Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
Ostatnia dekada poprzedniego stulecia pokazała, że indeksy giełdowe na świecie zyskiwały niebotyczne wyceny, oczekując jednocześnie ogromnego wzrostu wartości firm związanego z wprowadzeniem internetowych kanałów dystrybucji.

Świat zweryfikował to założenie w marcu 2000 roku, wraz z początkiem kryzysu zwanego dot.com. Istotne jest, że gdy w pierwszej dekadzie XXI wieku światowe OEMy automotive rozwijały swoje strategie zakupowe, nie istniały jeszcze narzędzia e-commerce w obszarze B2B (przedsiębiorca do przedsiębiorcy). Tym samym poza platformami zakupowymi zbierającymi RFQ i RFI, praktycznie nie wprowadzono narzędzi budowy współpracy pomiędzy stronami transakcji na zasadzie internetowego marketplace’u.

W drugiej dekadzie XXI wieku nastąpił nagły rozwój technologii zmieniających świat, takich jak mobilny i szybki Internet, płatności online, czy lokalizacja klientów. Tym samym, w mgnieniu oka tradycyjne i stabilne branże stanęły przed koniecznością redefinicji zasad funkcjonowania. Platformy B2C zyskały niespotykaną wcześniej siłę oraz globalną skalę działania, odbierając wartość przedsiębiorstwom funkcjonującym w tradycyjnych dotąd modelach businessowych.

Specjaliści w zakresie strategii businessowych jednogłośnie mówią, że nadchodzi czas na platformy i marketplace’y w obszarze B2B. Pamiętając, że to właśnie łańcuch dostaw branży automotive jest najbardziej konkurencyjnym i kompleksowym środowiskiem produkcyjnym na świecie należy spodziewać się, że to właśnie w tym obszarze rozwiązania B2B e-commerce pojawią się jako pierwsze.

B2B e-commerce, czyli sprzedaż towarów bądź usług za pomocą narzędzi opartych na komunikacji internetowej, zasadniczo różni się od typowych, znanych wszystkim sklepów internetowych. Decyzje zakupowe w przypadku dóbr konsumpcyjnych mają zupełnie inny charakter niż procesy decyzyjne związane z zakupami realizowanymi przez podmioty businessowe. W relacjach B2B konieczne jest daleko bardziej idące zaufanie, zarówno do podmiotu sprzedającego, jak i samego procesu wyboru optymalnego rozwiązania. Zakupy w tym przypadku są znacznie mniej impulsywne niż w przypadku zakupów konsumentów finalnych. Także wartość kwot transakcyjnych często sprawia, że transakcje B2B niczym nie przypominają tych realizowanych przez nas na co dzień.

Platformy B2B e-commerce nie działają jeszcze na szeroką skalę w międzynarodowej przestrzeni gospodarczej. Trudno jest zatem opisywać generalne zasady tworzenia i rozwoju tego typu rozwiązań. Aktualny raport MarketWatch.com wskazuje jednak, że wzrost światowego rynku B2B e-commerce szacuje się na 17,5% rocznie, co stanowi wartość wyższą, niż średnioroczny przyrost rynku B2C w okresie ostatnich 10 lat. Ta dysproporcja robi ogromne wrażenie.

Pandemia sprawiła, że podróże oraz wizyty w zakładach produkcyjnych zostały ograniczone do minimum, a w wielu przypadkach stały się praktycznie niemożliwe. Tym samym to właśnie platformy oraz marketplace’y stają się naturalną perspektywą w zakresie dostawy środków i technologii dla produkcji automotive. Już dziś tworzone są globalne marketplace’y zrzeszające przykładowo wszystkich dostawców danej technologii.

O perspektywach, kierunkach rozwoju oraz narzędziach budowy strategii e-commerce na rynku B2B dowiecie się Państwo więcej podczas serii darmowych webinariów organizowanych przy współpracy z AutomotiveSuppliers.pl. Pierwsze spotkanie rusza już 12 lutego 2021 r.

Więcej informacji oraz możliwość zapisu dostępne są poniżej.
69331612174748708
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.