Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Firma QAD Polska, dostawca rozwiązań wspomagających zarządzanie, zrealizowała badanie „Customer Engagement Survey” wśród polskich firm produkcyjnych.

Miało ono na celu poznanie głównych kierunków w zarządzaniu firmą oraz wyzwań jakim muszą sprostać przedsiębiorstwa w 2011 roku. Wśród kluczowych kwestii dla firm produkcyjnych w zbliżającym się czasie, respondenci wskazali lepszą kontrolę nad kosztami (76,5%) oraz poprawę rentowności produkcji (84%). Wśród głównych korzyści związanych z użytkowaniem systemu informatycznego klasy ERP wymieniono kontrolę finansową (43%) i optymalizację działania magazynów (39%).

Firmy z branży produkcyjnej potraktowały okres globalnego spowolnienia gospodarczego jako swoistą szansę na umocnienie pozycji konkurencyjnej i utrzymanie potencjału dalszego wzrostu. Zapobiegliwość producentów sprawiła, że nie odczuli oni tak mocno efektów kryzysu. Potwierdza to 3,8% wzrostu PKB w Polsce w 2010 roku. Pozytywne sygnały rynkowe na kolejny rok nie oznaczają jednak, że walka konkurencyjna uległa osłabieniu. Wręcz przeciwnie: firmy są zmuszone do ciągłej kontroli kosztów, obserwacji sytuacji finansowej oraz optymalizacji procesów produkcyjnych i magazynowych.

Główne wyzwania polskich firm produkcyjnych na 2011 roku:
  • Lepsza kontrola nad kosztami
  • Lepsze wykorzystanie zasobów produkcyjnych
  • Obniżenie poziomu zapasów
  • Kontrola nad aktualną sytuacją finansową firmy
  • Optymalizacja dostaw
Główne wyzwania najistotniejsze dla przedstawicieli firm produkcyjnych
Wyniki prezentują procent zbiorczych ocen określających stopień istotności danej cechy.
qad_survey_2011_1

Kluczowe wyzwania w zakresie zarządzania w 2011 roku
  • Poprawa rentowności produkcji
  • Redukcja kosztów działalności wytwórczej
  • Lepsze reagowanie na zmiany popytu rynkowego
Główne kierunki w zarządzaniu najistotniejsze dla przedstawicieli firm produkcyjnych
Wyniki prezentują procent zbiorczych ocen określających stopień istotności danej cechy.
qad_survey_2011_1


Korzyści wynikające z wprowadzenia systemów informatycznych
Wyniki prezentują procent zbiorczych ocen określających stopień istotności danej cechy.
qad_survey_2011_1

W badaniu brało udział 46 przedstawicieli polskich firm produkcyjnych i oddziałów firm międzynarodowych działających w Polsce. Przedsiębiorstwa reprezentują następujące branże: spożywcza i napojów, produktów konsumenckich, motoryzacyjna, maszyn i części dla przemysłu, sprzętu medycznego i farmacji oraz elektroniki i aparatury precyzyjnej.

Wnioski z badań:
1. Dyrektorzy finansowi mają władzę: Lean enterprise
W okresie globalnego spowolnienia gospodarczego, polskie firmy produkcyjne nauczyły się bardzo wnikliwie monitorować koszty i szukać źródeł ich eliminacji. Mimo lepszej sytuacji ekonomicznej, produktywność nadal jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firmy i sposobem na wzrost. Obserwujemy wyraźny trend wśród firm produkcyjnych koncentrujący się na poprawie rentowności produkcji, wyszczupleniu procesów, i zapewnieniu pełnej wiedzy o zasobach wewnętrznych. Firmy koncentrują się na eliminowaniu strat i optymalizacji wybranych kluczowych procesów. Dla wielu miejscem ciągle dużych rezerw są magazyny - stany i efektywność ich obsługi. Sprawne prowadzenie gospodarki magazynowej, zarówno na etapie surowców jak i wyrobów gotowych, ma niebagatelne znaczenie w kontekście terminowości oraz jakości dostaw (wskaźnik OTIF- On Time In Full). Brak mechanizmów planistycznych (w tym wyliczania zapotrzebowania materiałowego) oraz nieporządek na magazynie mogą skutkować zbyt wysokim poziomem zapasów. Uwolnienie tego kapitału (liczonego często w setkach tysięcy złotych) może znacząco wpłynąć na płynność finansową, zdolność inwestycyjną firmy i zysk. Duże znaczenie zyskują rozwiązania do sprawnego zarządzania magazynem wysokiego składowania (QAD Warehousing). Optymalizują i automatyzują one pracę magazynierów.
Coraz więcej firm jest zmuszonych do inwestowania w rozwiązania wspomagające zarządzanie skomplikowanym łańcuchem dostaw. Pomocą są portale typu Supply Chain Portal, gdzie wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw otrzymują natychmiastową informację o zapotrzebowaniu na podzespoły konieczne do montażu produktu końcowego. Jest to zupełnie nowa forma komunikacji, stanowiąca skok jakościowy w stosunku do dotychczas powszechnie stosowanego protokołu EDI. Rozwiązanie to pozwala na utrzymywanie mniejszych zapasów przy czym zapobiega niedoborom materiałów oraz ogranicza konieczność przyspieszania wysyłek i pomaga w redukcji kosztów dodatkowego transportu.

