Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
Publikujemy najnowsze dane o wynikach przemysłu motoryzacyjnego w Polsce po I kwartale 2021 roku

Produkcja sprzedana
W I półroczu 2021 r. produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) osiągnęła wartość 87,81 mld złotych. - Wzrost rok do roku wyniósł ponad 40 procent (dynamika +142,4 proc.), Musimy jednak pamiętać, że w II kwartale zeszłego roku przemysł motoryzacyjny w Polsce i w Europie był mocno ograniczony przestojami - mówi Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - Jeśli porównać uzyskany wynik z danymi za I półrocze 2019 roku to nastąpił wzrost o 9 proc.

produkcja sprzedana I polrocze 2021
W grupie firm średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana w I półroczu br. wyniosła 84,63 mld złotych. Uzyskany wynik jest o 44,4 proc. wyższy niż przed rokiem. Niezmiennie większość przychodów generują producenci części i akcesoriów (PKD 29.3). Produkcja sprzedana wytwórców komponentów osiągnęła wartość 50,9 mld złotych (+48,2 proc.). Dwucyfrowy wzrost dotyczył również producentów pojazdów i silników (PKD 29.1) i producentów przyczep i naczep (PKD 29.2). W pierwszej z nich nastąpił wzrost o 37,3 proc. (do 30,26 mld złotych) a w drugiej do 51,2 proc. (do 3,4 mld złotych).

Zatrudnienie
Na koniec I półrocza bieżącego roku przeciętne zatrudnienie w zakładach produkcyjnych pojazdów, przyczep i naczep oraz części i akcesoriów, zatrudniających więcej niż 9 osób (PKD 29) wyniosło 201,1 tys., czyli praktycznie na tym samym poziomie co przed rokiem (-0,01 proc.). W stosunku do końca I kwartału wzrosło o 0,5 tys. - Kryzys w dostawach półprzewodników i powiązane z nimi ograniczenia w produkcji samochodów, szczególnie w II kwartale, powodują, że firmy bardzo ostrożnie zarządzają i zwiększają swoje zasoby ludzie - podkreśla Rafał Orłowski. - Droga do osiągnięcia przedCOVIDowego poziomu ponad 210 tys. jest jeszcze daleka.

W komunikacie, także:
  • W której grupie (producenci części, producenci pojazdów, producenci przyczep i naczep) wzrosło lub spadło przeciętne zatrudnienie?
  • Eksport - jakie ustanowiono nowe rekordy? Jakie znaczenie ma obecnie eksport baterii litowo-jonowych?.

informacja prasowa wyniki przemyslu motoryzacyjnego I kw 2021 Pobierz pełną wersję komunikatu


0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.
Bimax Sp. z o.o.
Bodycote Polska Sp. z o.o.
DSR S.A.
CVGS Sp. z o.o. Sp. k.