Stokvis Tapes
VIA
Endego
Mercedes-Benz Vans, dostawca pełnego asortymentu prywatnych i użytkowych elektrycznych samochodów dostawczych oraz producent pojazdów elektrycznych Rivian, ogłosili wczoraj podpisanie porozumienia inicjującego strategiczne partnerstwo. Umożliwi ono firmom współpracę przy produkcji elektrycznych samochodów dostawczych.

Po zawarciu przez strony ostatecznych wiążących umów oraz uzyskaniu odpowiednich zezwoleń regulacyjnych, firmy zamierzają założyć nową spółkę produkcyjną typu joint venture, która zainwestuje w istniejącą fabrykę w Europie i za kilka lat uruchomi w niej produkcję dużych elektrycznych samochodów dostawczych dla Mercedes-Benz Vans i Rivian. Celem jest powstanie całkowicie nowego zakładu produkcyjnego dla pojazdów wyłącznie z napędem akumulatorowym, dzięki wykorzystaniu istniejącej fabryki Mercedes-Benz w Europie Środkowo-Wschodniej.

Firmy przewidują zoptymalizowane pod kątem produkcyjnym projekty pojazdów, które zapewnią wydajną pracę na wspólnych liniach montażowych. Będą dążyć do wyprodukowania dwóch dużych samochodów dostawczych: jednego opartego na VAN.EA (MB Vans Electric Architecture), elektrycznej platformie Mercedes-Benz Vans, a drugiego na bazie elektrycznego vana drugiej generacji Rivian Light Van (RLV), platformy. Zbadane zostaną również dalsze możliwości zwiększenia synergii ze wspólnego przedsięwzięcia.

Spółka joint venture odzwierciedla wspólne cele Mercedes-Benz Vans i Rivian: obie firmy planują szybko zwiększyć produkcję elektrycznych samochodów dostawczych, aby pomóc światu w przejściu na czystszy transport. Pracując razem, będą mogły wykorzystać synergie operacyjne i znacznie zwiększyć efektywność kosztową, aby uczynić samochody dostawcze bardziej przystępnymi dla klientów komercyjnych ze względu na ich całkowity koszt posiadania.

RJ Scaringe, dyrektor generalny Rivian:

Rivian został stworzony, aby zachęcić świat do odejścia od zużycia paliw kopalnych poprzez tworzenie atrakcyjnych produktów i usług. Cieszymy się, że możemy współpracować z Mercedes-Benz przy tym projekcie. Mercedes-Benz to jedna z najbardziej znanych i szanowanych firm motoryzacyjnych na świecie i wierzymy, że razem wyprodukujemy naprawdę niezwykłe elektryczne samochody dostawcze, które przyniosą korzyści nie tylko naszym klientom, ale także całej planecie”.

Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans:

Jako pionier w dziedzinie lokalnie bezemisyjnego transportu, Mercedes-Benz Vans od 2010 roku zdobył szerokie doświadczenie w produkcji i wprowadzaniu na rynek eVanów. Teraz przyspieszamy transformację do portfolio produktów w pełni elektrycznych. Od 2025 r. wszystkie samochody dostawcze, oparte na naszej nowej architekturze VAN.EA, będą wyłącznie elektryczne. Cieszę się, że w ramach tej zmiany łączymy teraz siły z Rivian – bardzo dynamicznym i inspirującym partnerem o silnej pozycji technologicznej. Dzielimy się inwestycjami i technologią, ponieważ mamy ten sam strategiczny cel: przyspieszenie elektryfikacji rynku samochodów dostawczych za pomocą zrównoważonych i doskonałych produktów dla naszych klientów”.

Portfolio elektrycznych samochodów dostawczych Mercedes-Benz:

Mercedes-Benz Vans mocno zaznaczył w swojej strategii dążenie do przywództwa w zakresie elektromobilności. Dzięki Vito E-CELL w 2010 r. Mercedes-Benz Vans był pionierem w dziedzinie lokalnie bezemisyjnych vanów. Obecnie klienci mogą wybierać spośród czterech samochodów dostawczych z napędem elektrycznym: eVito furgonu, eSprintera, eVito Tourera i EQV. Dzięki nowemu eCitanowi i nadchodzącemu EQT gama samochodów dostawczych z gwiazdą zostanie wkrótce całkowicie zelektryfikowana. W 2023 roku pojawi się też eSprinter nowej generacji.

Od 2015 roku Mercedes-Benz Vans wdraża kolejny etap swojej strategii elektryfikacji za pomocą VAN.EA (MB Vans Electric Architecture). Od 2025 r. wszystkie średniej wielkości i duże samochody dostawcze oparte na tej nowej modułowej architekturze będą wyłącznie elektryczne.
0
Udostępniono
baza dostawcow

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

1Logistics Żuralski Sp. z o.o.
Radpol Andrzej Połot
Solwit S.A.
TIMRET Sp. z o.o.
ST TRADING Sp. z o.o. (NORM HOLDING)
TM LagerTechnik