Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej, biotechnolodzy i papiernicy, „pieką dwie pieczenie na jednym ogniu”. Opracowali sposób zamiany zużytych opon w biodegradowalne opakowanie - zysk dla środowiska niezaprzeczalny.

Zdaniem twórców z PŁ otrzymany papier może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które z powodzeniem mogą zastąpić plastik. Zdaniem twórców z PŁ otrzymany papier może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które z powodzeniem mogą zastąpić plastik. Unieszkodliwianie milinów ton opon wycofanych z eksploatacji i zgromadzonych na składowiskach to duży problem ekologiczny i ekonomiczny. Opony są toksycznym i trudno biodegradowalnym materiałem.

Metoda, która „zjada gumę” i przetwarza ją w papier została opracowana przez zespół w składzie: dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik, prof. PŁ, dr hab. inż. Katarzyna Śliżewska, prof. PŁ, dr inż. Marta Pietras (Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności) oraz dr inż. Magdalena Kmiotek (Centrum Papiernictwa i Poligrafii PŁ). Nowatorskie rozwiązanie chronione jest kilkoma patentami

- Metoda wykorzystuje aktywność szczepu bakterii Lactiplantibacillus plantarum do wytwarzania biocelulozy. W tym procesie bakterie czerpią energię z odpadu gumowego. Jednak ze względu na dużą retencję wody oraz niezadowalające właściwości wytrzymałościowe ta celuloza bakteryjna nie nadaje się do produkcji papieru. Opracowaliśmy specjalny kompozyt – mieszaninę celulozy roślinnej i bakteryjne, poprawiając dzięki temu cechy fizykochemicznych otrzymanego w ten sposób papieru, który staje się nieprzepuszczalny dla powietrza i jest oczywiście biodegradowalny - wyjaśnia prof. Olejnik.

Zdaniem twórców z PŁ otrzymany papier może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które z powodzeniem mogą zastąpić plastik.
0
Udostępniono
Automotive CEE Day 2024
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Shapers’ Polska Sp. z o.o.
Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
Lubricant Polska Sp. z o.o.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
TIMRET Sp. z o.o.
HQ Plastics