Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
KPMG, firma doradcza przedstawiła wyniki IV edycji raportu dotyczącego specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Według prognoz KPMG wartość inwestycji w strefach może być w 2009 r. niższa aż o 56 proc.

Chociaż kryzys na światowych rynkach finansowych oraz będące jego efektem spowolnienie gospodarcze w Polsce nie miały wpływu na bardzo dobre wyniki SSE w 2008 roku to już w roku bieżącym jest on wyraźny i niestety niekorzystny. KPMG szacuje, że liczba zezwoleń na działalność wydanych w 2009 obniży się w stosunku do ubiegłego roku o blisko jedną trzecią i wyniesie 142 (w 2008 r. wydano 205 zezwoleń na prowadzenie działalności w SSE). Skutkiem mniejszej liczby zezwoleń jest spadek inwestycji. Należy spodziewać się, że nie przekroczą one 5 mld złotych chociaż jeszcze rok wcześniej inwestorzy zainwestowali w specjalnych strefach ekonomicznych 10,6 mld złotych. Oznacza to spadek inwestycji rok do roku aż o 56 proc., a w niektórych strefach spadek może przekroczyć 90% (np. suwalska czy słupska).

Stosunkowo najbardziej odporną SSE w Polsce okazała się strefa katowicka, gdzie inwestycje obniżą się „zaledwie” o 28 proc. Jeśli sytuacja nie poprawi się w IV kwartale br to po raz pierwszy w dotychczasowej historii funkcjonowania SSE zatrudnienie w strefach na koniec 2009 roku będzie niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spadek nie będzie co prawda duży (ok. 2 proc.) jednak świadczy on o tym, że tegoroczne inwestycje w SEE przyniosły utworzenie mniejszej liczby miejsc pracy od liczby miejsc pracy zlikwidowanych przez działających już w strefach przedsiębiorców.

- Kryzys pokazał, jak bardzo polska gospodarka powiązana jest z gospodarką światową. Z jednej strony międzynarodowe koncerny wstrzymały decyzje o uruchamianiu nowych fabryk, jak i o rozbudowie już istniejących, z drugiej, spółki z polskim kapitałem napotkały poważne problemy w zakresie finansowania nowych przedsięwzięć. W rezultacie po kilku latach szybkiego wzrostu gospodarczego 2009 rok okazał się dla stref okresem silnego zahamowania inwestycji, ograniczania działalności i zwolnień pracowników. Mimo to SSE są obszarami, w których nadal pojawiają się nowi inwestorzy, w których powstają nowe zakłady produkcyjne i gdzie zatrudnia się pracowników - mówi Paweł Barański, Dyrektor, Firma Doradcza KPMG.

- Specjalne strefy ekonomiczne mają duże szanse wyjść obronna ręką z kryzysu. Sprzyjają temu dobra infrastruktura, zachęty podatkowe i dostępność pracowników, a także wymogi prawne nałożone na inwestorów, które sprawiają, że mimo spowolnienia gospodarczego rozpoczęte inwestycje i miejsca pracy są utrzymywane na zakładanym wcześniej poziomie - dodaje Mirosław Michna, Partner, Firma Doradcza KPMG.

Pełna wersja raportu.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

WAMECH P. A. WĄSIK Sp. J.
TIMRET Sp. z o.o.
Craemer GmbH
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
Lubricant Polska Sp. z o.o.
GABEC