazynowych pod jednym dachem, przy wykorzystaniu przyłegających hal, dlatego też spółka zmodyfikowała plany dotyczące lokalizacji hali magazynowej i nabyła w dniu 11 lipca 2016 r. grunt sąsiadujący z terenem zakładu.

Kontynuowanie realizacji projektu uzależnione jest od włączenia do strefy ww. działki o powierzchni 0,3249 ha. Inwestor zadeklarował, że cena zakupu tego gruntu nie będzie kosztem kwalifikowanym inwestycji.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
QualityHUB24
HQ Plastics
ANT Solutions Sp. z o.o.
RADMOT Sp. z o.o.