Takoni
Stokvis Tapes
VIA
Galvanopartners
ŠKODA kontynuuje automatyzację procesów w swoich fabrykach w Czechach. W fabryce w miejscowości Vrchlabí, w której marka produkuje podzespoły dla całej Grupy Volkswagen, nowy inteligentny robot przejął złożone zadanie przenoszenia i przygotowania kutych części do kolejnych etapów produkcyjnych.

ŠKODA opracowała ten system we własnym zakresie, rozwijając tym samym swoje know-how w obszarze automatyzacji produkcji.

- W naszej najnowocześniejszej fabryce w Vrchlabí wyznaczamy standardy cyfryzacji metod produkcji. Teraz zrobiliśmy kolejny krok, przygotowując nowe zadania dla naszego inteligentnego robota manipulacyjnego. Zaawansowane algorytmy i możliwości rozpoznawania obrazu sprawiają, że aktualnie nasze procesy są maksymalnie wydajne i jednocześnie poprawiają ergonomię miejsca pracy dla naszych pracowników. Chcemy wprowadzić procesy inteligentnej obsługi na inne obszary produkcji – mówi kierownik fabryki w Vrchlabí, Ivan Slimák.

Na początku procesu produkcyjnego autonomiczne roboty dostarczają odkuwki do wałów napędowych w pojemnikach na linie obróbcze CNC. Urządzenia wykorzystują technologie sensorowe Internetu Rzeczy (IoT) do poruszania się. Nowy inteligentny robot manipulacyjny pobiera półfabrykaty z pojemników i umieszcza je na przenośniku maszyny CNC. Po przetworzeniu usuwa części przekładni i umieszcza je w koszu transportowym. Robot obsługuje materiały o łącznej masie do 900 kg. Pracownicy, którzy wcześniej wykonywali tę wymagającą fizycznie pracę, zajmują się teraz takimi zadaniami, jak wymiana narzędzi czy procesy pomiarowe.

Technologia stojąca za tym nowym procesem oparta jest na zasadzie cyfrowego rozpoznawania obrazu. Kamera 3D skanuje położenie losowo ułożonych kutych części w koszu. Na podstawie obrazu z kamery algorytm robota określa, która z części jest optymalna dla chwytaka i wylicza wymagane ruchy. Robot ustawia półwyrób gotowy do obróbki, a następnie podnosi go ponownie i umieszcza w pojemniku transportowym. Gdy tylko zostanie zapełniony, robot zmienia chwytak i przygotowuje pojemnik do dalszego transportu. Cały proces jest wysoce wydajny i w pełni zautomatyzowany.


Od pierwszych testów do seryjnego wdrożenia systemu minęło zaledwie jedenaście miesięcy, a w prace było zaangażowanych kilka działów. Jest to jeden z wielu projektów automatyzacji w fabryce w Vrchlabí.

Innym procesem, który został zautomatyzowany, jest autonomiczny system transportu zajmujący się przenoszeniem obrobionych części z obszaru obróbki mechanicznej do innej części zakładu w celu uzyskania precyzyjnych pomiarów. Półfabrykaty do wałów i kół zębatych są dostarczane do maszyn CNC przez autonomicznego robota, przy czym zamawianie i pobieranie części również odbywa się automatycznie. Każdego dnia robot transportuje około 50 000 półfabrykatów.

W fabryce w Vrchlabí producent samochodów produkuje codziennie ponad 2300 sztuk 7-biegowej skrzyni biegów DSG DQ200, która jest używana w wielu modelach ŠKODY, a także w innych pojazdach Grupy Volkswagen. W 2019 roku ŠKODA AUTO wyprodukowała swoją trzymilionową skrzynię biegów DQ200.
0
Udostępniono

Najnowsze wpisy w bazie dostawców

FABER CNC
YETICO S.A.
GREG-PLAST
LINEX Sp. z o.o.
LIBELI Sp. z o.o.
VIA Technika Obróbki Powierzchniowej Sp. z o.o.