Stokvis Tapes
1LOGISTICS ŻURALSKI
Manutan
VIA
Aalberts
CABKA
EMTECH
Szwedzka firma Northvolt pozyskała 2,75 mld dolarów z prywatnej oferty w celu sfinansowania zwiększen ia zdolności produkcyjnych ogniw akumulatorowych oraz działań badawczo-rozwojowych.

Oferta niepubliczna trafiła do nowych inwestorów: funduszy AP 1-4, oraz OMERS, wraz z istniejącymi inwestorami Goldman Sachs Asset Management i Volkswagen Group. W podwyższeniu kapitału uczestniczą również dotychczasowi udziałowcy: AMF, ATP, Baillie Gifford, Baron Capital Group, Bridford Investments Limited, Compagnia di San Paolo, Cristina Stenbeck, Daniel Ek, IMAS Foundation, EIT InnoEnergy, Norrsken VC, PCS Holding, Scania i Stena Metall Finans.

Dotychczas Northvolt zgromadził łącznie ponad 6,5 mld dolarów kapitału własnego i długu, aby umożliwić plan zwiększenia mocy produkcyjnych w Europie do 2030 r. do 150 GWh rocznie. Ponadto firma ma zabezpieczone kontrakty o wartości 27 mid dolarów od kluczowych klientów, w tym BMW, Fluence, Scania i Volkswagen.

Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt, skomentował: „Mamy solidną bazę światowej klasy inwestorów i klientów na pokładzie, którzy podzielają misję Northvolt polegającą na budowie najbardziej ekologicznej baterii na świecie, aby umożliwić przejście Europie na energię odnawialną”.

Pierwsza gigafabryka Northvolt, Northvolt Ett, w Skellefteå w Szwecji, zostanie powiększona z wcześniejszego planu 40 GWh do 60 GWh produkcji rocznie, w celu zaspokojenia zwiększonego popytu ze strony kluczowych klientów, w tym ogłoszonego w 2020 r. zamówienia o wartości 14 mld dolarów. Fabryka rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. 

Aby osiągnąć zamierzony cel w 2030 r., Northvolt przewiduje obecnie budowę co najmniej dwóch kolejnych gigafabryk w Europie w ciągu nadchodzącej dekady i aktywnie bada możliwość zbudowania jednej z nich w Niemczech.0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

VEOLIA Water Technologies Sp. z o.o.
MM Systemy Sp. z o.o.
NESDESIGN Sp. z o.o.
Februko Sp. z .o.o.
Curtiss-Wright Surface Technolgies Sp. z o.o.
Coko-Werk Polska Sp. z o.o.