Takoni
Stokvis Tapes
Galvanopartners
VIA
altDane Polskiego Forum HR zebrane od zrzeszonych w nim członków za pierwszy kwartał 2015 roku ukazują tendencję zwyżkową i są optymistycznym komentarzem do kondycji polskiego rynku pracy w całości.

Obserwujemy wzrost trzytorowo, zarówno jeśli chodzi o pracę tymczasową, co jest odzwierciedleniem ożywienia gospodarki, jak i w przypadku rekrutacji stałych czy delegowania do pracy za granicą.

Praca tymczasowa
W pierwszym kwartale 2015 roku agencje członkowskie PFHR zatrudniły łącznie ponad 123 tys. pracowników tymczasowych, co w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku daje nam wzrost na poziomie aż 24%. W pierwszym kwartale 2014 roku wzrost rok do roku był dwukrotnie mniejszy i wyniósł 12,55%. Liczba etatów na których zostali zatrudnieni wyniosła 60 tys. (wzrost rok do roku 15,55%) co oznacza, że każdy pracownik w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. przepracował średnio ok. 20 godzin tygodniowo.
Zauważalnie wzrosła liczba pracowników z grupy 50+, w porównaniu do pierwszego kwartału 2014 roku aż o 27,12 % - obecnie stanowią oni co prawda 8% pracowników zatrudnionych przez agencje, ale widzimy większą otwartość i zainteresowanie pracą tymczasową osób z tej grupy wiekowej. Nie słabnie przy tym obecność osób młodszych, do 26 roku życia (blisko 40% ogółu zatrudnionych pracowników tymczasowych, wzrost prawie o 17% rok do roku). Struktura płciowa również pozostaje niezmienna – wśród pracowników tymczasowych przeważają mężczyźni (53%), kobiety odpowiednio 47%.

Cieszy natomiast zdecydowanie większa popularność umów o pracę zawiązywanych przez agencje z pracownikami tymczasowymi oraz równocześnie spadek w wykorzystywaniu  umów zleceń. Już ponad 92% umów stosowanych przez firmy członkowskie PFHR dla pracowników tymczasowych to tradycyjne umowy o pracę. Firmy członkowskie Polskiego Forum HR zatrudniają blisko 40% wszystkich pracowników tymczasowych w Polsce.
Gros pracowników tymczasowych jest zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych. Nadal stanowią oni największą część zatrudnienia tymczasowego (ok. 84%). Wartość rynku pracy tymczasowej wzrosła rok do roku o 24% (ekwiwalentnie rok temu wartość ta wynosiła 18%). Jako że praca tymczasowa jest papierkiem lakmusowym kondycji całej gospodarki, dynamika wzrostowa na poziomie kilkudziesięciu procent daje jasną i optymistyczną informację zwrotną odnośnie ryku pracy. Agencje członkowskie PFHR w pierwszym kwartale 2015 roku odnotowały obroty całkowite na poziomie 754,8 mln PLN, z czego udział pracy tymczasowej wyniósł 689 mln PLN (91,27%).

Rekrutacje stałe
Pracodawcy przekonali się, że bezrobocie oscylujące na poziomie ok. 11% nie jest już dłużej wentylem bezpieczeństwa gwarantującym natychmiastową sukcesję na wakujących stanowiskach. Paradoksalnie, mimo wielu kan¬dydatów na rynku przedsiębiorcy muszą się zmierzyć z problemem deficytu odpowiednich kwalifikacji, nie tylko tych niszowych i rzadkich. Z pomocą przychodzą prywatne agencje zatrudnienia, wyspecjalizowane w rekrutacjach stałych. W pierwszym kwartale 2015 roku agencje członkowskie PFHR odnotowały obroty w tym zakresie na poziomie 16,2 mln PLN, co nie jest już tak dużym skokiem jak w relacji 1Q roku 2013 do roku 2014 (wzrost rok do roku o 2,48% w 1Q 2015), ale rozwija się równomiernie, utrzymując się na stabilnym poziomie.

Delegowanie
W pierwszym kwartale 2015 roku agencje PFHR działające w obrębie cross boardingu odnotowały wzrost na poziomie 9,9%. Co ciekawe obroty firm członkowskich w zakresie rekrutacji międzynarodowych  spadły o 1,68% w porównaniu do roku poprzedniego (najchętniej zatrudniani w produkcji - 55% i w usługach - 27%). Równowagę w tym temacie zapewniło delegowanie w ramach pracy tymczasowej, tutaj zaobserwowaliśmy wzrost o 11,35% i przewagę zatrudnienia w sektorze produkcyjnym.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
Deltax Programming Sp. z o.o.
Bodycote Polska Sp. z o.o.
EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
ANT Solutions Sp. z o.o.
Alucrom Sp. z o.o.