Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
Toyota Collaborative Safety Research Center (CSRC), ośrodek R&D Toyoty w Stanach Zjednoczonych, uruchomił piętnaście nowych projektów badawczych, które w przyszłości będą mogły służyć całej branży motoryzacyjnej w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Otrzymały one wsparcie i finansowanie w ramach drugiego etapu pięcioletniego programu CSRC, realizowanego w latach 2022-27.

Program ten koncentruje się na lepszym zrozumieniu zachowań kierowców i innych użytkowników dróg oraz poprawie interakcji między kierowcami i nowymi technologiami bezpieczeństwa, aby jeszcze skuteczniej zapobiegać wypadkom lub łagodzić ich skutki.

„Nowe projekty CSRC to odpowiedź na najnowsze trendy w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego i rozwoju branży motoryzacyjnej” – powiedział dyrektor CSRC, Danil Prokhorov. – „Chcemy jak najtrafniej odpowiedzieć na aktualne potrzeby i wyzwania, poszukując nowych rozwiązań, technologii i wytycznych, dzięki którym poruszanie się po drogach będzie stawało się coraz bezpieczniejsze”.

Nowy typ czujników i lepsza ochrona bierna pasażerów

Naukowcy, którzy otrzymali wsparcie Toyoty w ramach drugiego etapu, skupią się na lepszej, bardziej naturalnej reakcji systemów bezpieczeństwa czynnego, poprawie bezpieczeństwa biernego samochodów, zapobieganiu wypadkom i wzmacnianiu skłonności do bezpiecznych zachowań u kierowców.

Wśród projektów wybranych do realizacji znalazła się m.in. analiza danych z wypadków na autostradach o reakcjach systemów hamowania awaryjnego (AEB), aby w przyszłości poprawić ich działanie. W kolejnym projekcie zespół inżynierów sprawdzi, czy nowy typ czujników Micro Doppler okaże się bardziej skuteczny w wykrywaniu obiektów niż czujnik radarowy, który jest obecnie stosowany w systemach bezpieczeństwa czynnego. Pozytywne wyniki tego projektu mogą przyspieszyć rozwój technologii wsparcia kierowcy i zautomatyzowanej jazdy.

Inny projekt ma na celu opracowanie nowych wytycznych dla testów zderzeniowych. Naukowcy przeprowadzą serię wirtualnych testów z użyciem cyfrowych modeli ludzkiego ciała THUMS uwzględniających setki kombinacji wzrostu, wieku, płci i rodzaju sylwetki oraz scenariuszy wypadków. Nieco odmienne podejście przyjęli naukowcy, którzy opracują cyfrowe modele 500 ciężarnych kobiet, aby w serii wirtualnych testów zderzeniowych wypracować nowe wskazówki i pola dla innowacyjnych rozwiązań skutecznie chroniących kobiety w ciąży, w tym dotyczące konstrukcji foteli i pasów bezpieczeństwa.

Postęp technologii bezpieczeństwa dzięki inwestycjom Toyoty

W pierwszym etapie pięcioletniego programu CSRC zostało zrealizowanych czternaście projektów naukowych. Efektem jednego z nich jest aplikacja Toyota Risk ATTEND, czyli dostępne w internecie szkolenie online dla młodych kierowców, poprawiające umiejętność przewidywania ryzyka podczas jazdy. Nowy moduł symulacji jazdy opracowany we współpracy z Discovery Education i Uniwersytetem Massachusetts-Amherst pozwala kierowcy na własnym komputerze sprawdzić się w różnych scenariuszach jazdy i poprawić swoją zdolność przewidywania ryzykownych sytuacji.

Kolejny ukończony już projekt potwierdził wysoką skuteczność systemów zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniu. Systemy, które automatycznie hamują i kierują autem w sytuacji zagrożenia, uniknęły 48% wypadków i ograniczyły skutki kolejnych 45%. Systemy działające na zasadzie alarmowania kierowcy pomogły uniknąć 82% wypadków.

Toyota zainwestowała 115 mln dolarów w badania nad bezpieczeństwem

Toyota Collaborative Safety Research Center powstał w 2011 roku jako główny ośrodek R&D marki wyspecjalizowany w bezpieczeństwie na drogach. Toyota zainwestowała do tej pory w jego działalność 115 milionów dolarów, przeznaczonych na badania podstawowe, w tym na opracowanie narzędzi i procedur do testowania skuteczności zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) oraz na analizę wpływu zachowań ludzi na bezpieczeństwo na drogach. W badaniach CSRC uwzględniane są różnice w stylach prowadzenia w różnych kulturach oraz subiektywne poczucie bezpieczeństwa w poszczególnych grupach socjoekonomicznych.

Wszystkie projekty są realizowane we współpracy z uznanymi amerykańskimi instytucjami naukowymi, w tym z Massachusetts Institute of Technology, Children’s Hospital of Philadelphia, University of Michigan Transportation Research Institute, University of Michigan Medical School, University of California San Diego, University of Nebraska Medical Center, University of Iowa, University of Wisconsin-Madison i Virginia Tech. Wyniki są publikowane w prestiżowych czasopismach naukowych i udostępniane branży motoryzacyjnej oraz wszystkim zainteresowanym podmiotom do swobodnego wykorzystania. CSRC prowadzi działalność w ramach pięcioletnich programów ramowych. Trzeci z nich został uruchomiony w 2022 roku i potrwa do roku 2027.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

GABEC
BWI Poland Technologies Sp. z o.o.
item Polska Sp. z o. o.
Alucrom Sp. z o.o.
Etyfol
ANT Solutions Sp. z o.o.