Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
2022 rok był kolejnym burzliwym rokiem z rzędu dla przemysłu motoryzacyjnego. Inwazja rosyjska na Ukrainę bardzo silnie uderzyła w łańcuchy logistyczne, szczególnie w dostawy wiązek elektrycznych. Jednak po ustabilizowaniu sytuacji, branża w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki. Ale nie tylko dzięki ożywieniu w tym sektorze.Produkcja sprzedana
W 2022 roku produkcja sprzedana w grupie PKD 29 (produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep) po raz pierwszy przekroczyła poziom 200 mld złotych i wyniosła 203,3 mld złotych. To o 14,9 proc. więcej niż rok wcześniej. - Pomimo trudnego początku roku i spadku sprzedaży w I kwartale, na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, cały rok zakończył się dwucyfrowym wzrostem - mówi Rafał Orłowski, Partner w AutomotiveSuppliers.pl. - Tylko w IV kwartale produkcja sprzedana była wyższa rok do roku o około 25 procent.

produkcja sprzedana I półrocze 2022
W grupie firm produkcyjnych średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana w zeszłym roku wyniosła 195,7 mld złotych. To o 14,7 proc. więcej niż rok wcześniej i jednocześnie jest to nowy rekord. Nadal większość przychodów generują producenci części i akcesoriów (PKD 29.3). Tego typu firmy w analizowanym roku osiągnęły produkcję sprzedaną na poziomie 112,4 mld złotych, o 12,3 proc. więcej niż przed rokiem (nowy rekord).

Przeciętne zatrudnienie
Liczba miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym w 2022 roku była praktycznie niezmienna. Po I kwartale w zakładach produkcyjnych pojazdów, przyczep i naczep oraz części i akcesoriów, zatrudniających więcej niż 9 osób (PKD 29) przeciętne zatrudnienie wynosiło 196,8 tys. osób. Tyle samo wyniosło także kwartał później. Na koniec 2022 roku przeciętne zatrudnienie było na poziomie 196,6 tys.

W komunikacie, także:
  • czy trend spadkowy w zatrudnieniu została zatrzymany?
  • w której grupie producentów motoryzacyjnych wzrosła przeciętne zatrudnienie a w której zmalało?
  • w którym miesiącu 2022 roku padł miesięczny rekord eksportu?

informacja prasowa wyniki przemyslu motoryzacyjnego I półrocze 2022 Pobierz pełną wersję komunikatu


0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

EFAFLEX Polska Sp. z o.o.
GREG-PLAST
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
ABC Colorex Sp. z o.o.
Gotec Plastics Polska sp. z o.o.
GATNER GROUP Sp. z o.o. CNC Sp.k.