Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
alt„Rok rozpoczął się dla nas dobrze w branży chemicznej i w segmencie rozwiązań dla rolnictwa. Sprzedaliśmy więcej. O tyle więcej, aby to zrównoważyło negatywny wpływ na obroty względnie słabego dolara amerykańskiego i walut na rynkach wschodzących”, powiedział dr Kurt Bock, przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych, na dorocznym zebraniu udziałowców BASF SE w Centrum Kongresowym Rosengarten w Mannheim.

Jednak obroty w segmencie ropy i gazu znacząco zmalały. Przy wysokości 19,5 mld euro obroty BASF Group spadły ogólnie o 1%.

Składowe zysku operacyjnego (EBIT) przed kosztami nadzwyczajnymi dały 2,1 mld euro, o 3% mniej niż w pierwszym kwartale 2013 roku. O ile dochody w segmentach wyrobów przetworzonych oraz materiałów i rozwiązań funkcjonalnych poważnie wzrosły, o tyle wkład segmentu ropy i gazu znacząco zmalał.

W pierwszym kwartale 2014 roku EBIT objął łącznie 109 mln euro kosztów nadzwyczajnych. Można to przypisać przede wszystkim dochodowi nadzwyczajnemu ze zbycia udziałów w polach naftowych i gazowych w brytyjskiej części Morza Północnego, eksploatowanych nie przez BASF. Dlatego EBIT wzrósł rok do roku o 80 mln euro, osiągając wysokość 2,2 mld euro. EBITDA wzrósł o 96 mln euro do 3,0 mld euro. Wynik finansowy spadł o 57 mln euro do minus 183 mln euro.

Zysk bez uwzględnienia odsetek i przed opodatkowaniem poprawił się o 23 mln euro rok do roku i wyniósł 2,1 mld euro. Zysk netto wzrósł o 31 mln euro do 1,5 mld euro. Zysk na akcję wyniósł w pierwszym kwartale 2014 roku 1,61 euro, w porównaniu z 1,57 euro w tym samym okresie w 2013 roku.

Potwierdzone perspektywy na rok 2014
Oczekiwania spółki w zakresie globalnych warunków ekonomicznych nie zmieniły się:
  • Wzrost produktu krajowego brutto: 2,8%
  • Wzrost produkcji przemysłowej: 3,7%
  • Wzrost produkcji chemicznej: 4,4%
  • Średni kurs przeliczeniowy euro/dolar – 1,30$ za euro
  • Średnia roczna cena ropy naftowej 110$ za baryłkę

Bock: „Na 2014 rok przewidujemy nieco szybszy wzrost globalnej ekonomii niż w roku 2013. Spodziewamy się dobrych wyników w środowisku rynkowym, które pozostaje zmienne i trudne. Dlatego trzymamy się naszej prognozy na 2014 rok pomimo niekorzystnych zmian na rynku walutowym. Oczekujemy niewielkiego wzrostu EBIT przed kosztami nadzwyczajnymi, zwłaszcza w wyniku znacznie wyższych wkładów segmentów wyrobów przetworzonych oraz materiałów i rozwiązań funkcjonalnych.” Obroty zapewne nieco zmaleją z uwagi na wyzbywanie się aktywów w branży handlu gazem i magazynowania gazu planowanych na połowę 2014 roku. EBIT prawdopodobnie istotnie wzrośnie. Przychody nadzwyczajne pochodzące z planowanego wyzbycia się aktywów w branży handlu gazem i magazynowania gazu powinny tu wnieść znaczny wkład.

Trwa szacowanie inwestycji na skalę światową w Stanach Zjednoczonych
BASF ocenia inwestycję w światowej skali kompleks propylenowy oparty na metanie na amerykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. „Produkcja propylenu umożliwiłaby nam wykorzystanie niskich cen gazu związanych z wydobyciem gazu łupkowego, znacznie poprawiłaby naszą pozycję kosztową i usprawniła naszą integrację wsteczną w Stanach Zjednoczonych”, powiedział Bock. Byłaby to największa do tej pory inwestycja BASF w jednym zakładzie. Propylen należy do najważniejszych chemikaliów podstawowych w przemyśle petrochemicznym i jest stosowany do produkcji szerokiego zakresu chemikaliów o większej wartości. Szczegóły potencjalnej inwestycji są obecnie oceniane.

Rozwój firmy w poszczególnych segmentach w pierwszym kwartale
W segmencie chemikaliów obroty osiągnęły ten sam poziom co w zeszłorocznym pierwszym kwartale. Niższe ceny i negatywne wpływy walutowe zostały zrównoważone przez wzrost sprzedaży. Sprzedaż wzrosła zapewne wskutek większego zapotrzebowania w dziale produktów pośrednich, jak również wzrostu w dziale petrochemikaliów, zwłaszcza w Ameryce Północnej. Dochody nieco zmalały, głównie z powodu nacisku na marżę.

Obroty w segmencie wyrobów przetworzonych były na poziomie zeszłorocznego pierwszego kwartału pomimo negatywnych wpływów walutowych i nieco niższych cen sprzedaży. Efekt ten można przypisać większej sprzedaży. Bezwzględne zarządzanie kosztami stałymi przyczyniło się do znacznego wzrostu dochodów.

W segmencie materiałów i rozwiązań funkcjonalnych obroty były nieco wyższe z uwagi na zwiększoną sprzedaż, wynikającą głównie z dużego popytu ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Negatywne wpływy walutowe zmniejszyły wzrost obrotów. W dziale chemii budowlanej obroty nieco spadły także w wyniku efektów portfelowych. Dochody znacznie przekroczyły poziom z pierwszego kwartału 2013 roku. Miały w tym udział wszystkie działy.

W segmencie rozwiązań dla rolnictwa obroty znacznie wzrosły. Wynikło to głównie z mocnego startu na półkuli północnej. Negatywne wpływy walutowe został zrównoważone z nawiązką przez rosnącą sprzedaż i ceny. Dzięki temu wzrostowi sprzedaży i cen dochody nieco się zwiększyły.

W segmencie ropy naftowej i gazu ziemnego obroty były znacznie niższe niż poziom zeszłorocznego pierwszego kwartału. W sektorze operacyjnym handlu gazem ziemnym sprzedaż liczona rok do roku znacznie zmalała w rezultacie łagodnej zimy w Europie. Pomimo niższych cen nieprzetworzonej ropy naftowej i braku wydobycia z instalacji przybrzeżnych w Libii poziomy obrotów w sektorze wydobycia i produkcji były stałe. Wynikało to głównie z dodatkowego wydobycia w Norwegii. Nacisk na marżę i mniejsza sprzedaż w handlu gazem ziemnym, jak również mniejszy wkład z Libii doprowadziły do znacznego spadku dochodów w tym segmencie.

Obroty w segmencie innych produktów nieco wzrosły w porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 roku. Wynikało to głównie z większej sprzedaży w handlu surowcami. Natomiast EBIT przed kosztami nadzwyczajnymi poważnie się zmniejszył. Znaczącą rolę odegrały tu straty walutowe i skutki oceny dla długoterminowego programu motywacyjnego. O ile zaopatrzenie było odwrotne w pierwszym kwartale 2013 roku, o tyle rozwój udziału BASF doprowadził do wydatków na zwiększone zaopatrzenie w pierwszym kwartale 2014 roku.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Impel Group
Takoni Sp. z o.o.
RABUGINO Sp. z o.o.
WAMECH P. A. WĄSIK Sp. J.
METCHEM Sp. z o.o.
Gotec Plastics Polska sp. z o.o.