Stokvis Tapes
Takoni
Galvanopartners
VIA
opel logo_2017Firma Opel zademonstrowała wizję przyszłości, w której zmniejszy się liczba wypadków drogowych, a kierowcy będą mogli czytać, pisać lub po prostu zrelaksować się w czasie jazdy zamiast nieustannie monitorować samochód.

Producent samochodów uczestniczy w przedsięwzięciu Ko-HAF - „Kooperatives hochautomatisiertes Fahren”. Jest to niemiecki projekt badawczy dotyczący kooperacyjnego systemu wysoce zautomatyzowanej jazdy, realizowany od czerwca 2015 r. Końcowe wyniki projektu Ko‑HAF i funkcjonowanie kooperacyjnego systemu wysoce zautomatyzowanej jazdy zaprezentowano na przykładzie prototypowego Opla Insignii w Centrum Testowym Opla w Rodgau-Dudenhofen.
Opel-Insignia-A-Prototype-Test-Center-Dudenhofen-504760 3
Kooperacyjne systemy wysoce zautomatyzowanej jazdy nie muszą być ciągle nadzorowane przez człowieka. Kierowca może zająć się innymi czynnościami, ale na wezwanie systemu powinien być w stanie przejąć kontrolę nad pojazdem w ciągu ustalonego czasu. Pojazd musi zatem „przewidywać” sytuację z większym wyprzedzeniem niż pozwalają na to zamontowane w nim czujniki. W systemie Ko‑HAF, pojazdy wysyłają na Serwer Bezpieczeństwa dane dotyczące aktualnej sytuacji na trasie, w tym informacje o lokalizacji robót drogowych, zatorów ulicznych czy wypadków. Informacje te są zbierane i przetwarzane na serwerze, który na żądanie udostępnia je innym pojazdom, w formie precyzyjnej mapy. Działa to jak sztuczny horyzont dostarczający wysoce szczegółowego podglądu sytuacji na drodze.

W ramach projektu Ko‑HAF Opel koncentrował się na skomputeryzowanych mapach oraz procedurach wyłączania trybu jazdy zautomatyzowanej i przejmowania kontroli nad pojazdem przez kierowcę. Inżynierowie z Rüsselsheim zaprojektowali architekturę, interfejsy i protokoły Serwera Bezpieczeństwa, które poddano ocenie w czasie testów.

Dodatkowym, ale równie ważnym zadaniem było opracowanie metody samolokalizacji pojazdu. Firma Opel zaprojektowała algorytmy wizualnego mapowania i lokalizacji, które są łączone z informacjami z map zapisanych na serwerze i w systemach pokładowych, czujników pokładowych oraz globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS). Metoda lokalizacji została zweryfikowana w testowym Oplu Insignii w Centrum Testowym Opla oraz na autostradach wokół Frankfurtu nad Menem, przez które poprowadzono trasę testową Ko‑HAF.

Drugim zadaniem, na którym skupiał się Opel, to działania kierowcy wychodzące poza  obszar związany z kierowaniem pojazdem. Inżynierowie firmy opracowali oprogramowanie i system czujników mających wykrywać i klasyfikować zachowanie kierowcy w czasie, w którym samochód porusza się w trybie automatycznym.
0
Udostępniono
Siemens
MotoSolutions

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

Pol-Technology Sp. z o.o.
SAFECHEM Europe GmbH
Bollhoff Technika Łączenia Sp. z o.o.
Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.
Bimax Sp. z o.o.
Etisoft Sp. z o.o.