Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
sseDzięki dofinansowaniu z Programu Innowacyjna Gospodarka, kultowy polski samochód Syrenka będzie produkowany w Kutnie.

W premierowym pokazie pojazdu uczestniczyła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.

Sfinansowanie przedsięwzięcia było możliwe dzięki środkom Programu Innowacyjna Gospodarka, przewidującego m.in. wsparcie prac rozwojowych związanych z prototypowaniem i demonstracją innowacyjnych rozwiązań. Wartość projektu to 7,44 mln zł, a unijne dofinansowanie z działania Demonstrator+ POIG wyniosło 4,5 mln zł. Program ten wspiera projekty powstające na styku gospodarki i nauki.

- Gospodarka oparta na wiedzy, innowacje, inteligentne specjalizacje - to terminy często używane w dyskusji na temat możliwości dalszego pobudzania wzrostu gospodarczego. Wykorzystanie potencjałów związanych z kreatywnością i przedsiębiorczością oraz umiejętnością współpracy jest niezmiernie istotne dla podnoszenia konkurencyjności polskich firm i wzrostu zamożności Polaków. W ostatnich latach stale rosną nakłady publiczne na działalność badawczo-rozwojową. Nie zależy nam tylko na poszerzaniu zasobów wiedzy, ale przede wszystkim na jej praktycznym wykorzystaniu w gospodarce -  podkreślała wiceszefowa resortu.
 DSC2727 sYRENKA
Syrenka będzie wyposażona w benzynowy niskoemisyjny silnik o pojemności 1,4 l i mocy 90 KM. Alternatywnie ma zostać wprowadzony napęd elektryczny.

Nadwozie pojazdów wykonane zostanie z lekkich materiałów kompozytowych, które wsparte na nowoczesnej konstrukcji nośnej, przy uwzględnieniu nowoczesnej stylistyki, stanowić będzie doskonałą bryłę pojazdu spełniającą wszystkie wymagania dyrektyw unijnych.

Parametry te zapewnią pojazdom bardzo dobre osiągi przy niskich kosztach eksploatacji. Nie będzie to jednak samochód wytwarzany masowo. W pierwszym roku ma powstać 50 egzemplarzy, w kolejnym 100. W następnych latach produkowanych będzie 300 Syrenek rocznie. Projekt zakłada stworzenie oddzielnej linii produkcyjnej dla Syrenki. Oznacza to, że jeśli zainteresowanie samochodem okaże się większe, to będzie można zwiększyć produkcję.

Podczas premiery pojazdu, wiceminister Iwona Wendel mówiła również o nowych możliwościach dla realizacji nowatorskich pomysłów polskich przedsiębiorców z puli środków unijnych na lata 2014-2020. Program Inteligentny Rozwój, czyli następca Innowacyjnej Gospodarki, to blisko 8,6 mld euro z UE na prace badawczo-rozwojowe oraz komercjalizację nowych produktów, usług i technologii. Głównym wyzwaniem, na które odpowiada ten program, jest dalsze zbliżanie świata biznesu i nauki, w efekcie czego mają powstawać innowacje o wysokim potencjale rynkowym.

Wiceminister Iwona Wendel podczas prezentacji pojazdu SyrenkaZdjęcia: AMZ-KUTNO Sp. z o.o.

- Zaplanowaliśmy kontynuację konkursów na projekty demonstracyjne, które pozwalają doprowadzić rozwój innowacji do fazy pierwszej produkcji rynkowej. W maju i czerwcu 2015 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeprowadziło już jeden nabór na tego typu projekty, a w grudniu planujemy ogłoszenie kolejnego - zapowiedziała wiceminister Wendel.

- Życzę sukcesu rynkowego oraz odwagi w realizacji dalszych planów biznesowych. Wierzę, że za kilka lat, gdy pojawią się efekty realizacji Programu Inteligentny Rozwój, będziemy świadkami sukcesu wielu tego typu projektów - dodała na zakończenie.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
item Polska Sp. z o. o.
Mondi Simet Sp. z o.o.
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.
Takoni Sp. z o.o.
ProfilGate