2. System to „oczy i uszy” firmy produkcyjnej
Dodatkowym elementem ryzyka w większości branż produkcyjnych jest konieczność szybkiej reakcji na wymagania rynku i związany z tym krótki czas wprowadzania produktu na rynek. Przy silnej konkurencji firmy muszą bardzo szybko reagować na zmiany popytu, błyskawicznie przygotować produkt i finalnie wprowadzić go na rynek. Determinuje to konieczność zapewnienia elastyczności produkcji. Celem branży jest produkcja odniesiona do potrzeb rynku i sprzedaży, a to oznacza, że jest ona determinowana skalą zamówień. Oznacza to konieczność stworzenia łańcucha dostaw kierowanego popytem. Jego serce stanowi rozwiązanie umożliwiające zarządzanie popytem, jego prognozowanie i planowanie w średnim i długim okresie (QAD Demand Management). Wraz ze zmianami rynkowymi firmy produkcyjne powinny wprowadzać koncepcję sieci dostaw sterowanej popytem (DDSN – Demand Driven Supply Network). Jest ona oparta na konsumenckiej perspektywie postrzegania wartości. Prowadzi do lepszej komunikacji i przejrzystego przepływu informacji na każdym etapie łańcucha dostaw.
Firmy zwracające uwagę na elastyczność produkcji oczekują również błyskawicznej informacji na temat sytuacji finansowej, a w szczególności Cash Flow. Istotne jest także wygodne i szybkie tworzenie budżetów (często w ramach pracy grupowej on-line), dostosowywanie ich pod kątem zmiennych warunków rynkowych oraz bieżąca kontrola. Wiele firm z branży produkcyjnej widzi swoją przewagę we wprowadzeniu rozwiązań klasy Business Intelligence, które umożliwią błyskawiczny dostęp do przejrzystej informacji o kondycji finansowej i przekrojowych, zagregowanych raportów na temat trafności podejmowanych działań.

3. Strategia minimalizacji kosztów i zróżnicowania produkcji
Analizując strategię działania firm z branży produkcyjnej, wyłaniają się dwa modele budowania pozycji konkurencyjnej. Pierwszy kładzie nacisk obszar zwiększanie wolumenu produkcji i kontroli kosztów, drugi na jakość, różnorodność i elastyczność produkcji. Przedsiębiorstwa o wielowolumenowej produkcji, często działające na konkurencyjnym rynku handlu nowoczesnego, zmuszone są do twardej walki cenowej. Dlatego koncentrują się na utrzymaniu marżowości, czyli na kontroli kosztów i optymalnym wykorzystaniu zasobów produkcyjnych. Dla firm uczestniczących w walce cenowej i zwracających szczególną uwagę na marżę istotna jest również możliwie wysoka utylizacja parku maszynowego: odpowiednie zaplanowanie zleceń na liniach produkcyjnych (w tym minimalizacja czasów przezbrojeń) oraz elastyczne reagowanie na zmiany priorytetów. Z pomocą przychodzą aplikacje do zaawansowanego harmonogramowania produkcji (Advanced Production Scheduling). Pozwalają one w pełni kontrolować planowanie i jego wpływ na realizację procesów produkcyjnych, a tym samym zwiększać produktywność i obniżać koszty.
Kolejną grupę stanowią firmy, które konkurują w oparciu o wysoką jakość i elastyczne dostosowanie do wymagań rynku. Ze względu na zmienny charakter zamówień, producenci są zmuszeni do bardzo szybkiego wprowadzania modyfikacji do produktu, np. zmiany koloru, czy wybranego detalu. Kluczowe znaczenie ma możliwość błyskawicznej wyceny wariantowego produktu oraz szybkie przekazanie zlecenia na produkcję. Problem pojawia się wtedy, gdy nawet niewielkie zmiany wymagają angażowania inżynierów i czasochłonnej budowy alternatywnych struktur i technologii. W tym przypadku zastosowanie znajduje moduł QAD Configurator, który zapewnia szybkie i wygodne modyfikowanie produktu na poziomie tworzenia zamówienia sprzedaży, z automatycznym aktualizowaniem struktury, technologii i wyceny produktu.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

ANT Solutions Sp. z o.o.
Alucrom Sp. z o.o.
Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.
ZG Lighting Polska Sp. z o.o.
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.
TIMRET Sp. z o.o.