Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
randstad_logoZ końcem trzeciego kwartału br. Randstad w Polsce włączył się do międzynarodowego projektu badawczego „Monitor Rynku Pracy”, diagnozującego opinie pracowników w obszarach zatrudnienia, mobilności na rynku pracy oraz rozwoju zawodowego.

Wyniki pierwszej krajowej edycji badania pokazują, że Polacy czują się na rynku pracy coraz bezpieczniej, nie odbiegając w postawach optymizmem od ogółu badanych w projekcie 26 narodów z całego świata.
Z zaobserwowaną pewnością idzie w parze wzrost oczekiwań wobec pracodawców.

Wzrastająca pewność siebie pracowników
Jedynie 8% badanych ocenia ryzyko utraty pracy w nadchodzącym półroczu jako duże. W skali wszystkich badanych krajów, jest to wynik nieznacznie wyższy od średniej (7%). Umiarkowane ryzyko zwolnienia, zarówno w Polsce, jak i ogółem w całym badaniu, odczuwa co piąty respondent (20%).

Więcej niż dwóch na trzech pytanych (72%) uważa, że w razie konieczności, znajdzie porównywalną pracę w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy. 81% ankietowanych było zdania, że w podobnym czasie może znaleźć jakąkolwiek inną pracę. Obie te wielkości nieznacznie przekraczają łączne wyniki dla wszystkich badanych państw (odpowiednio 69% oraz 75%).

Wyniki badania pokazują, że młodsi pracownicy mogą liczyć na dość szybkie zatrudnienie, jednak muszą również brać pod uwagę większe prawdopodobieństwo utraty pracy. Z kolei starszym pracownikom łatwiej utrzymać się w pracy, jednak widzą mniejsze szanse na znalezienie nowej posady. Jak zaznacza Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad: „Otrzymane rezultaty wskazują, że pracodawcy nadal kierują się stereotypami dotyczącymi umiejętności zawodowych i możliwości adaptacyjnych różnych grup wiekowych.”

Rynek pracy w ciągłym ruchu
Odpowiedzi ankietowanych odsłaniają wysoką dynamikę rotacji na polskim rynku pracy. Niemal 1/3 badanych jest zatrudniona u obecnego pracodawcy nie dłużej niż 2 lata, aż 17% badanych zmieniło pracę w okresie ostatniego półrocza.

Stworzony przez Randstad na potrzeby badania „Indeks mobilności”  odzwierciedlający przewidywania pracowników co do prawdopodobieństwa zatrudnienia u innego pracodawcy w kolejnych 6 miesiącach (zarówno w przypadku podjęcia podobnej, jak i zupełnie innej pracy), wyniósł dla Polski 105 punktów. Plasuje to nasz kraj na poziomie nieco powyżej średniego wyniku dla wszystkich badanych krajów (102 punkty). „Co ciekawe najniższy poziom mobilności pośród wszystkich badanych krajów odnotowano w Niemczech – tylko 87 punktów. Może mieć to szczególne znaczenie dla naszego rynku w perspektywie rychłego otwarcia niemieckiego rynku dla Polskich pracowników.” – komentuje Agnieszka Bulik.

Satysfakcja z wykonywanej pracy na średnim poziomie europejskim
Poziom satysfakcji pracowników z wykonywanej pracy jest w Polsce raczej przeciętny na tle badanych krajów. Z łącznym wynikiem 69% wskazań dla bardzo zadowolonych oraz zadowolonych Polska zajmuje miejsce nieco poniżej najbardziej entuzjastycznie nastawionych krajów skandynawskich, wyprzedzając jednak Węgry, Włochy czy Słowację. Jak zauważa Agnieszka Bulik: „Charakterystycznym dla Polski jest, że poziom satysfakcji z wykonywanej pracy płynnie wzrasta wraz w wiekiem ankietowanych. Zdecydowanie częściej zadowoleni są pracownicy starsi, natomiast znacząco rzadziej pracownicy młodzi”.

Wysokie oczekiwania w obszarze rozwoju zawodowego
Znacząca większość polskich pracowników (92%) widzi potrzebę inicjatywy w rozwoju zawodowym po swojej stronie, jednak jednocześnie oczekuje pełnego wsparcia pracodawcy (94%). Nieco częściej niż co drugi ankietowany (54%) deklarował, że takie wsparcie pracodawcy faktycznie odczuwa. Wyniki te nie odbiegają znacząco od opinii badanych krajów obszaru europejskiego. Duża grupa (62%) pracowników chciałaby się bardziej się rozwijać zawodowo, jednak nie jest pewna istnienia takich możliwości w strukturze aktualnego pracodawcy.

Klarowna możliwość rozwoju zawodowego jest jednym z kluczowych czynników decydujących o atrakcyjności pracodawcy - 4 na 5 badanych Polaków zmieniłoby pracodawcę, gdyby taka zmiana oznaczała możliwość szybszego lub ciekawszego rozwoju zawodowego.

Jak podkreśla Agnieszka Bulik: „Wyniki badania obrazują, że postawy pracowników, pomimo dużej pewności siebie, są w dużej mierze budowane na oczekiwaniu zasadniczego działania od pracodawcy. Deklarowane poczucie inicjatywy nie zawsze idzie w parze z jasną ścieżką własnej kariery oraz konsekwentną pracą nad sobą.”
0
Udostępniono
MotoSolutions
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Alucrom Sp. z o.o.
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.
Galwanizer Sp. z o.o.
LINEX Sp. z o.o.
Deltax Programming Sp. z o.o.
Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.