Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
basf logo W pierwszym półroczu 2011 roku, który jest Międzynarodowym Rokiem Chemii, firma BASF wykazała się dynamicznym rozwojem. Udało się znacznie poprawić bardzo dobre wyniki z ubiegłego roku.

"Sytuacja gospodarcza w pierwszym półroczu była dla nas bardzo korzystna. Osiągnięte wyniki świadczą o tym, że udało nam się dobrze wykorzystać sprzyjające warunki" - powiedział prezes zarządu BASF dr Kurt Bock podczas prezentacji wyników w Ludwigshafen.

Po dobrym początku roku nastąpił dobry i solidny II kwartał. Obrót wzrósł o 13,9 % do 18,5 mld EUR, a wynik działalności operacyjnej (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych powiększył się o 1,4% do 2,2 mld EUR, mimo wstrzymania wydobycia ropy w Libii. W II kwartale 2010 roku wynik na działalności operacyjnej w Libii przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych wyniósł 280 mld EUR. Korzystając z tych danych jako z bazy porównawczej EBIT przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych wzrósł o 16%.

W porównaniu z niespotykanie dynamicznym rozwojem w I kwartale w II kwartale wskaźniki wzrostu ustabilizowały się na oczekiwanym poziomie. Ponadto po raz pierwszy od I kwartału 2010 odnotowano ujemne efekty walutowe wynoszące 6%, które były wynikiem słabości dolara amerykańskiego. Pozytywny wpływ na osiągnięte wartości obrotów miała integracja firmy Cognis. Ponadto wzrósł poziom sprzedaży w segmencie chemikaliow. Marża wyniku przed opodatkowaniem w segmencie Oil & Gas ukształtowała się w związku z przerwaniem wydobycia ropy naftowej w Libii na poziomie niższym niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

Skumulowany obrót wyniósł w I półroczu 2011 r. 37,8 mld EUR. Jest to kwota o 19,4% wyższa niż ta osiagnięta w tym samym okresie w roku ubiegłym. Natomiast marża EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrosła o 19,4% do ok. 5 mld EUR.

BASF potwierdza prognozę na rok 2011
Kurt BockPerspektywy koniunktury na drugie półrocze BASF ocenia jako pozytywne, jednak firma liczy się z mniejszą dynamiką wzrostu, która była dostrzegalna już pod koniec II kwartału 2011 roku. Bock: "Ryzyko spadku koniunktury nadal istnieje. Dlatego niezmiennie bacznie obserwujemy zmiany kursu euro oraz sytuację zadłużenia w niektórych krajach europejskich i w USA. Ponadto istotny i niepokojący czynnik stanowi dla nas wysoka cena ropy, która obciąża nasze marże i skłania naszych klientów do większej ostrożności."

W wielu obszarach konieczne były podwyżki cen i taka tendencja utrzyma się w przyszłości. Polityczne napięcia – w szczególności w Afryce Północnej  – w dalszym ciągu powodują dezorientację na rynkach. Zgodnie z zapowiedzią z początku maja, firma BASF w związku z obecna sytacją w Libii nie liczy na to, że w tym roku uda jej się wznowić działalność w  tym kraju.

W odniesieniu do branży chemicznej firma zakłada wzrost produkcji chemicznej na świecie w wysokości od 5 od 6%, przy czym wzrost ten może kształtować się bardzo różnie w poszczególnych regionach. Bez wzgledu na to BASF chce w każdym regionie osiągnąć wzrost na poziomie wyższym od średniego. Na cały rok 2011 firma BASF prognozuje średni kurs walutowy wynoszący 1,40 dolara amerykańskiego za 1 euro. Ze względu na niezmiennie wysoką i rosnącą cenę surowej ropy naftowej przyjęta do tej pory średnia roczna cena została zwiększona o 10 dolarów amerykańskich do 110 dolarów amerykańskich za baryłkę.

Bock: "Ze względu na pomyślny rozwój działalności w pierwszym półroczu ufamy, że cały ten rok będzie dla nas pomyślny. Mimo mniejszego wydobycia ropy naftowej grupa BASF oczekuje znacznego wzrostu obrotów. Jeśli chodzi i wartość marży EBIT przed uwzględnieniem wpływów i po skorygowaniu o należny podatek od nabycia ropy naftowej nadal dążymy do znacznego przekroczenia naszego rekordu z roku 2010. Także w 2011 roku uzyskamy wysoką marżę na kosztach kapitałowych."

Wzrost obrotu w prawie wszystkich segmentach
W segmencie Chemicals obrót wyraźnie przekroczył wartość z analogicznego kwartału ubiegłego roku. Ceny sprzedaży wzrosły we wszystkich obszarach, w szczególności w obszarze Petrochemicals. Na marżę EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych negatywnie wpłynęły planowane i nieplanowane przestoje w produkcyji. W związku z tym osiągnęła ona zaledwie poziom z poprzedniego roku.

W segmencie Plastics sprzedaż zwiększyła się w obu obszarach. Wyższe ceny przyczyniły się dodatkowo do wzrostu obrotów. EBIT przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych przekroczył wartość z analogicznego kwartału roku poprzedniego ze względu na ilość sprzedanych produktów jak i w odniesieniu do marż.

W segmencie Performance Products osiągnięto znaczny wzrost obrotów, do czego w dużej mierze przyczyniło sie przejęcie działalności firmy Cognis. Przełożyło się to również na wzrost marży EBIT przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych.

W segmencie Functional Solutions do dużego wzrostu przyczyniły się wszystkie obszary dzialaności. Marża EBIT przed wpływami specjalnymi lekko przekroczyła poziom z analogicznego kwartału ubiegłego roku. Stało się to przede wszystkim za sprawą ilosciowego wzrostu sprzedaży produktów z zakresu Catalysts.

W segmencie Agricultural Solutions sprzedaż wzrosła w stopniu zadowalającym. Z powodu słabości dolara amerykańskiego obrót  utrzymywał się na poziomie z ubiegłego roku przy stabilnych cenach sprzedaży. Marża EBIT przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych nieznacznie przewyższyła wartość z II kwartału 2010 r.

W segmencie Oil & Gas obrót wzrósł w małym stopniu ze względu na wyższe notowania surowej ropy naftowej i wyższe ceny sprzedaży gazu ziemnego. Na skutek wstrzymania wydobycia ropy naftowej w Libii w końcu lutego 2011 r. znacznie zmniejszyła się ogolna wartość wydobycia. Stąd marża EBIT przed uwzględnieniem wpływów nadzwyczajnych ukształtowała się na poziomie poniżej analogicznego kwartału ubiegłego roku. Natomiast wynik po opodatkowaniu i uwzględnieniu udziałów innych udziałowców znacznie się zwiększył.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
MESH Works Inc.
Promot - Zakłady Metalowe Sp. z o.o.
ST TRADING Sp. z o.o. (NORM HOLDING)
Pol-Technology Sp. z o.o.
Gotec Plastics Polska sp. z o.o.