Stokvis Tapes
Takoni
VIA
Unitrailer Holding, lider polskiego rynku przyczep samochodowych do 3,5 tony, podpisał umowę nabycia 100 proc. udziałów w holenderskiej firmie Henra Aanhangwagens.

Przejęcie holenderskiego producenta to pierwsza zagraniczna inwestycja świdnickiej spółki. Unitrailer negocjuje kolejne przejęcia i planuje w ciągu dwóch lat potroić przychody oraz stać się numerem jeden w Europie.

Do Unitrailer Holding należą trzy polskie firmy - Unitrailer, Temared i martz - specjalizujące się w produkcji i dystrybucji przyczep samochodowych codziennego użytku, lawet, a także specjalistycznych transporterów do przewozu sprzętu budowlanego, łodzi i akcesoriów do motosportów. Klientami firmy są głównie odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Unitrailer Holding jest jednym z wiodących europejskich producentów i dystrybutorów małych przyczep samochodowych i jako jedyna firma z branży sprzedaje swoje produkty w całej Unii Europejskiej i na wszystkich kontynentach. Od 2023 roku większościowym udziałowcem spółki jest fundusz private equity Vaalon Capital.

- Dzięki wsparciu naszego nowego inwestora, funduszu Vaalon Capital, przyspieszamy rozwój grupy. Mamy bardzo ambitne plany. Chcemy brać aktywny udział w konsolidacji rynku i poprzez kolejne przejęcia oraz rozwój organiczny stać się liderem branży w Europie - mówi Arkadiusz Marzec, założyciel i prezes zarządu Unitrailer Holding. - Henra to znany producent doskonałych jakościowo przyczep z wyższej półki, którego oferta świetnie uzupełnia portfolio naszych produktów. Chcemy dynamicznie rozwijać tę spółkę i wzmacniać jej markę w Europie i na świecie.

Działająca od ponad 90 lat Henra to firma z tradycjami, której produkty klasy premium cieszą się dużym uznaniem na rynku europejskim. Ma w swojej ofercie przyczepy o wzmocnionej konstrukcji lub powiększonej głębokości, dostosowane do przewozu maszyn, sprzętu o nietypowych wymiarach i parametrach. Jest również znana z produkcji przyczep do przewozu koni. Firma jest liderem w produkcji i sprzedaży przyczep w Holandii.
Dzięki partnerstwu z Unitrailer Holding, Henra zyska dostęp do nowoczesnych metod produkcji wdrażanych w ostatnich latach przez polską spółkę oraz do szerokiej sieci dystrybucji, co wesprze jej ekspansję na rynkach europejskich, między innymi w Niemczech. Natomiast markom należącym do Unitrailer Holding transakcja pozwoli na wzmocnienie ich obecności w krajach Beneluksu.


image001

- Dołączając do dynamicznie rosnącej grupy Unitrailer, mamy szansę zaoferować nasze produkty nowym klientom i tym samym przyspieszyć rozwój firmy. Sprzedaż przyczep jest tradycyjnie skupiona na lokalnym rynku, choć wszyscy producenci mają ambicje, by znaleźć się w czołówce firm konkurujących międzynarodowo. Klienci w całej Europie powinni mieć szansę na zakup przyczep najlepszej jakości - mówi Rutger Poldervaart, Dyrektor Generalny Henra Aanhangwagens.

Przejęcie holenderskiego producenta to pierwszy krok w ekspansji polskiej spółki na rozproszonym rynku europejskim. W najbliższych miesiącach Unitrailer planuje przejęcia kolejnych zagranicznych firm. Spółka zakłada, że dzięki akwizycjom jej skonsolidowane przychody wzrosną co najmniej trzykrotnie w ciągu najbliższych dwóch lat do około 300 mln euro, a jej udział w rynku europejskim zwiększy się do 10-13 proc. Spółka nie wyklucza także przejęć producentów przyczep w Polsce.

- Widzimy duży potencjał rozwoju naszej grupy, co wiąże się z rosnącym popytem na mniejsze przyczepy w Europie Południowej i Wschodniej. Rośnie zamożność społeczeństwa w tych regionach, zmienia się styl życia, coraz więcej ludzi prowadzi aktywny tryb życia i więcej się przemieszcza - mówi Arkadiusz Marzec. - Konsolidacja oznacza korzyści wynikające choćby z dzielenia know-how i efektów prac badawczo-rozwojowych. Ten kierunek wydaje się nieunikniony w branży ze względu na konkurencyjność rynku i rosnące wymagania klientów, którzy czekają na innowacje produktowe.

Rozwój Unitrailer Holding przyspieszył w 2023 roku wraz z objęciem przez fundusz private equity Vaalon Capital 70 proc udziałów. Pakiet 30 proc. kontroluje prezes i założyciel firmy, Arkadiusz Marzec.

- Jesteśmy dumni, że możemy wspierać strategię rozwoju Unitrailer Holding w Europie - mówi Daniel Brol, dyrektor inwestycyjny w Vaalon Capital. - Henra to doskonała marka, a jej przejęcie świetnie wpisuje się w wizję rozwoju obu firm.
0
Udostępniono
baza dostawcow
Automotive CEE Day 2024

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Bimax Sp. z o.o.
Stokvis Tapes Polska Sp. z o.o.
Projektowanie i Budowa Maszyn Artur Kania
FABER CNC
MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
Kempny Komponenty