Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
Chery wyprzedzi BYD oraz Geely i będzie pierwszym chińskim koncernem motoryzacyjnym, który uruchomi produkcję samochodów osobowych na terenie Unii Europiejskiej.

16 kwietnia br. w Barcelonie została podpisana umowa pomiędzy Chery a katalońską firmą Ebro EV-Motors w sprawie produkcji aut w pełni elektrycznych (BEV). Tym samym zostały potwierdzone wcześniejsze doniesienia agencji Reutera o planowanym sfinalizowaniu rozmów, które pozwolą na wznowienie działalności produkcyjnej w byłej fabryce Nissana.

Strony umowy ogłosiły utworzenie spółki joint venture z większościowym pakietem udziałów Ebro EV-Motors. Spółka będzie wytwarzała auta marki Omowa, należącej do Chery oraz marki własnej Ebro.

Chociaż nie poinformowano o planach produkcyjnych niektóre prognozy sugerują, że Chery będzie mogła wytwarzać w Barcelonie 50 tys. swoich samochodów rocznie. Początkowo będzie to najprawdopodobniej montaż zestawów przywożonych z Chin. Chery chce zatrudnić 300 osób - pierwszych 150 pracowników ma zostać zatrudnionych w I połowie 2024 roku, a pozostali zostaną przyjęci w drugim półroczu tego roku.

Na początku tego roku marka Omoda rozpoczęła ekspancję na rynki unijne, zaczynając właśnie od Hiszpanii. W Polsce te chińskie auta będą dostępne od maja.

Chery stanie się pierwszą chińską firmą, która uruchomi produkcję swoich aut osobowych na terenie Unii Europejskiej. Wyprzedzi tym samym BYD, które  pod koniec zeszłego roku zapowiedziało budowę fabryki aut elektrycznych na Węgrzech. Nadal toczy się gra czy inny chiński producent, Geely, będzie produkował swoje elektryki w Jaworznie, w ramach współpracy z Electromobility Poland. Ostatnio nastąpiły w tej spółce zmiany zarówno w radzie nadzorczej jak i w zarządzie. Projekt w Jaworznie będzie prawdopodobnie realizowany. - Trzeba wykorzystać bardzo dobrą lokalizację Jaworzna i ten teren, a w jakiej formie, to będziemy decydować. Inwestycja tam powinna być kontynuowana (...) - powiedział we wtorek 15 kwietnia w Polsat News Borys Budka, minister aktywów państwowych.
0
Udostępniono
Siemens
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Sigfox Poland Sp. z o.o.
ProfilGate
Shapers’ Polska Sp. z o.o.
SJM EUROSTAT SAS
MRS ELECTRONIC Sp. z o.o.
Craemer GmbH