Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
230 osób, czyli niemal cała załoga, ma stracić pracę w ramach zwolnień grupowych zapowiedzianych w zakładzie Yazaki Automotive Products Poland (YAPP) w Mikołowie, informuje NSZZ "Solidarność".

W piątek 7 czerwca ma się odbyć kolejna runda rozmów między zarządem spółki i przedstawicielami związków zawodowych na temat regulaminu zwolnień grupowych. Redukcja zatrudnienia ma zostać przeprowadzona w dwóch turach. Pracę ma zachować jedynie 37 osób, jednak jak informuje "Solidarność" nie wiadomo, czym będą się one zajmować.

YAPP produkuje wiązki elektryczne. Zakład zakończył kontrakt na dostawę wiązek do samochodów Maserati, a innych projektów nie ma.

Zwolnienia grupowe dotknęły załogę już w 2020 roku. Wówczas pracę straciło 500 osób, a w Mikołowie zakończyła się produkcja wiązek elektrycznych do Fiata 500. - Wówczas zapewniano nas, że w zakładzie przeprowadzone zostaną inwestycje, m.in. w automatyzację części produkcji. Zgodziliśmy się na redukcję zatrudnienia, na pogorszenie warunków płacowych, na brak podwyżek w kolejnych latach. Dzisiaj z obietnic pracodawcy nie zostało nic - mówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca „Solidarności”w YAPP.

Ponad minimum zagwarantowane przepisami polskiego prawa, zarząd YAPP zaoferował pracownikom dodatkowe świadczenie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika oraz 6500 zł brutto. „Solidarność” postuluje znacznie wyższe odprawy. - Podczas pierwszej fali zwolnień grupowych w 2020 roku pracownicy z najdłuższym stażem dostali 15-krotność pensji. To były o wiele lepsze warunki od tego, co dzisiaj proponuje pracodawca. Taka sytuacja jest dla nas nie do zaakceptowania - podkreśla przewodnicząca.

Zakład w Polsce działa od ponad 22 lat.

Redukcje w Mikołowie są elementem większych cięć zatrudnienia zapowiedzianych przez japoński koncern. Yazaki zamierza w sumie zlikwidować 1,3 tys. miejsc pracy, w Polsce, na Słowacji, w Rumunii i Bułgarii. Wcześniej, w październiku zeszłego roku, zapowiedziano zamknięcie jednego zakładu w Rumunii (w Buzau, 400 pracowników) a ograniczenie zatrudnienia w drugim (Ploeszti).

W lipcu 2023 roku Yazaki podpisało z rządem Egiptu umowę ma budowę zakładu wiązek oraz elektroniki. Fabryka, która zostanie uruchomiona produkcja do końca 2024 roku i ma docelowo zatrudniać 3,5 tys. pracowników.
0
Udostępniono
baza dostawcow
Siemens

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Deltax Programming Sp. z o.o.
PILOUS Packaging Polska Sp. z o.o.
T.ERRE POLSKA Sp. z o.o.
Wirthwein Polska Sp. z o.o.
MV Center Systemy Wizyjne Sp z o.o.
DSR S.A.