Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Galvanopartners
vw poznan logoZespół Wyścigowy Politechniki Poznańskiej tworzy 23 studentów z czterech różnych wydziałów, różnych kierunków i różnych lat studiów, wśród nich kobiety i mężczyźni.

Łączy ich jeden cel: kochają inżynierię i motoryzację i chcą zbudować bolid wyścigowy klasy Formuła Student, którym będą rywalizować z drużynami najbardziej renomowanych uczelni technicznych na świecie. Dzisiaj w fabryce samochodów użytkowych Volkswagen Poznań prezentują pierwsze efekty swojej pracy.

Zawody Formuła Student to najbardziej prestiżowe dla studentów uczelni technicznych zawody motoryzacyjne na świecie. Co roku przyciągają one rzesze ambitnych i pełnych pasji młodych adeptów wyścigów.

Realizacja projektu od zera w ciągu zaledwie roku to zadanie sprawdzające studentów Politechniki Poznańskiej w każdej dziedzinie inżynierii. „Podstawowym zadaniem jest budowa bolidu, ale liczy się także to jak planujemy budżet czy pozyskujemy sponsorów. Udział w Zespole PUT Motorsport to wielka szansa na rozwój osobisty każdego z nas. Ostatecznym sprawdzianem naszej pracy i umiejętności będzie start w zawodach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii w lipcu tego roku i dalej na Hockenheimring Niemczech i w Győr na Węgrzech” mówi Mikołaj Zygmański, lider Zespołu Wyścigowego Politechniki Poznańskiej PUT Motorsport.
W zawodach bierze udział blisko 35 000 studentów z 28 krajów.  „Naszym najważniejszym celem nie jest zwycięstwo w wyścigu jak to ma miejsce w Formule 1. Z naszej perspektywy bezcenny jest już sam udział w zawodach, czy możliwość wymiany doświadczeń i wiedzy ze studentami z całego świata” uzupełnia Mikołaj Zygmański.

Uczestnictwo w projekcie Formuła Student daje możliwość rozwoju zawodowego i jest testem dla kompetencji nie tylko fachowych  „udział w projekcie to wielki test wytrzymałościowy nie tylko bolidu, ale także nas jako zespołu. Błędy są nieuniknione, uczą pokory, a to motywuje do dalszego działania i rozwija. To także ogromne doświadczenie zawodowe. Połączenie ciągle zgłębianej wiedzy teoretycznej z praktyką”  mówi Katarzyna Aleksandrowicz, odpowiedzialna w zespole PUT Motorsport za wykonanie elementów poszycia pojazdu.

Zaprojektowany i wykonany przez Zespół PUT Motorsport bolid waży zaledwie 240 kg. Poszycie wykonane jest z kompozytu włókna węglowego i żywicy epoksydowej. Wielkością plasuje się między gokartem a bolidem Formuły 1. Rozstaw osi wynosi 1550 mm. Pojazd napędzany jest silnikiem motocyklowym, który rozpędzi bolid od 0 - 100 km/h w ok. 4 sekundy. To właśnie studenci, którzy własnoręcznie kreślili projekt pojazdu i składali go w całość zasiądą za jego kierownicą.
 
Patronat nad projektem sprawuje Jego Magnificencja Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski. Volkswagen Poznań jest głównym partnerem Zespołu. W ramach współpracy Spółka przekazała na realizację projektu środki finansowe, ale także na bieżąco pomaga młodym inżynierom organizacyjnie, udzielając konsultacji z obszaru zarządzania projektem, budżetowania, planowania harmonogramu czy innowacji technicznych.

Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. Tomasz  Łodygowski potwierdza, że Projekt  ten będzie stanowił kolejny pomost we wzajemnej współpracy i przyczyni się do dalszej wymiany doświadczeń oraz know-how pomiędzy spółką a uczelnią.

W listopadzie ubiegłego roku Volkswagen Poznań utworzył Dział Rozwoju Technicznego, który odpowiedzialny jest za rozwój produktów marki Volkswagen Samochodu Użytkowe. „Ważną rolę w utworzonym dziale odgrywają studenci oraz absolwenci Politechniki Poznańskiej. Początkowo będą oni odpowiedzialni za projektowanie przestrzeni bagażowej oraz ładunkowej, które są niezwykle ważne w przypadku lekkich samochodów użytkowych powiedział” Reiner Büttner, Kierownik Działu Rozwoju Technicznego Volkswagen Poznań. Pierwsze efekty ich pracy będą widoczne w Volkswagenie Crafter, którego nowa generacja produkowana będzie od drugiej połowy 2016 r. w Białężycach koło Wrześni.
 
Volkswagen Poznań współpracuje przy różnych projektach z trzema poznańskimi uczelniami wyższymi - Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz od niedawna także z Akademią Wychowania Fizycznego. Wymiernym efektem tej współpracy są uruchomione dwa lata temu wspólnie z Politechniką Poznańską studia dualne, czyli tzw. studia o profilu praktycznym.  Ten innowacyjny w naszym kraju model kształcenia jest bardzo popularny w Niemczech. W ramach studiów studenci zdobywają nie tylko wiedzę akademicką, ale również bezcenne doświadczenie zawodowe. W czasie trwania programu część zajęć studenci odbywają w siedzibie VWP, gdzie uczestniczą w bieżących pracach działów fachowych.
0
Udostępniono
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Etyfol
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
 Quality Control Innovation System Sp. z o.o.
ANT Solutions Sp. z o.o.
BARIBAL Group
T.ERRE POLSKA Sp. z o.o.